Renkaat saksasta

Netissä on liikkeitä joista voi ostaa autonrenkaita kotiovelle! Ainakin osa näistä on Saksalaisia yrityksiä, nyt kuitenkin kun katselin heidän nettisivujaan,oli siellä ilmoitus ALV Suomi ! Siis miksi ihmeessä minun pitäisi maksaa joku 24% ALV Suomeen kun Saksassa on ALV 19% ! Ostin autonikin Saksasta ALV 19% joten kannattaa katsoa mihin ALV menee.
6285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miksi tilata Saksasta, kun Suomesta saa lähes uusia laaturenkaita vanteineen reilusti alle uuden rengassatsin hinnan. Renkaat ja niissä vanteet satoja euroja halvemmalla kuin pelkät uudet renkaat! Ei tarvitse maksaa alvia tai muita kuluja kenellekään. Selatkaa netin rengaspalstoja ja tehkää löytöjä.

Viime vuoden paras nettiostos oli uudenkarheat laatukesärenkaat vanteineen alle sadalla eurolla. Tänä syksynä eukon autoon Michelin -nastarenkaat, pintaa n. 8 mm, vanteineen alle 200 euroa. Molemmat ostokset ilman alvia.

Äänestä
  • Olikohan hankintahinta nolla noissa renkaissa...

    Ei siinä mitään, on siellä rehellisiäkin myyjiä. Ja tietysti jos ei omatunto kolkuta niin ostaahan voi mistä vaan ja mihin hintaan vaan.

    Äänestä

  • old_profile_34673 kirjoitti:

    Olikohan hankintahinta nolla noissa renkaissa...

    Ei siinä mitään, on siellä rehellisiäkin myyjiä. Ja tietysti jos ei omatunto kolkuta niin ostaahan voi mistä vaan ja mihin hintaan vaan.

    Ei ollut nistimarketin renkaita, vaan ihan rehellistä kauppaa oli. Aina pitää katsoa mistä ja keneltä ostaa. Vahingon eli takaisinperinnän sattuessa voi sitten opastaa virkavallan paikalle, kun tiedossa on selkeä myynti-/ostopaikka. Parkkipaikkamarketti ("tule sinne ja sinne parkkikselle, niin mä tuon renkaat") ei myöskään kiinnosta.

    Tosiaankin kannattaa automiehen vilkuilla nettimyyntiä, jos mielii hyviä renkaita, vanteita tai jotain muuta.

    Äänestä

Niin kokonaishintahan ratkaiseen sitten kun rengastyötkin on tehty.
Kyllä se alvi kannattaisi jättää Suomeen, luopio.

Äänestä

muista aina ettei prosenteilla mitään osteta, se raha jotka sijoitat, että renkaat ovat auton alla ratkaisee.
Vai rahat ulkomaille, ei ihme Suomi sukeltaa.

Äänestä

Eikös ALV mene kohdemaan mukaan...
No kaikki ei peri Alvia, jos heillä ei sitä itsellä ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nettionline kirjoitti:

Netissä on liikkeitä joista voi ostaa autonrenkaita kotiovelle! Ainakin osa näistä on Saksalaisia yrityksiä, nyt kuitenkin kun katselin heidän nettisivujaan,oli siellä ilmoitus ALV Suomi ! Siis miksi ihmeessä minun pitäisi maksaa joku 24% ALV Suomeen kun Saksassa on ALV 19% ! Ostin autonikin Saksasta ALV 19% joten kannattaa katsoa mihin ALV menee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu