Köyhät voisi syödä yhdessä

ostaa yhdessä ruokaa ja syövät yhdessä, siinä sisi enemmän ruokaa kunyhdessä ostaa jayhdesä tekee ja yhdessä syö. Kokeilkaa... halvaksi tulee kun ostaa pajon ja ydessä sitä saa enemmän.

Kalli on halpaa, 0,29 senttii kilo, joten kymmenen kaalia 2,90!!! Tulloo soppaa ja laatikkoo ja vaikka kääryleitä ja kaikkee salaattia sun muuta. Ostakaa kaliaa.
4117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuota on jo kokeiltu mutta voisi olla myös halvempaa kun ei tarvitse ravintolaan mennä niin naida yhdessä,...

Äänestä

Olen harkinnut jo pitkää kämppäkaveria asunto-osake on.
2 h k lasitettu parveke 62 neliötä talosauna kylmäkellari...

Asumaan kyllä tultaisiin, mutta kuluja ei puoliteta, eikä osuutta kotitöistä hoideta..

Äänestä

Toimisi varmasti, että köyhät hankkisi kimpassa ruokaa ja valmistaisivat sitä isommissa satseissa, kun se toimii varakkaammillakin.
Käytetty soppatykki ei paljoa maksa ja soppaa syntyy melko halvalla, tämä ihan kokemuksesta, kun kaveri osti soppatykin ja keitteli sillä soppaa pankin pihalla lama-aikaan 1990-luvulla.
Muutenkin kimppaostot kannattaa, me ostetaan vähän yhtä ja toista kimpassa ja saadaan paljon halvemmalla. Ostetaan joko suurtalouspakkauksia ja jaetaan ne keskenämme, tai muuten vaan isoimmissa erissä. Nyt menossa isompi nuudelitilaus ja wc-paperia. Ei mitään verkostomarkkinointia, mutta verkostoitumista, sopivalla porukalla ostetaan ja kaikki hyötyy. Jossain vaiheessa perustettiin ihan osuuskuntakin, mutta se ei oikein toiminut siinä muodossaan ja nyt perustettiin toinen osuuskunta isompaan hankkeeseen (saadaan aika huomattava avustus EU.n rahoista...).

Äänestä
  • pummi on pummi

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kukkauva käki kirjoitti:

ostaa yhdessä ruokaa ja syövät yhdessä, siinä sisi enemmän ruokaa kunyhdessä ostaa jayhdesä tekee ja yhdessä syö. Kokeilkaa... halvaksi tulee kun ostaa pajon ja ydessä sitä saa enemmän.

Kalli on halpaa, 0,29 senttii kilo, joten kymmenen kaalia 2,90!!! Tulloo soppaa ja laatikkoo ja vaikka kääryleitä ja kaikkee salaattia sun muuta. Ostakaa kaliaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu