Proteesit kait hankittava...

Ei voi mitään, ylös pitää ennen pitkää hankkia tekarit, muutama enää jäljellä, nekin lähdössä, ien sen verran heikkoa kuulemma, ettei implanttien pysyvyydestä ole takeita. Mites sitten ne proteesit? Paljonko niissä on nykyään eroja, hinnpoissa ja laadussa, saako rahalla parempia? Mistä sen tietää minne kannattaa mennä laittamaan? Onko hinnoissa paljon eroja. Millaiset ovat halvat tekarit, millaiset kalliit?

1

154

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan tyytyväinen

      En osaa vertailla hintoja ja laatua kun ylös on laitettu vain nämä ainokaiset ja nekin osaproteesit. Minulla oli ylhäällä jäljellä enää viisi hammasta ja yksi lähinnä juuri (pieni osa kruunua jäljellä). Tähän tehtiin osaproteesi joka on käytännössä kuin kokoproteesi kitalakineen, mutta omien hampaiden kohdalla on kolot. Kiinni pysymistä varmistaa vain yksi koukku ja proteesi pysyy hienosti paikallaan koska tukeutuu noihin muutamaan hampaaseen.

      Oma osaproteesini tehtiin kunnallisella puolella (proteesityön hammaslääkäri otti ulkopuoliselta) ja hinnaksi tuli kaikkineen muutaman kympin alle 500 €. Kun joskus joku hammas joudutaan poistamaan (tai hajoaa) sen tilalle voidaan lisätä hammas proteesiin muutamalla kympillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3763
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      32
      2179
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2074
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1721
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1542
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1482
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      79
      1443
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1172
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1133
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    Aihe