Miten voi välttää että ihokarvoja ajamalla jalkoihin (kun käsiin ei ainakaan mulle tule) ei tulisi sellasia vähän niinku "pilkkuja"? Että kun ihokarvat ajetaan niin ne jää sellasiksi pilkkusiksi että varmasti näkee että on lähtenyt karvoja. Enkä tarkoita heti ajamisen jälkeen tulevia ihottuma-pilkkuja, vaan pysyviä. Toivottavasti joku tajusi selitykseni..
pilkkuja ajon jälkeen..
c(=
31281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tiedän mitä tarkoitat, tulee niitä minullekin :( Syytä en sen kummemmin osaa selittää, mutta varmaan ne karvatupet ovat ärtyneet ajon jälkeen ja siksi punoittaa. Esim, miehet laittavat ajon jälkeen bakteereja tappavaa partavettä iholleen jottei iho ärtyisi, voisihan sitä naisetkin löytää vaikka apteekista jonkun lioksen joka soveltuu samaan tarkoitukseen.
..ainakin rasvata sääret ajon jälkeen!Sekin auttaa..
kosmetologini suositteli apteekista ilman reseptiä saatavaa bacibact-puuteria. se tappaa bakteereja ja estää ihotuppeja tulehtumasta. käytän itse sitä intiimialueille ja kainaloihin ja tyytyväinen oon ollu:) Vahauksen jälkeen ensin rauhoittavaa rasvaa ja sitten bacibactia ja vola, punaiset näppylät pysyy poissa!