Sitten ei annettu kertoa ja todistaa, ja vielä jotain pikkupoikia oli siinä vartijoina että katsoivat että pitää kutsua vartija kun eivät pärjää minulle..
EI SAA KERTOA JUMALASTA. EHDOTTOMASTI KIELLETTY HELLUNTAIHEIKEILLÄ.
Mutta joo poistuin sitten, ei tarvitse kutsua vartijoita paikalle, ymmärrän kyllä että EI SAA KERTOA JUMALASTA.
Itse olen kyllä aika tyytyväinen kun on tuollainen henk.kohtainen kosketus jumalaan.
EI SAA KERTOA JUMALASTA. EHDOTTOMASTI KIELLETTY HELLUNTAIHEIKEILLÄ.
Mutta joo poistuin sitten, ei tarvitse kutsua vartijoita paikalle, ymmärrän kyllä että EI SAA KERTOA JUMALASTA.
Itse olen kyllä aika tyytyväinen kun on tuollainen henk.kohtainen kosketus jumalaan.
Vastaukset 1
Vanhimmat
No, kontekstihan jää nyt täysin epäselväksi :P
Todennäköisesti kyseessä on ollut huolellisesti suunniteltu tilaisuus ja sä oot randomisti hyökänny sinne lavalle ja napannu mikin jostain telineestä yrittäen, puhua jotain :P
Kelaa, jos itselläs ois joku visio siitä miten kokous menee ja sit sinne tulee joku ennalta arvaamaton apina riehumaan, et se haluu todistaa :P En mäkään päästäis siinä vaiheessa ketään mikkiin.
Varsinkaan en silloin jos en tunne kyseistä hlöä, eikä se kuulu meidän seurakuntaan.
Kokouksen vetäjät on aina vastuussa siitä mitä lavalla sanotaan. Oli se ihan sama mitä kukakin siellä puhuu, niin jos paskaa tippuu jonkun niskaan, niin se on kokouksen johtajat, eikä se todistaja, jolla oli jotain outoa sanottavaa..
Nykyään ihmiset on aika paljon viisastunu sen suhteen et ne ei päästä ihan ketä tahansa puhumaan. Se on hyvä juttu. Näin suojellaan seurakuntaa dramaattisilta avautumisilta, tunnin mittaisilta todistuksilta ja muilta sielunhoidollisia tarpeita aiheuttavilta puheilta.
Kyllä todistamaan pääsee, jos kuuluu seurakuntaan ja kertoo kokouksen johtajalle puheensa sisällön ja keston Extempore todistuksia on enää harvemmin ja yleensä vain silloin kun ihminen on tunnettu henkilö..