Museoauton katsastusväli

Lotjauuno

Tietääkö kukaan, mikä on peruste sille, että -59 ja vanhempaa museoautoa määräaikaiskatsastetaan joka neljäs vuosi ja -60 ja nuorempaa joka toinen vuosi?

Miksi se on yhä edelleen siinä?

Mitä siinä muka menetettäisiin, jos kaikki ma-autot katsastettaisiin joka 4. vuosi? Kyrsii tommonen raja, kun oma auto on tehty juuri -60 ja kaverin ihan samanlaista viisysiä kohdellaan eri tavalla.

1

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokurajavaan

      Rahaa.. rahaa.. ei kai tuossa mitään ihmeperusteita ole , johonkin vaan vedetty vuosiraja. Ajateltu varmaan et noilla 59 ja vanhemmilla ajetaan niin paljon vähemmän.. kuin esim vm1975, mut tietysti harmittaa jos itse just rajalla. Katsastus kuitenkin halpaa, ei päästömittauksia ja OBDtms rahastuksia.

      Samahan se oli aikanaan että 1994 ja uudemmissa meni uuden käyttömaksu ja 1993 oli sit vanha.. tuokin raja junnasi pitkään paikallaan vaikka autot oli jo keskieuroopan romutusiässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      168
      6375
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      79
      3670
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      112
      3557
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      75
      2855
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      44
      2420
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      58
      2218
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      120
      1805
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      375
      1284
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      54
      1278
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      52
      1035
    Aihe