Hiuksen kunto surkea!!!

en enää vaalenna..

Hei,

Elikkä minulla on pitkä tukka, ja sillä pitkä historia. Eli värjätty monta kertaa ja nyt blondattu useampaan kertaan. Hiukset ovat huonossa kunnossa ja märkänä hius venyy ja katkeilee hirveästi.

En aio enää vaalentaa vaan annan oman värin kasvaa ja leikkautan pikkuhiljaa vaaleaa pois. Mietin vain että saako tuota hiuksen rakennetta vahvemmaksi esim. värjäämällä tummemmalla. Parturi on sanonu että vaalentaminen heikentää hiusta mutta värin lisääminen ei vahingoita hiusta. Mutta saako sillä sitten vähän kestävyyttä, ettei tukka venysi märkänä niin paljon eikä katkeilisi.

Kiitos vastanneille :)

6

307

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • senih

      Tuskinpa mitkään hiusvärit vahvistaisi hiuksia. Hennasta en ole varma, mutta nämä normaalit kaupan hiusvärit...noh, pysyisin kaukana. Itse en ole värjänyt hiuksiani yli kolmeen vuoteen ja ovat huomattavasti paremmassa kunnossa. Ennen värjäsin niitä ruskeiksi ja sitä ennen mustiksi. Nykyään en voi oikein käsittää miksi menin värjäilemään hiuksiani niin paljon. Kaikkein parhaimmalta ne näyttää oman värisinä.

    • nykyinen brunette

      Ehkä jokin sävyttävä väri voisi olla ihan hyvä, ne kun hoitavat samalla. Itse käytin niitä ennen mutta kyllästyin siihen kun väri lähti parissa kuukaudessa koko pituuksista pois.. :D

      Kokemusta tosin on siitä, kun blondattuihin hiuksiin käytin muutama vuosi sitten vaaleanruskeaa sävytettä niin ei lähtenyt kokonaan pois vaan jäivät sellaisiksi vaaleanruskean ja blondin välimuodoksi. Sitä ennen hiukseni olivat todella huonossa kunnossa mutta sävyttävän värin jälkeen alkoivat mennä parempaan kuntoon.

      Blondauksesta nyt n. 4 vuotta, jonka jälkeen hiukseni ovat tulleet ainakin 3 kertaaa paksummiksi ja ovat nyt todella hyvässä kunnossa, suosittelen ehdottomasti!!

    • Turrjake

      Oletko kuullut rakennepaikkaavista hiustenhoitotuotteista? Niistä pitäisi olla apua juuri tuollaisille hiuksille kuin kuvailit, eli venyville ja katkeileville "purkkahiuksille".

      Kannattaa googlata "rakennepaikkaus" tms, niin löydät lisätietoa. Ehkä kaikista suosituin rakennepaikkaava hiustuotesarja on Joico K-Pak, sekin kannattaa googlata!

    • ndowfdb

      itselläni oli sama ongelma muutama vuosi sitten. hiuksiani blondattiin pari kertaa ja ne katkesivat itsekseen polkkapituiseksi. No sen jälkeen en ole blondannut kampaamoissa vaan laittanut vaaleita raitoja päällimmäisiin hiuksiin. Itse saan hiukseni kasvamaan ja vahvistumaan syömällä paljon proteiinia (esim. 3x200g raejuustoa päivittäin).

    • dancer..

      Hiusvärit kuluttavat aina jonkin verran hiusta (kokemusta on), mutta ne myös runsauttavat/turvottavat ja ainakin saavat hiukset näyttämään vahvemmilta! Parasta käydä kampaajalla, kaupan väreissä 6x enemmän jotain "pahaa happoa" tms? Anna hiustesi kasvaa ja värjää n. 3-4 kk välein!

    • Minäkin laitoin hiuksiin aina vaaleita raitoja päähän. Sit alko hiukset harventumaan ja kaljuakin näkyy. Sit menin hiustutkimuksiin ja siellä halusin oman väriset hiukset ja ne onkin tosi tummat. Kampaaja kattoi sävyn millaiset omat hiukseni ovat ja laitettiin sit oman väriset latvoihin. Mulla on toukokuusta ollu nyt oman väriset hiukset ja oo tosi tyytyväinen. En aio enää vaalentaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4988
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2781
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2544
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1953
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1862
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1709
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      90
      1703
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1583
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1348
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1210
    Aihe