Minullako omenavartalo???

Siis daa

Pidin vartalotyyppiäni aina "päärynänä", kunnes kävin tyylikurssilla. Siellä asiantuntija mittasi ihan nauhalla ja ilmoittikin, että vartalotyyppini on "omena".

Ääneen ei tuo asijantuntija sanonut mittaustuloksia, enkä tajunnut niitä kysyä. Tuossa kun äsken mittailin, niin olen jokseenkin 94,5 cm rintojen päältä, 88 cm vyötäröltä ja 100,5 cm lantiolta. Pituus 161 cm ja paino 63.

Minulla on pienet rinnat, miten voisin siis olla omena??? Netistä ei löydy mitään pukeutumisneuvoja pienirintaiselle omenalle, selvästi sellaista ei olekaan! Itsetuntohan tässä nyt meni.

9

828

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hvbcferghviuerkn

      Päärynällä yläosan koko on 1-2 kokoa alaosaa pienempi. Siis esim. yläosa S ja alaosa L. Onko näin sinulla? Nuo mitat ovat aika lähellä toisiaan ja omenaan ei tarvitse isoja rintoja. Ei se haukku sulle ole... :)

    • Siis daa

      Yläosa S, alaosa S tai M. Tai jos ihan numeroilla, niin yleisimmin yläosa 36, alaosa 38.

      Kaikissa pukeutumisneuvoissa omenalle muistetaan painottaa, ettei saa esim. käyttää halterneckiä, koska se ei pue isorintaista. On aika rankkaa etsiä neuvoja sekä omenalle että päärynälle.

    • Siis daa

      Kysymyksestäni on kolmisen kuukautta, ja olen vähän laihtunut, mutta silti en pääse tästä kysymyksestä yli - miten niin olen muka omena?!!!

      Voisitteko ystävät kertoa näkemyksiänne, jos nykyiset mittani ovat nämä:
      Hartiat 104cm
      Rintojen päältä 90cm
      Rintojen alta 83,5cm
      Vyötärö 75cm
      Lantio 95cm
      Pituus yhä 161, paino 57.

      Kun yleensä keskitytään vaan tohon rintojen päältä -mittaan ja lantioon ja vyötäröön, mutta mun mielestä mun hartioiden leveyttä ei voi ohittaa, kun menevät nyt lantiostakin yli... Ja kun en kerta kaikkiaan vaan pysty näkemään omenavartalolle suositeltavia vaatteita päälläni, kun rintani eivät todellakaan ole isot, pieni A-kuppi !!!

      Eli mitä tässä nyt pitäisi oikein uskoa? Pitäisikö lannistua ja uskoa, että olen keskivartalolihava, vai voinko mennä tyylikurssin pitäjän luo vähän keskustelemaan uusiksi?

      • kärkikolmio?

    • no johan on

      jos asia noin sua vaivaa niin mene sinne tyylikurssille uudelleen! :) itse olen 163 cm ja painoa saman verran kuin sinulla ja olen myös todennut omaavani omenavartalon. ei auta muu kuin olla sinut asian kanssa. sitäpaitsi omasta mielestäni päärynävartalo on kyllä paljon rumempi kuin omenavartalo jotern ole vain tyytyväinen itseesi!

    • Siis daa

      Niin, kun kyse ei ole ollenkaan siitä, että omena olisi ruma (vaikka toki olisin mielelläni jotain muutakin), vaan siitä, ettei pienirintaiselle omenalle löydy minkäänlaisia pukeutumisneuvoja, enkä osaa sellaisia itselleni soveltaa. Siksi tuntuukin todella tyhmältä pitää tällaista "diagnoosia" oikeana!

      Olen ottanut yhteyttä tyylikurssille, ja odottelen vastausta.......

    • NeuvoaAntavaa

      Kun vähän järkeään käyttää niin ei mitään vyötäröä korostavia kannata käyttää eikä tiukkoja paitoja,ei myöskään pillifarkkuja,vaan mielummin alaspäin leveneviä lahkeita .Myös väreillä kannattaa häivyttää ja korostaa,eli tummempaa keskikohtaan ja korostavampia värejä ala-sekä yläosaan.Myös push up sekä täytteelliset rintaliivit on keksitty.

    • tietäjätär

      En menis sanomaan, että tuo keskusteltu vartalo olisi omena. Ehdottaisin joko suorakaidetta (niin sanottua I-vartalotyyppiä) tai kärkikolmiota (Y-tyyppi), mikäli pelistä katsottaessa hartiat ovat todellakin leveät.

      Toisaalta, en ymmärrä, miksi kurssilla on ylipäätään otettu trakkoja mittoja, koska oman käsitykseni mukaan nuo vartalotyypit perustuvat siihen, mille vartalo näyttää - kahdet samat mitat omaavat vartalot voivat olla hyvinkin erilaisia keskenään.

    • ampis

      Lantion leveys voi tulla sekä leveästä lantiosta - tai takapuolesta vaikka lantio olisikin kapea. Ja ihan erinäköisiä ovat tällaiset tyypit, vaikka lantionmitta olisikin sama.

      Alkuperäinen kysyjä oli laihduttanut 6 kg, mutta senttien valossa se näytti paljon enemmältä. Melkein ihmettelin. Ja yläosasta hänellä lähti selvästi eniten. Alaosasta vähemmän mikä viittaa kyllä sellaisen leveälanteiseen tyyppiin, joka vain on sen mallinen että alaosassa on leveyttä.

      Ilkeaähköä nimitystä "lahna" käytetään joskus kropasta, joko on sivusta katsoen erittäin laiha, koska takapuolta tai rintoja ei hirveästi ole, mutta edestä päin hän saattaa olla joko tasaisen leveä tai ihan yhtä hyvin ylös kuin alaspäinkin levenevä. Jos tällaisella tyypillä on muutama liikakilo niin ne saattavat tehdä hänestä "omenan". Ne kilot kun eivät mene peppuun tai rintoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      180
      8351
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4638
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3710
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3086
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2732
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2418
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1668
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1485
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      63
      1300
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      417
      1255
    Aihe