Varoittava esimerkki Xtravaganzasta!!

Taas pullea :)

Tiedän, että ihmiset reagoivat eri tavoin, mutta tässä yksi esimerkki.
Oli Xtravagazassa 2009, aloitin toukokuussa pussikeittolinjan. Älyttömän hienoa, kun paino laski ja oli hyvä olla. Kuuden viikon jälkeen siirryin puolivauhdille ja paino vain laski, niin kuin pitikin. Lokakuussa muuten ihanaa oloani vaikeutti krooninen päänsärky ja hiustenlähtö. Lääkäri käski lopettamaan dieetin koska oireet olivat peräisin elimistön shokkitilasta, kaikki oli tapahtunut liian äkkiä. Olinhan pudottanut viiden kuukauden aikana painoa 28 kiloa.
No tavoitteeseen oli melkein päästy ja olin tyytyväinen. Hiustenlähtö helpottui ja päänsärky saatiin kuriin lääkkeillä. Puolen vuoden päästä siitä minulla todettiin refluksitauti ja myös rytmihäiriöt, jotka olivat suoraan tulleet liian suuresta muutoksesta liian lyhyessä ajassa.
Tällä päivämäärällä, vaikkakin siitä on jo kaksi vuotta, minulla todettiin sappikivikohtaus ja ettei nyt yllätyksenä tule, niin nopea painonpudotus on osasyynä tähänkin. Operaatiota odotellessa...
Kerron tämän vain siksi, että näinkin voi käydä. kaikki ei ole niin ruusuista mitä luvataan.
Paras dieetti on kuitenkin ruokavalio ja liikunta yhdistelmä ja tarpeeksi hidas vauhti.

2

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäxtra

      Toinen esimerkki täällä... Laihduin vuosi sitten 16kg vajaaseen kolmeen kuukauteen. Olo oli nuivea ja väsynyt, enkä pystynyt pysymään ruodussa. Toukokuussa sain kuukauden mittaisen vatsataudin, josta en ole vieläkään kunnolla toipunut. Uskon kovasti tuolla kuurilla olleen vaikutuksen olotilaani tuommoisellakin viiveellä. Elimistö joutui liian koville ja siitä toipuminen on näköjään aikaa vievää... Ja uskokaa ei ole oikotietä onneen! vaikka moni sitä tätäkin kautta hakee... Onnellisia ovat he keille tämä sopii! Minulle niin ei käynyt.

    • xtra-työntekijä

      Onpa kurja kuulla teidän huonoista kokemuksistamme. Niinhän se on, että jokainen on yksilö ja jokaisen keho reagoi yksilöllisesti. Perusterveelle kropalle ateriankorvikedieetti laihdutuksen alussa sopii yleensä hyvin, kunhan muistaa huolehtia riittävästä nesteen ja hyvien rasvahappojen saannista.

      Suosituksemme on, että jos VLCD-dieettiä eli erittäin niukkaenergiaista dieettiä haluaa jatkaa kolmen viikon jälkeen, asiakkaan kannattaa konsultoida lääkäriä.

      Kaikki xtravaganzalaiset eivät halua tai voi laihduttaa VLCD-ateriankorvikkeilla, ja se on enemmän kuin okei. Xtravaganza ei ole kuuri eikä dieetti vaan elämäntaparemontti. Osa laihduttajista haluaa aloittaa nopeasti, ja nopeat tulokset motivoivat jatkamaan, antavat intoa ja onnistumisen tunteita. Osa taas harjoittelee uusia ruokailu-, liikunta ja ajattelutottumuksia heti alusta alkaen.

      Terveys on ykkössijalla. Ylipaino tuo mukanaan tuntuvia terveysriskejä, eikä mielelle tee hyvää jos on jatkuvasti tyytymätön omaan kehoonsa ja koko elämäänsä. Toivottavasti te "epäxtra" ja "taas pullea" olette saaneet elämän tasapainoon. Terveellinen ruokavalio (paljon vihanneksia, marjoja ja hedelmiä sekä laadukasta proteiinia, hitaita hiilihydraatteja ja hyviä rasvoja), säännöllinen liikunta ja hyvä mieli, siinäpä se.

      T. Mirva
      xtravaganzan viestintäkoordinaattori

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      374
      2675
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      63
      2120
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1732
    4. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1452
    5. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1435
    6. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      186
      1435
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1407
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1283
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1166
    Aihe