Olen parisuhteessa jossa on hellyyttä ja läheisyyttä tosi paljon, tunteita myös. Mutta seksiä todella vähän... koska mieheni ei sitä juurikaan halua:( Olen kamalan surullinen tästä asiasta ja samalla syytän itseäni; kun kerran muuten on kaikki hyvin, miksi takerrun tähän? Mutta minulle seksi on tärkeää ja ilman sitä ei vaan ole hyvä olla, jotain oleellista puuttuu. Ja se vaivaa, miksi mies ei halua minua. Itse en voi erottaa tunteita ja seksiä, eli jos rakastan toista ihmistä, haluan myös seksiä hänen kanssaan. Voiko kenelläkään oikeasti olla aitoja tunteita toista kohtaan jos ei halua seksiä tämän kanssa?!
Miksi kaikki eivät halua seksiä?
Tanja40v
9248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sinä et vain ymmärrä sitä, että ihmiset ovat erilaisia kuin sinä itse. Sinulta puuttuu se kyky havannoida ja pystyä asettamaan itsesi toisen ihmisen asemaan ja kuvittelemaan, ettei heillä ole samoja haluja ja kiinnotuksenkohteita kuin sinulla.
Kaikki eivät halua seksiä. Piste. Se joka haluaa enemmän tai vähemmän ei ole millään tavalla viallinen tai väärässä tai huono ihminen.
Se joka vaatii ja pakottaa toista ihmistä seksillä, on sitten toinen juttu.
"Kaikki eivät halua seksiä. Piste. Se joka haluaa enemmän tai vähemmän ei ole millään tavalla viallinen tai väärässä tai huono ihminen."
Näin asia tietysti on. Mutta se ei poista sitä tosiasiaa että hyvin erilaiset halut hiertävät aina parisuhdetta. Jompi kumpi joutuu aina luopumaan jostain, joko toinen seksistä tai toinen harrastamaan sitä haluttomana.
Joidenkin liitto kestää tämän ongelman koska muut puolet suhteessa ovat niin hyviä että ne kompensoivat haitat. Mutta hyvin usein on myös se tilanne että tämä ongelma alkaa heijastua myös muihin suhteen osiin eikä muukaan suhde ole enää hetken päästä kunnossa.
Näin se vain menee vaikka valitettavaa onkin. Se ei ole kummankaan vika, ei halukkaan eikä haluttoman, niin vain käy.
Jos seksin vähyys alkaa hiertämään suhdetta, niin silloin suhde pitäisi lopettaa. Mielestäni ei ole oikein pakottaa ketään harrastamaan enemmän seksiä kuin he itse haluavat, ovat he sitten miehiä tai naisia. Monesti vaatimalla ja pakottamalla ajaa sen kumppaninsa siihen tilaan, etteivät he enää lainkaan halua mitään seksiin viittaavaa. Seksi alkaa ällöttämään, kun sitä tehdään haluttomana ja arvostus omaan kumppaniin katoaa.
Masturbointi on ollut aina ihmisten keskuudessa, miksei sitä harrasteta myös suhteessa? Ei se toki korvaa seksiä ihmisten välillä, mutta ei suhteessa seksiä pidä kokonaan kaataa kumppanin niskaan ja olettaa, että kun itseä himottaa, niin myös pitäisi kumppaninkin olla valmis.
"Joidenkin liitto kestää tämän ongelman koska muut puolet suhteessa ovat niin hyviä että ne kompensoivat haitat."
Joidenkin liitto kestää, koska he pitävät kiinni sitoumuksistaan.
"Masturbointi on ollut aina ihmisten keskuudessa, miksei sitä harrasteta myös suhteessa?"
Totta kai harrastetaan, mutta kuten itse sanot:
"Ei se toki korvaa seksiä ihmisten välillä,"
Olen tietysti samaa mieltä, että parisuhteessa ei ole mitään seksivelvollisuutta.
Voishan sen seksin tietenkin ulkoistaa...Käy vieraissa mutta pitää turpansa kiinni ja kaikki ovat tyytyväisiä? Onko moraalitonta?
Jo käy salassa, niin se on moraalitonta. Jos se on miehellesi OK, niin silloin se on teidän kahden välinen sopimus eikä se ole pettämistä.
käykää katsomassa turskien kertomuksia ja kokemuksia..Eihän sitä nyt oman vaimon kanssa enää jaksa kun kaikki energia menee maksullisten perässä juoksemiseen.
Valitettavasti se on niin, että jos mies ei halua nyt, niin ei ala myöhemminkään haluamaan. Et voi pakottaa häntä seksiin, vaikka hän voi pakottaa soinut olemaan ilman. Ei ihan reilua. Seksin pitäisi kuitenkin olla molemminpuolinen nautinto. Jos toinen suostuu seksiin vain valvollisuudesta, niin siitä ei nauti kumpikaan. Eli?
Sinun on käsiteltvä itsesi kanssa se, että kykenetkö luopumaan seksuaalisuuden odotuksista parisuhteessa vaiko etkö? Pieni syrjähyppy saa palaset loksahtamaan kohdalleen....
Voimia sinulle.