Tiedän että avoin suhde on riskipeliä ja erityisen hankalaa on muuttaa eksklusiivista suhdetta yhtäkkiä avoimeksi kun jompikumpi haluaa vaihtelua.
Jossain ketjussa joku sanoi, että vain siinä tapauksessa voisi ymmärtää avoimen suhteen, että toinen ei pysty jostain syystä seksiä harrastamaan.
Entä pitäisikö avoimen suhteen muuttua luontevammaksi vaihtoehdoksi, jos ollaan kaukosuhteessa, eikä eri jutuista johtuen ollenkaan tiedetä milloin pystyttäisiin edes näkemään seuraavaksi, puhumattakaan että tiedettäisiin pystytäänkö ikinä olemaan yhdessä?
Ainoa syy miksi silti olemme yhdessä on rakkaus. Toisaalta kuukausien yksinäinen odotus ilman mitään takeita tuntuu kallisarvoisen elämän haaskaamiselta. Kumppani on ilmoittanut ettei hyväksy avointa suhdetta, enkä minäkään sitä todellisuudessa halua, mieluummin sitten petän vaikka salaa jos on pakko.
Olen silti kiinnostunut, millä perusteella pakotettu erossa oleminen ei riittäisi avoimen suhteen perusteeksi? Kun kerran muuten kohtalaisen yleisesti ajatellaan että jos ei pysty tarjoamaan kumppanilleen seksiä, niin on sallittava hänen käydä vieraissa. Ikinä en ole kuullut samaa sanottavan kaukosuhteista silloin kun ei ole mahdollista edes tavata pitkään aikaan, miksi?
Avoin kaukosuhde
1
496
Vastaukset
- samoja pohdiskellut
Hyvin samanlaisessa tilanteessa olen, ollut jo 3 vuotta ja tähän asti homma toimi ilman miettimistä kun asuin pienessä lapsesta asti tutussa kaupungissa.
Nyt muutin sitten isommalle paikalle uusiin kuvioihin ja oli pakko kysellä itseltä näitä samoja asioita. Tosin, en halua pettää niin otin sitten niin sanotusti 'kissan pöydälle' emännän kanssa. Asia ei muuttunut siitä mihinkään, mutta suosittelen ottamaan sen esille toisen puoliskon kanssa, tietääpähän sitten varautua mahdollisiin lipsahduksiin jos ei mitään muuta.
Keskustelemallahan niillä asioilla on tapana selvitä, oli se lopputulos sitten mitä hyvänsä. Olen samaa mieltä siitä, että elämä menee tavallaan hukkaan siinä odotellessa, varsinkin kun saattaisin kannattaa avointa suhdetta jopa samalla paikkakunnalla asuessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh932245Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1561838- 1761393
- 234845
- 62769
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol11766- 65764
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212633- 50628
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349591