Heps vaan. Omistan tuollaisen 312:n vm -98. Muuten meillä on mennyt oikein mukavasti, mutta kun alkaa hermo palamaan tuon kytkimen kanssa- on se nyt helvetti, ettei aikuinen mies opi sillä ajamaan! Liikkeellelähtö on aina arpapeliä-välillä auto melkeinpä hyppää lähdössä ja välillä taas tärisee koko auto kuin parkinssonipotilas.Semmoisia sujuvia lähtöjä tulee n. kerran viikossa, ja silloin laitan aina loton sisälle. Eli vaihtoehtoina on kulumat niskaan tai amalgaanien irtoaminen lähtöravisteluissa.
Olisiko kellään kertoa mitään järkevää selitystä että voisin korjaamosedällekin asiasta vihjata?
Mainittakoon vielä, että olen ajanut kaikenlaisia autoja ja koneita yli 20 v, eikä mitään tämmöistä ole tullut ennen vastaan.
Olisiko kellään kertoa mitään järkevää selitystä että voisin korjaamosedällekin asiasta vihjata?
Mainittakoon vielä, että olen ajanut kaikenlaisia autoja ja koneita yli 20 v, eikä mitään tämmöistä ole tullut ennen vastaan.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niissähän on yleensä niin tiheästi välitetty ykkönen, ettei siinä kytkimen kanssa tarvii temppuilla, lähtee vaikka tyhjäkäynnillä. Kytkimen liike on pitkä ja jäykkä, joten esim henkilöauton jälkeen vaatii totuttelua, mutta lähdön voi töpeksiä kaasun käytöllä. Jos kytkin on hajalla, se luistaa, tai ei irroita, olisko nyt käyttäjässä vika.
Olipa asiantunteva kommentti.
Jos on autoa ajanu 20v niin luulis että jossain vaihees olis tullu vastaan termi "kaksoismassa vauhtipyörä". Englanniksi "Dual Mass Flywheel"
Siinä ihmettelemistä. Ihanan kallista.