Luurankoprofiilit

Mitä teille tulee mieleen, kun teille vastaa joku profiililla, jossa ei ole juuri mitään? Ikä ja asuinpaikka ja siinäpä se. Profiilitekstinä jotain sellaista kuin "Terve vaan" tai "Tässä yksi kiva mies".

Arveletteko, että se on joku ns. valeprofiili? Ihminen, joka ei osaa käyttää tietokonetta kovin hyvin tai ei osaa kirjoittaa? Joku mahdollinen tuttava, joka haluaa tarkistaa, oletko se sinä?

Vai oletteko ikuisesti optimistisia ja ihastelette, että onpa joku tykästynyt minun profiiliini, kun ei helmat hampaissaan ole ehtinyt edes kunnon profiilia laatia ennen kuin lähetti viestiä?
8299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ajattelisin, että ei kiinnosta.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ai että sinua ei kiinnosta sellainen mies, vai että hän ei ole kiinnostunut sinusta, muuten vain lämpimikseen laittelee viestejä?

    Äänestä

Monet eivät osaa kirjoittaa. Heidän kanssaan viestitely on kuin yrittäisi härkää lypsää. Voivat livenä viehättää 'strong silent type' -imagollaan, joten heidän ehkä kannattaa välttää nettideittailua. Heidän viestinsä ja profiilinsa turhaan vaan tukkivat paikat, tuhlaavat kaikkien aikaa ja ärsyttävät naisia, ja sitten miehiä, koska he eivät saa vastauksia viesteihinsä.

Äänestä

Eivät kaikki ole kirjoittajia. Joillekin miehille tuo profiilin laatiminen sujuu tyyliin: "Miten saan tämän tekaistua mahdollisimman vähällä vaivalla?"

Sitä jotenkin kai kuvittelee, että toinen näkee kuvattomasta, lähes tyhjästä profiilista, että hei, tässäpä minun unelmieni mies. Minun puolestani he voivat harjoittaa samaa olettamaansa ajatustenlukutaitoa minun suhteeni ja lukea: "En ole kiinnostunut, koska en voi tietää, olisinko kiinnostunut, koska et kerro mitään. Älä siis ota yhteyttä."

Äänestä

No, ainakin naisilla noita luurankoprofiileita tuntui olevan silloin kun nettideittiä tuli kokeiltua. Sellaisia profiileita, jossa miehelle ei haluta kertoa käytännöllisesti katsoen mitään. Toki nainen kuitenkin odottaa, että mies kertoo itsestään kaiken mahdollisen suurinpiirtein pankkitilin saldoa myöten.

Tuntuu vain hassulta, kun toinen haluaa samaan aikaan tietää toisesta kaiken, mutta ei juuri halua kertoa itsestään mitään. No, ei tarvi ihmetellä, miksi tuollaisista tapauksista ei synny sitä vuosisadan suhdetta.

Kyllä homma menee valitettavasti niin, että se joka nettideittiin (tai deittiin ylipäätänsä) lähtee, siinä vaaditaan myös itseltä rehellisyyttä ja avoimmuutta.

Äänestä

Luurankoprofiilin takana on usein varattu mies. Syy profiiin niukkuuteen on
tietenkin se, ettei halua tulla tunnistetuksi. Näin varsinkin suurimpien
kaupunkien ulkopuolella.

Äänestä
  • Tai vastaavasti varattu nainen. Yllättävän paljon varatut naisetkin
    etsii seksiä tai salaista sutinaa netistä, ainakin 40 - 50 ikäluokissa.

    Äänestä

Onhan näitä profiileja naisilla pilvin pimein, missä lukee jotain "Kysymällä selviää lisää." tms. eikä oikeastaan mitään muuta perustietojen lisäksi. Kiinnostaa todella paljon alkaa kysellä joltain täysin tuntemattomalta, että millähän mielellä ensinnäkin on liikkeellä ja ylipäätäänkään jotain kuvausta toisesta, kun sen olisi voinut siihen profiiliin jo alunperin kirjoittaa. Siksi se profiili on, että siinä kerrotaan itsestä, jotta muut voivat kiinnostua. Itse skippaan suoraan kaikki naisten profiilit, joissa kuvitellaan, että pitäisi kiinnostua vain siksi, että toinen sattuu olemaan nainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9757595 kirjoitti:

Mitä teille tulee mieleen, kun teille vastaa joku profiililla, jossa ei ole juuri mitään? Ikä ja asuinpaikka ja siinäpä se. Profiilitekstinä jotain sellaista kuin "Terve vaan" tai "Tässä yksi kiva mies".

Arveletteko, että se on joku ns. valeprofiili? Ihminen, joka ei osaa käyttää tietokonetta kovin hyvin tai ei osaa kirjoittaa? Joku mahdollinen tuttava, joka haluaa tarkistaa, oletko se sinä?

Vai oletteko ikuisesti optimistisia ja ihastelette, että onpa joku tykästynyt minun profiiliini, kun ei helmat hampaissaan ole ehtinyt edes kunnon profiilia laatia ennen kuin lähetti viestiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu