En ymmärrä naisten logiikkaa

Kun tähdennetään, että "miksi nainen ei saisi harrastaa yhtä paljon seksiä kuin mies - tai miksi nainen on horo jos makaa joka viikko eri miehen kanssa" - niin tässä ei älytä yhtään että hetero'tangoon' vaaditaan KAKSI!

Niin kutsutut pelimiehet ovat yleensä sellaisia, joilla on sellaiset ulkoiset parametrit jotka mahdollistivat pikaisen viehätyksen muodostumisen naisessa, kenties ihastumisenkin. Nämä miehet tunnetusti pyörittävät suurta naisjoukkoa - mutta löytyy myös paljon naisia jotka makaavat estotta joka viikko eri miehen kanssa. Näin montaa 'pelimiestä' ei riitä yhdessä kaupungissa tällaiselle naiselle. Toki voi olla pelimiesten vakipanona - mutta tarkoitan naisia jotka eivät järjestelmällisesti nai pelimiestä - vaan heille kelpaa hissumpikin mies.

Minusta 'pelimies' ja 'player'nainen ovat yhtäläisiä. Minä en ymmärrä sitä asiaa, että moni nainen näyttää perustelevansa tekonsa ''miksi ei nainenkin jos mieskin'-logiikalla joka on minusta kehäpäätelmä. Tätä samaista "ajattelu"tapaa havaitsee juuri feministeistä. He peilaavat kaiken miesnäkökulmasta. Minusta tämä on pahemmanluokan peeniskateutta. Karkeasti voidaan sanoa, että feminismiä ei olisi olemassa ilman sovinismia ja siten feminismi tarvitsee sovinismia elääkseen. Nainen voisi olla halutessaan täysin vapaa, jos hän lakkaisi ajattelemasta miestä. Ehkä naisella on jokin pakonomainen tarve ajatella miestä, mutta kuitenkin ei tarvitsisi katsella tätä sukupuolten välistä sotaa, joka minusta pohjautuu pelkkään kateuteen.

Minä sanon sen, että todellinen feministi ei vertaa itseään mieheen. Ei vertaa että 'naisen palkka on 80 centtiä miehen eurosta' tai että 'miksi nainen ei saisi nussia yhtä paljon kuin mies'.

Nainen, ole herttainen, arvokas ja kaunis. Älä yritä matkia miesten huonoja puolia ja heidän tapoja. Mies ja nainen ovat kaksi eri sukupuolta ja ovat verrattavissa vain itsensä kanssa. Miestä tulee verrata mieheen ja naista naiseen. Molemmissa sukupuolessa on vikansa, mutta älä anna sen vaikuttaa käyttäytymiseesi.

Minä miehenä pidän naisesta, jolta löytyy periaatteita ja arvoja. Täytyy myöntää, että tasokkaat naiset ovat harvassa jonka kanssa voisi ajatella tulevaisuutta iltaa pidemmälle. Nainen tekee itselle lopulta karhunpalveluksen, jos hän käyttäytyy kuin mies. Toki sellainen nainen saa miehiä ja paljon - mutta saako koskaan miestä omakseen? Tunnetko kaipaavasi kunnollista miestä elämääsi? Ymmärrätkö sanan 'pari' merkityksen?
19361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Sukupuoleltani olen ehkä nainen, mutta en ole nainen.

Minä olen minä ja käyttäydyn niinkuin minä käyttäydyn. Minä en matki ketään, vaan olen juuri sitä mitä minä olen.

Jokaisen kuuluu saada käyttäytyä miten haluavat. Naisena en kyllä ymmärrä sukupuolirasismia siinä, että nainen saa vähemmän palkkaa tai että nainen on jotenkin paha, jos harrastaa seksiä omien halujensa mukaan.

"Minä miehenä pidän naisesta, jolta löytyy periaatteita ja arvoja. " Anna kun arvaan, haluat sellaisen kotiorja-vaimon?

Äänestä

Antaa kaikkien kukkien kukkia? Jos haluaa klassisen naisen, ei siinä ole mitään pahaa. Toisaalta jos nainen paneskelee kenen kanssa sattuu, ei sekään lähtökohtaisesti ketään loukkaa. Toinen tykkää äitistä, toinen isoäitistä.

Äänestä

En nyt ehkä ihan tajua aloitusviestin pointtia. Olen lukevinani, että aloittaja haluaisi kaikkien naisten olevan sellaisia kuin hän haluaa. Hän ei pidä pelinaisista, joten kukaan nainen ei saisi olla sellainen. Miehistä ei ole mielipidettä, miehet saavat olla sellaisia kuin haluavat itse olla? Haiskahtaa oman asian ajolta.

Onko pelinaiseus vain ja ainoastaan pelimieheyden matkimista? Voisiko se kummuta jostain muualta, siitä samasta kuin pelimieheyskin? Tuo maininta että "saa nainen siinä missä mieskin tehdä sitä ja sitä" kalskahtaa mielestäni vain siltä tasa-arvoisuudelta, jota kohti pitäisikin pyrkiä. Ei kai kukaan nainen käyttäydy pelimiehen tavoin vain siksi, että matkii pelimiestä. Toki voi olla jokin kostomentaliteetti mielessä, mutta jos nainen olisi seksuaalisuudeltaan niin kovin erilainen kuin mies, ei kai pystyisi pelailemaan. Tarpeet ne on naisilla siinä missä miehillä. Historiassa hieman taaksepäin se nainen on vain joutunut hillitsemään itsensä, halua ei saanut välttämättä edes naimisissa osoittaa, sehän oli huoran merkki. Nainen on vasta alkanut vapautua tästä kahleesta, mutta edelleen on ihan ymmärrettävästi miehiä, jotka ihannoivat entisaikojen naista, joka ei saanut seksuaalisuuttaan osoittaa.

Äänestä

"Minä miehenä pidän naisesta, jolta löytyy periaatteita ja arvoja."

Minulle on herttaisen yhdentekevää mistä sinä pidät.

Äänestä

Tällaisia "panen kaikkea mikä liikkuu" -tyyppejä on niin miehissä kuin naisissakin ja en arvosta heitä kumpaakaan. Jokainen silti tehkööt mitä lystää, mutta ei se tee minusta miehestä yhtään sen kingimpää, jos makaa 10 eri muijan kanssa päivässä. Se saa miehen todella ala-arvoiseksi samoin kuin naisenkin. Yhtälailla halpoja lutkia molemmat!

Äänestä

Tottakai löytyy periaatteita ja arvoja. Ei vaan ilmeisesti juuri sellaisia ja sellaisista asioista jotka ovat juuri sinulle kynnyskysymyksiä. Loppu onkin jo täyttä soopaa?

"Nainen tekee itselle lopulta karhunpalveluksen, jos hän käyttäytyy kuin mies." Miten niin?

"Toki sellainen nainen saa miehiä ja paljon - mutta saako koskaan miestä omakseen?" Saa.

"Tunnetko kaipaavasi kunnollista miestä elämääsi?" Löytyy

"Ymmärrätkö sanan 'pari' merkityksen? " Kyllä

Äänestä

Olen varattu, joten kirjoitan muuten vaan. Olen jo iäkäs, enkä ole koskaan nauttinut seksistä. Se on tylsää, kun tekisi mieli nukkua. Aktissa miehen kiihottuvat elimet eivät ole kosketuksissa naisen kiihottuviin elimiin. Siis vain miehellä on kivaa. Luonto on tässä tapauksessa tehnyt sutta. Siksi ihmettelen halukkaita naisia, miten he saavat tyydytyksen?

Äänestä
  • totta. Miehet on huonoja sängyssä, sillä moni ei edes tiedä mistä naisen saa laukeamaan. Paha juttu. Sitä ei vanhemmat neuvo, eikä missään sanota. Eli naisen tulisi sanoa se lopulta itse, ellei mies sattumoisin olisi ollut niinkin älykäs, että olisi sattumalta tai tarkoituksella lukenut asian laidan biologian kirjasta, tai vaikkapa wikipediasta (mistä tahansa tietolähteestä) ja että se olisi vielä jäänyt muistiin. Pornohan sitä ei ainakaan opeta.

    Ihmisten seksuaalinen käyttäytyminen on niin ala-arvoista nykyään, sekä miehillä että naisilla, että minä ainakin olen luovuttanut. Dildo on paras rakastaja! Tietysti toivoisin järkevää seurustelukumppania elämään, jonka kanssa setviä yhteinen seksielämä, mutta eipä järkeviä ole tarjolla yhtään missään. Tai toisella puolella maapalloa, kenties. Suhdeluku 1/1 000 000.

    Palkasta olen sitä mieltä, että sen tulisi olla tismalleen sama. Siinä ei ole kyse feminismistä edes, vaan puhtaasti tasa-arvosta ja inhimillisyydestä. On nimittäin niin, että nykyään on moniakin vanhojapiikoja, jotka ei löydä hyvää miestä tai ei tahdo miestä eikä lapsia, jolloin on pakko elättää itse itsensä työllä! Mukavaahan se tietysti olisi, että olisi onnellinen parisuhde, mahdollinen jälkeläinen ja että perheet pärjäisi yhden tuloilla, jolloin lapselle jäisi aina toinen vanhempi kotiin. Niin ei ole. Niin tyhmiä ja inhottavia ihmiset on toisilleen, niin parisuhteissa kuin työelämässä ja ihan kaikessa. Harvassa on mukavat ja ylipäätään realistiset ihmiset, jotka toivovat vielä hyvääkin toisille ihmisille.

    Äänestä

  • kyllähän orgasmin saaminen hyvältä tuntuu. kyllä nainen voi saada orgasmin yhdynnässä ja jos ei jostain syystä saa, mies voi jälkikäteen esim nuolla.
    suosittelen sinulle esim masturbointia ja omaan kehoosi tutustmista. naisten seksuaalisuutta on yritetty rajoittaa ja se tuottaa naisille näitä ongelmia ko. saralla.

    Äänestä

no en todellakaan matki miesten tapoja vaan toteutan omaa seksuaalisuuttani. Mielestän esim yhdenyönjutut eivät ole moraalittomia, miksi pitäisi pihdata kun panettaa????

Äänestä

Enemmistö miehistä varoo kiintymästä naisiin jotka antautuvat liian helposti. Tämä on miehen ominaisuus jolle ei voi mitään. Tietenkin miehet joilla ei ole hirveästi valinnanvaraa, ovat jossain määrin toinen juttu.

Seuratessani kahden 40v toisella kierroksella olevien naisten touhua, täytyy kyllä sanoa että miehet vedättävät minkä kerkeävät. Ja mihinkään todelliseen parisuhteeseen nämä karpaasit eivät halua ryhtyä, vaikka nämä ladyt ovat hyvätuloisisa ja toisen lapset ovat jo muuttamassa kotoa. Ja ulkonäkö ei todellakaan ole este. Yleensä jannut ottavat yhteyttä sunnuntaisin tai maanataisin ihan selvästi panojen tovossa. Loppuen lopuksi monet ovat paljastuneet varatuiksi.

Äänestä
  • heh, nainen ei antaudu, vaan mies :D mun ei ainakaan tartte antautua yhtään mihinkään, mä SAAN.

    Äänestä

  • Harva 40 nainen hakee enää mitään avioliittoa/yhteiselämää. Usein varattu mies on helpoin vakipano. Ei mielestäni moraalisesti paras vaihtoehto mutta ainakaan se ei ala roikkua helmoissa.

    Äänestä

  • 15+9 kirjoitti:

    Harva 40 nainen hakee enää mitään avioliittoa/yhteiselämää. Usein varattu mies on helpoin vakipano. Ei mielestäni moraalisesti paras vaihtoehto mutta ainakaan se ei ala roikkua helmoissa.

    Juuri näin.

    Äänestä

aikamoinen huora/madonna-syndrooma sulla.

Äänestä

Minusta ei oo kivvaa, jos parisuhteessa mies ja nainen eivät saisi harrastaa ihan yhtä paljon seksiä molemmat :)

Äänestä

Höh. Minä oon sen verran oppinut aiemmista suhteistani, että pihtarimiestä en enää huoli. Haluan suhteen, jossa omaakin haluaan voi ilmaista alusta lähtien, jos siltä tuntuu. Jossa mies tuntee olevansa Mies ja nainen Nainen. Jos ei kemiat pelaa sängyssäKIN, niin antaapahan olla mun puolestani. Etsin ensisijaisesti täysin yksiavioista parisuhdetta edelleen, mutta sitä oikeaa odotellessa voi ehkä tehdä muutakin kuin kutoa sukkaa. Ja kyllä, miehelläkin pitää olla arvoja ja moraalia. Teennäiset näennäisarvot ja kaksinaismoralismi ei sen sijaan tee minuun mitään vaikutusta. (Ja off the record: ensimmäisen mieheni kanssa mentiin sänkyyn ensitreffeillä ja se suhde kesti neljätoista vuotta, joista ensimmäiset 10 kokolailla onnellisia.)

Äänestä
  • Sama juttu, menin ex-aviomieheni kanssa sänkyyn ensimmäisellä tapaamisella. Tuosta liitosta syntyi sittemmin (vuosia myöhemmin) yhteinen lapsemme, toivottuna. Se, että myöhemmin erosimme, ei liittynyt mitenkään seksiin. Eikä varmasti kumpikaan kadu liittoamme/yhteiselämäämme, koska ilman sitä tässä maailmassa ei olisi upeaa lasta.

    Kummallakin on sittemmin ollut omat kumppaninsa eikä se ole estänyt pysymästä ystävinä, mutta se taas on oma juttunsa.

    Sellaista miestä en joka tapauksessa haluaisi, jolle seksi on tabu.

    Äänestä

Suurin osa naisista haluaa seksiä yhtä paljon kuin miehet ja osa paljon enemmän kuin miehet keskimäärin. Ja harrastaa sitä sen takia. Ei ole kyse siitä, että matkittaisiin miehiä, vaan ihan puhtaasti siitä että haluttaa. Ihmettelen miten joillekin miehille tämä on niin vaikea asia hyväksyä...Ja kuinka moni mies kokee itsensä uhatuksi kun nainen on vahvasti seksuaalinen. Kai se pohjimmiltaan aiheuttaa sitten miehessä jotain riittämättömyyden pelkoa joka tulee esiin erektio-ongelmina, haluttomuutena, huoritteluna ja kaikenlaisina ongelmina. Sitten etsitään aseksuaaleja neitsykäisiä joita voi jahdata ja tuntea itsensä mieheksi. Kunnes avioliitossa se vaimon seksuaalinen haluttomuus sitten lopulta alkaa kyllästyttää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nextinline kirjoitti:

Kun tähdennetään, että "miksi nainen ei saisi harrastaa yhtä paljon seksiä kuin mies - tai miksi nainen on horo jos makaa joka viikko eri miehen kanssa" - niin tässä ei älytä yhtään että hetero'tangoon' vaaditaan KAKSI!

Niin kutsutut pelimiehet ovat yleensä sellaisia, joilla on sellaiset ulkoiset parametrit jotka mahdollistivat pikaisen viehätyksen muodostumisen naisessa, kenties ihastumisenkin. Nämä miehet tunnetusti pyörittävät suurta naisjoukkoa - mutta löytyy myös paljon naisia jotka makaavat estotta joka viikko eri miehen kanssa. Näin montaa 'pelimiestä' ei riitä yhdessä kaupungissa tällaiselle naiselle. Toki voi olla pelimiesten vakipanona - mutta tarkoitan naisia jotka eivät järjestelmällisesti nai pelimiestä - vaan heille kelpaa hissumpikin mies.

Minusta 'pelimies' ja 'player'nainen ovat yhtäläisiä. Minä en ymmärrä sitä asiaa, että moni nainen näyttää perustelevansa tekonsa ''miksi ei nainenkin jos mieskin'-logiikalla joka on minusta kehäpäätelmä. Tätä samaista "ajattelu"tapaa havaitsee juuri feministeistä. He peilaavat kaiken miesnäkökulmasta. Minusta tämä on pahemmanluokan peeniskateutta. Karkeasti voidaan sanoa, että feminismiä ei olisi olemassa ilman sovinismia ja siten feminismi tarvitsee sovinismia elääkseen. Nainen voisi olla halutessaan täysin vapaa, jos hän lakkaisi ajattelemasta miestä. Ehkä naisella on jokin pakonomainen tarve ajatella miestä, mutta kuitenkin ei tarvitsisi katsella tätä sukupuolten välistä sotaa, joka minusta pohjautuu pelkkään kateuteen.

Minä sanon sen, että todellinen feministi ei vertaa itseään mieheen. Ei vertaa että 'naisen palkka on 80 centtiä miehen eurosta' tai että 'miksi nainen ei saisi nussia yhtä paljon kuin mies'.

Nainen, ole herttainen, arvokas ja kaunis. Älä yritä matkia miesten huonoja puolia ja heidän tapoja. Mies ja nainen ovat kaksi eri sukupuolta ja ovat verrattavissa vain itsensä kanssa. Miestä tulee verrata mieheen ja naista naiseen. Molemmissa sukupuolessa on vikansa, mutta älä anna sen vaikuttaa käyttäytymiseesi.

Minä miehenä pidän naisesta, jolta löytyy periaatteita ja arvoja. Täytyy myöntää, että tasokkaat naiset ovat harvassa jonka kanssa voisi ajatella tulevaisuutta iltaa pidemmälle. Nainen tekee itselle lopulta karhunpalveluksen, jos hän käyttäytyy kuin mies. Toki sellainen nainen saa miehiä ja paljon - mutta saako koskaan miestä omakseen? Tunnetko kaipaavasi kunnollista miestä elämääsi? Ymmärrätkö sanan 'pari' merkityksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu