osoittaa, että nuorten suurimpien ammatillisien haaveiden joukossa sijalla 7. on auton jobbaus. Esim. asianajaja on sijalla 11. ja lentäjä sijalla 16.
Kyllä vain, jobbari on kunniallinen ja arvostettu henkilö / ammatti.
Jobbari arvostetuimpien ammattien joukossa
16
200
Vastaukset
- AutoAlallaYritys
Jobbari ei ole ammatti.
Jobbarilla tarkoitetaan NYKYKIELESSÄ (ei siis isiemme ja isoisiemme sananlaskuissa ja kaskuissa tarkoitettu "jobbari") yksiselitteisesti yksityishenkilöä joka yksityishenkilönä (ei firmaa, ei ammattia) myy ja välittää autoja, verot ja muut lakisääteiset velvollisuudet vältelleen.
Jobbari on siis rikollinen.
Autoliikkeenharjoittaja onkin sitten eri asia (siis aina yrittäjä, joko Toiminimellä, Avoimenayhtiönä, Osakeyhtiönä tms. laillisena yrittäjänä) tämä ammatti (johon voinee sisältää myös kyseisissä yrityksissä myyjän -nimikkeellä töissä olevat) saattaa hyvinkin olla yksi halutuimmista ja suosituimmista; onhan monien nuorten mieleen autojen virittely, "tuunaus" jne. autoalaan liittyvä.
Tosin itse autoalanyrittäjyyden todellisuus on hyvin kaukana monen helpon rahan tavoittelijan (vähä vaa tuunaan ja myyn voitolla) harhaisista kuvitelmista ja unelmista.
Toki unelmoida saa, mutta ei autoliike mikään rahasampo tai kultakaivos ole.
Kivaa duunia kyllä jos tykkää puuhastella erilaisten autojen kanssa ja tulee hyvin toimeen ihmisten kanssa, mutta rankkaa yrittäjän arkea kuitenkin. - Carfox
Osa autokauppaansa pettyneistä henkilöistä yrittää tietoisesti "haukkua" automyyjiä ja yrittäjiä aina jobbareiksi vaikka tarkoittaa sanana "yksityisesti työkseen myyvää henkilöä", joten turha siitä kenenkään on mieltänsä pahoittaa.
- AutoAlallaYritys
Eipä tuosta tokikaan mieltä pahoiteta, vaikka yrittäjän loukkaamiseksi tuollainen haukkumasana keksitty onkin.
Silti em. kommenttini, ihan muistutukseksi esi-isiämme nuoremmalle väelle, ettei yrittäjää (minkään alan) kannata jobbariksi tituleerata.
Tosin väliäkö tuolla, titteleitä on asiaillekin, näin meidän alan yrittäjien kesken:
-poka (=normaalilta ulospäin vaikuttava asiakas, potentiaalinen)
-hiiri, hiirulainen (=luikkii yleensä autojen välissä, ohimennen naarmutellen kuin huomaamattaan, ei ostava asiakas)
-minkki (=vikkelä liikkeissään, ei saa kiinni keskusteluun sitten millään "kattelen vaan ja moi", ei ostava asiakas)
-hyönteistutkija (=tutkii enemmän kuin riittävästi autoa, mennen imusarjasta sisään ja pakoputkesta ulos suurennuslaseineen ja kameroineen, ei osta, autoissa aina jotain hänen mielestään todella vialla)
-uuvatti (katselee ja kyselee, välillä tonnin autoa, välillä bensaa ja taas dieseliä, sitten taas kymmpitonnin autoa... ei siis ole ostamassa mitään, kunhan tappaa aikaansa)
Onhan näitä.
- Tuore Oikaisu.
Sisko haluaisi olla huora... eiku eroottinen tanssija.
Naapuri on kyylä... eiku poliisi.
Eli ei se jobbari taida olla ammattinimike ollenkaan, eihän?
Vai onko Alkon myyjä lestinheittäjä?
Onko sairaanhoitaja tippa-iita?
Ja onko yrittäjä aina lahtari?
Suurinosa ammatillisesti autokauppaa tekevistä on automyyjiä, osa yrittäjiä, mutta eivät koskaan jobbareita.
"Meistä tuli muurareita, Taksikuskeja, suutareita, Yksinhuoltajaäitejä, autokauppiaitaaaaaa..." - vai että jobbari?!
Ammattina jobbari?????
Vai tarkoititko veronkiertäjä-rikollinen, jolla ei firmaa?
Meneppäs ja sano autoliike-yrittäjälle / autokauppiaalle, että sinun mielestäsi hän on jobbari.
Mitähän seuraa... läps.
Ja toinenkin läps... jos et karkuun ehdi klenkka-jalkoinensi...- joppari1
Ostajat kutsuu jobbariksi, kuten myös tyypit joille myyn.
Eikä ole tarvinnut vielä läpsiä ketään.
Mutta ehkä se johtuu siitä, että hyvin harvoin tulee yksityiselle myytyä mitään.
- kj,gtrgr
Tavan kansalainen ei edes tiedä mikä on jobbari niin miten se voi olla millään listalla?
- hauskaa riittää
mistähän tuollaisen tutkimuksen olet löytänyt?
Melkein uskottava lista. - jobbari on pummi
Jobbari on homosteleva alkoholisti ja rikollinen aina. Usein myös narkkari.
- mikävtun jobbari????
"Jobbari" ei ole ammatti.
Jobbari on pummi, joka sosiaaliluukulta luukuttaa "palkkansa", nostelee asumistuet, kodinhoitotuet, KeLa -korvaukset ja työttömyyskorvaukset... ja kas; siinä sivussa myy verottomalla voitolla mm. autoja.
Kaikista näistä tuloistaan jättää kaikki oheiskulut maksamatta.
Hän on pummien pummi, jota ei ammatiksi saa kutsua.
Asia erikseen ovat liikkeenharjoittajat / yrittäjät, joilla autoliike.- tuntuu olevan
Tukiasiat hallinnassa taitaa olla kokemusta noista asioista et vaan olis sosiaali "pummi"?.
- mikävtun jobbari????
tuntuu olevan kirjoitti:
Tukiasiat hallinnassa taitaa olla kokemusta noista asioista et vaan olis sosiaali "pummi"?.
Kyllä, maksan veroja niiiin v*tusti autoalan yrittäjänä, että tiedän kyllä myös sosiaaliapuja nostavien p*rs**nreikien kujeet.
Jobbari on haukkumasana, jota en siedä autoalanyrittäjästä käytettävän. Toki kukin tavallaan, ei siinä mitään ja en loukkaannu kyseistä kutsumanimeä käyttävän vajavaisuudesta... sehän on hänen oma vajavaisuutensa ja tyhmyytensä.
Mutta virallisesti "jobbari" on sitä mitä tuossa yllä on moneen otteeseen lueteltu; yksityinen henkilö, joka jättää "jobari-tuloistaan" kaikki lainvelvoitteet ja maksut hoitamatta ja yleensä vielä päälle elää muutoinkin yhteiskunnan varoilla. - vanerijobbari
mikävtun jobbari???? kirjoitti:
Kyllä, maksan veroja niiiin v*tusti autoalan yrittäjänä, että tiedän kyllä myös sosiaaliapuja nostavien p*rs**nreikien kujeet.
Jobbari on haukkumasana, jota en siedä autoalanyrittäjästä käytettävän. Toki kukin tavallaan, ei siinä mitään ja en loukkaannu kyseistä kutsumanimeä käyttävän vajavaisuudesta... sehän on hänen oma vajavaisuutensa ja tyhmyytensä.
Mutta virallisesti "jobbari" on sitä mitä tuossa yllä on moneen otteeseen lueteltu; yksityinen henkilö, joka jättää "jobari-tuloistaan" kaikki lainvelvoitteet ja maksut hoitamatta ja yleensä vielä päälle elää muutoinkin yhteiskunnan varoilla.Kaikki kauppiaat ovat jpbbareita. Ei se totuus mihinkään muutu vaikka mielestään paremmat oikein firman perustaneet jobbarit muuta toitottavat
- ammatti autokauppias
vanerijobbari kirjoitti:
Kaikki kauppiaat ovat jpbbareita. Ei se totuus mihinkään muutu vaikka mielestään paremmat oikein firman perustaneet jobbarit muuta toitottavat
No selevä.
Sehän olikin sitten totuus se. - Metallijobbari
vanerijobbari kirjoitti:
Kaikki kauppiaat ovat jpbbareita. Ei se totuus mihinkään muutu vaikka mielestään paremmat oikein firman perustaneet jobbarit muuta toitottavat
Kappas vaan, palstan foliohattu on lyönyt koko yön miinuksia laukomallesi totuudelle.
- mlojkluj
Tuore tutkimus osoittaa että kaivinkoneen kuljettaja on päiväkotinuorten suurimpien ammatillisien haaveiden joukossa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613111Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433067- 422417
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa912037- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251759- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä831370- 391280
- 791110