Päästetään kreikkalaiset veloistaan

Kreikalla on nyt velkaa 372 miljardia euroa, eihän tuo tee kuin noin 700€/EU:n asukas.

Kerätään kolehti ja maksetaan Kreikan velat pois. Kreikkalaiset varmasti ilahtuvat.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/onko-taman-lyhentaminen-realismia-kreikalla-velkaa-372-miljardia-euroa/art-1288418272753.html
1375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Vitut, miehitetään koko maa ja haetaan omamme takaisin korkojen kera huijareilta.

Äänestä

Kyllä solidaarisuuden nimissä kaikki velat on annettava anteeksi. Maksuvaatimus on epärealistinen ja veisi parin prosentin korollakin vähintään 100 vuotta.

Äänestä

Kreikalle toivottavasti käy niin ettei lisälainaa heru,sillä kylmä totuus on että Kreikka on elänyt kuten roomalaiset aikoinaan yli varojensa,veroja ei makseta kuten eivät italialaisetkaan mielellään tee, mennään siitä mistä aita on matalin ja eläke-edut yms edut ylittävät kuluina reippaasti tulopuolen.

Mässäilyllä on aina paskainen loppu ja noilla linkin madon luvuilla ei kukaan järkevä maa voi edes kuvitella saavansa korkoja saatikka lainaansa takaisin.

"173 prosenttia bruttokansantuotteesta".........se on aivan mieletön %
ja veikkanpa että tämäkin tilastointi on alakanttiin kuten kreikkalaisilla on tapana kaunistella budjettejaan.

Äänestä

Riehukoot ja protestoikoot siellä rauhassa. Minä en enää edes lähdel lomalle Kreikkaan.

Äänestä

Onhan nuita muidenkin maanosien maiden velkoja annettu anteeksi, niin miksi ei Kreikankin. Ei se tavallinen kreikkalainen niin paha ihminen ole kuitenkaan.

Mutta selvää lienee, että tämä EU-liitto saisi loppua.

Mielluummin oikein kunnolla kuoreensa vetäytynyt Impivaaralaisuus :) kuin EU- liitto, jossa ei ole pohjaa, päätä eikä häntää valtoiden aivan erillaisten taloudenhoitotapojen vuoksi...heitellään vähän vakausrahastoihin satoja miljardeja vain...taitaa biljoona euroakin mennä rikki. Älytöntä hommaa.

Äänestä
  • Suomi maksoi itse omat velkansa.

    Lienee ainoa tapaus maailmassa?

    Äänestä

  • Kertokaa.. kirjoitti:

    Suomi maksoi itse omat velkansa.

    Lienee ainoa tapaus maailmassa?

    Niin ja pienen orjan asemassa vääryyttä kärsien maksoi kaiken pois. Ei tuollaista voi tietysti odottaa juuri miltään muulta kansalta, vaikka velka olisi ihan selvää velkaa toisin kuin suomella silloin.

    Äänestä

  • Ei se tavallinen kreikkalainen ole nähnyt niistä lainarahoista senttiäkää,.

    Huijjaamalla pääsi EU:n jäseneksi ja maan rikolliset johtajat käsiksi EU-rahoihin ja -lainoihin.

    Ihan ei vastaa meikäläisen oikeustajua, että velat annettaiiin anteeksi = me maksamme ne eurooppalaisille sijoittajille ja huijaripankeille.

    Lupaavasti näyttää siltä, että EU-pelleily ja rahastus alkaa olla tiensä päässä, eikä elvytyksestä huolimatta näytä virkoavan.

    Saksa on alkanut taas painaa D-markkoja ja kohta meilläkin palataan markkaan. Kauhistuttaa ajatella tämän Europan ryöstön hintaa.

    Kansallisvaltiot ovat kaikki lirissä tukkaa myöten, kaikenlainen rikollisuus on levinnyt tehokkaasti koko Eurooppaan.

    Ja "Mr Eurolle" toivoisin, että hänet palkittaisiin kuin Benito M aikoinaan ja kierrätettaisiin kaikkien EU-maiden parlamenttien edustan puhelinpylväissä vuosi kussakin.

    Äänestä

Höpö höpö sitä mitään USA:a pitää sotaveloistaan sillä päästää, etä Kreikalle ei EU:ssa annettaisi sosiaalitukia. Mitä juustopäitä näillä palstoilla on? Jenkit on korviaan myöten veloissa. Ei Kreikka ole köyhä maa, mutta se on toiminut niin, että se ei ole tilittänyt maalleen verojaan, vaan nää ihmeen aristotelekset ja stavrokset ja platonit tai mitä lie, elelee monacoissa ja muualla. Erottais nyt tän mulkun Saksan ensin EU:usta, joka riistää esimerkiksi Suomea ja pihalle myös ne, jotka ei ole euro- rahaliitossa ja kuppaa vaan rahaa EU:lta - jos nyt viittis kauheesti kärjistää, niin voisi varmaan näin sanoa.

Äänestä

Ja jos kaikki viitsis laittaa 1400€ kolehtiin niin Kreikka selviäis 5 vuotta eteenpäinkin. Sit vasta tarttis kerätä uus kolehti.

Äänestä
  • Missä tuo kolehti kerättäis?

    Kirkoissa ei paljoa jengiä liene?

    Viimeksi itse käynyt rippikoulussa - pakko kun oli.

    Oli rippikoulussa se hyvä, että päätin erota kirkosta.

    Oli se kauhea kaksiviikkoa hurmahenkisellä rippileirillä.

    Äänestä

  • Niin eiku kato jos Kreikkaa ei autettaisi, niin pitäisihän siinä Saksan pankkisysteemi Suomen - näin ihan teoreettisena esimerkkinä aiheesta, pelastaa, jotka pellet on rahoittaneet Georgen Irakin sodan, kun skrubu- USA on elänyt velaksi jo vuosikymmeniä.... Aika v*tusti maksaisi Suomelle, esim., Saksanpaskan valtion auttaminen jaloilleen, että sitä ei viitsi edes kuvitella. Ranskakin on perse pystyssä velkaa ja Brititkään ei nykyiselllään kai pysty sitä v*tun ( anteeksi) monarkiaansa omilla rahoillaan kaiketi ylläpitämään. Ainoat joilla on rahaa, on Kiina, venäläiset oligarkit eli siten Venäjän valtio, tulevina mm. Brassit ja Japani.

    Äänestä

  • Tuon kolehtihomman sijaan tarvitaan salainen setelipainokone ellei useampikin, joka sysää kreikkaan 1000 euron seteleitä 24 h

    Painetaan seteleitä vaan ei siinä sen kummempaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kreikan Tosi Ystävä kirjoitti:

Kreikalla on nyt velkaa 372 miljardia euroa, eihän tuo tee kuin noin 700€/EU:n asukas.

Kerätään kolehti ja maksetaan Kreikan velat pois. Kreikkalaiset varmasti ilahtuvat.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/onko-taman-lyhentaminen-realismia-kreikalla-velkaa-372-miljardia-euroa/art-1288418272753.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu