Alastomuus...

Olemme seurustelleet kohta vuoden enkä ole nähnyt naistani kertaakaan täysin alasti, seksi hoituu jotenkuten mutta tyyliin yöpaita päällä ja housuja senverran alas että takaa onnistuu, käy aika yksitoikkoiseksi. Eli emme tietysti edes sauno tms. yhdessä. Olen asiaa kysynyt mutta vastauksena on hiljaisuus tai vain että "en aio kertoa" tai jotain siihen suuntaan, eli keskustelemalla tämä ei etene.
Hän on erittäin hyvän näköinen itsevarma,hoikka pitkä nainen eli ei pitäs olla ulkonäkö/itsetunto ongelma. Olemme 42/48v pariskunta ja minä se nuorempi osapuoli, ikäero ei ole myöskään se ongelma.
Olisiko kenelläkään järkevää selitystä mistä moinen voisi johtua...?
12437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kun ensin luin kirjoitustasi ajattelin, että kyseessä on teinipari. X)

Mutta koska näin ei ole, niin tilanne on sitten jo huomattavasti vakavampi. Ehkä naistasi on edellisissä suhteissaan kritisoitu ulkonäöstään tms? Tilanne saattaa parantua ajan mittaan jos vaan jaksat antaa positiivista vahvistusta naisesi minä-kuvalle. Mutta toisaalta, koska teillä on ikää jo tuonkin verran, ni saattaa myös olla että tilanne ei tule koskaan paranemaan.. =/

Äänestä

Oletko siis nähnyt hänet kaikkialta jossain vaiheessa (erikseen siis) alasti? Valossa? Saatko koskea vapaasti?

Minullekin tuli mieleen ensin tuo aiemmassa suhteessa tapahtuneen kritisoinnin mahdollisuus.

Toinen mieleentullut vaihtoehto on esim. jokin ihosairaus, palovamma, mahdollisten raskauksien jäljet, epäonnistunut tatuointi... en jotenkin kuitenkaan usko tähän.

Olisiko sinun mitenkään mahdollista keskustella tästä sittenkin naisesi kanssa? Suostuisiko hän vaikka terapeutin välityksellä tai avulla kertomaan syyn.

Äänestä
  • Olen nähnyt hämärässä alasti joskus baarireissun jälkeen ja huomasin reidessä noin 10-15 cm arven jonka syytä ei suostunut kertomaan.
    Valossa en ole ikinä nähnyt alasti mutta koskea saa vapaasti ja teemmekin sitä puolin ja toisin aika paljon.
    En usko että keskustelu onnistuu, eikä varmasti suostu terapeutille.

    Äänestä

Niinpä...itseäniki toisaalta huvittaa että tässä iässä tällainen ongelma.
Muuten meillä menee todella hyvin ja samat mielenkiinnon kohteet jne.
En kans usko että tilanne koskaan muuttuu,on sanonut suoraan että "en ikinä,älä unta nää" eikä suostu kirveelläkään kertomaan miksi.
Minusta on todella omituista...olen miettinyt että olisko taustalla jotain hyväksi käyttö tms. juttuja lapsuudessa,toisaalta on seksin suhteen aktiivinen eikä koskaan ole pannut hanttiin mutta aina takaa ja housut korkeintaan polvissa asti...joskus pimeässä saa edestä ilman housuja mutta harvinaista.
Tähän liittyy vielä sellainen piirre että en ole huomannut hänen saaneen kertaakaan mun kanssa orgasmia vaikka mitä tekis.
Olemme myös tunteneet toisemme jotenkuten ennen seurustelua vuosikausia.

Äänestä
  • Onko hän ennen ollut mies?

    Äänestä

kysy suoraan mutta ystävällisesti

anna kertoa jos haluaa

Äänestä
  • Niin olen tehnytkin, ei auta...välittömästi menee hiljaiseksi...

    Äänestä

Ehkä kannattaisi vielä sanoa kertaalleen jotenkin näin: "Musta tuntuu pahalta, kun sä et saa orgasmia, tuntuu että sä jännnität, etkä nauti tästä täysillä. Tuntuu myös pahalta, että et halua päästää mua niin lähelle, että kertoisit, mistä tää johtuu, sillä tuntuu siltä, että tää ongelma vaan kasvaa ja kasvaa isommaksi esteeksi meidän välille. En haluasi että meidän suhde päättyy tällaiseen. sulla varmaan jotain traumoja, mutta mä haluaisin vaan kaikkea hyvää meille kummallekin. Luuletko,e ttä sä voisit jossain vaiheessa kertoa vähän, että mistä tää sun juttu johtuu".

Äänestä

Niin...täytyy yrittää....

Äänestä

Niin niitä arpia voi todella olla, sillä jo arpi jalassa kertoo, että jaotain tälle ihmiselle on tapahtunut, jota ei halua kertoa. Varmasti hirvittävän pahaa.
Ota aikalisä asiasta puhumiseen, sillä se että teillä on näin hyvä saattaa joskus avata hänen sielunsa ja hän pystyy jotain kertomaan.
Nyt ei ole orgasmista kyse vaan varmasti hyvin paljon vakavammasta asiasta.
Joten älä vedä seksiä tähän asiaan mukaan.
Ole onnelinen että teillä on seksiä ja se tuntuu hänelle riittävän.

Äänestä

Niin ku tietäs...olis helpompi ymmärtää,seksin otin sentakia puheeksi että ajattelin oisko sitä kautta jotain tapahtunut mutta ehkä sitten ei koska mielellään sitä mun kans harrastanu alusta asti.
No...senverran harvoin olen asian ottanut puheeksi että ei todellakaan voi sanoa että olisin jatkuvasti jankuttanut...koko aikana muutaman kerran kysynyt...,ja nyt meinasin luovuttaa koska en tule saamaan vastausta häneltä mutta ajattelin josko jollain muulla täällä on vastaavia kokemuksia ja mikä mahdollinen tapahtuma on siihen vaikuttanut.
Ongelma on tietysti myös se että olen itse melko estoton sexin suhteen...no tosin elämä on muutakin kun seksiä ja se muu meillä sujuu todella hyvin.

Äänestä

Hyvännäköisilläkin on itsetunto-ongelmia. Eli ei se sitä ulkonäköä katso.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Hese- kirjoitti:

Olemme seurustelleet kohta vuoden enkä ole nähnyt naistani kertaakaan täysin alasti, seksi hoituu jotenkuten mutta tyyliin yöpaita päällä ja housuja senverran alas että takaa onnistuu, käy aika yksitoikkoiseksi. Eli emme tietysti edes sauno tms. yhdessä. Olen asiaa kysynyt mutta vastauksena on hiljaisuus tai vain että "en aio kertoa" tai jotain siihen suuntaan, eli keskustelemalla tämä ei etene.
Hän on erittäin hyvän näköinen itsevarma,hoikka pitkä nainen eli ei pitäs olla ulkonäkö/itsetunto ongelma. Olemme 42/48v pariskunta ja minä se nuorempi osapuoli, ikäero ei ole myöskään se ongelma.
Olisiko kenelläkään järkevää selitystä mistä moinen voisi johtua...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu