Lähtisin heti pois täältä lapseni ja koirani kanssa, jonnekkin erämään mökkiin.
Olisi ihanaa jos kännykän voisi pitää vaikka viikon kiinni, ei mun tarvitse aina olla tavotettavissa.
Tietokonettakaan en tarvitsisi, mun aika menisi hyvin kun lämmittäisin sitä mökkiä ja pilkkoisin puita.
Kuuntelisin metsän ääniä ja keräisin sieniä ja puolukoita mitä vielä löytyy.
Olisin valmis vaihtamaan tämän olomuotoni karumpaan asumiseen muutamaksi viikoksi, samalla saisimme olla laatuaikaa lapseni kahden ja opettaa sitä luonnossa liikkumaan ja tuntemaan maantuntua.
Ihminen kun sen kadottaa se sairastuu.
Olisi ihanaa jos kännykän voisi pitää vaikka viikon kiinni, ei mun tarvitse aina olla tavotettavissa.
Tietokonettakaan en tarvitsisi, mun aika menisi hyvin kun lämmittäisin sitä mökkiä ja pilkkoisin puita.
Kuuntelisin metsän ääniä ja keräisin sieniä ja puolukoita mitä vielä löytyy.
Olisin valmis vaihtamaan tämän olomuotoni karumpaan asumiseen muutamaksi viikoksi, samalla saisimme olla laatuaikaa lapseni kahden ja opettaa sitä luonnossa liikkumaan ja tuntemaan maantuntua.
Ihminen kun sen kadottaa se sairastuu.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Kuulostaa hyvältä. Kaukana mukavuuksista ja lähiöistä.
Ite oon ajatellut jopa joskus pakkaavani kimpsut ja kampsut. Ja hilppasten elämään ns. sivistyksen ulkopuolelle. Huoliskohan ne valkonahkaa heimoonsa viidakkoon? :-)
Mutta kun ei ole sellaista mökkiä, olen kerran asunut viikon yksin rantasaunassa jossa vedet piti lämmittää ja radiota oli kiva kuunnella sekin toimi pattereilla.
Aika menee kivasti kun ruokaa laittaa liedellä ja kaikki pitää tehdä itse.
Pasianssin peluu on hauskaa kynttilän valossa, ja ihmiselle riittää kun kerran peseytyy päivässä, siinäkin mökissä oli se sauna vesi oli pitkään lämmin..tiskaamiseen ja aamupesuun.
En pelkää yksinäisyyttä.
Joku vuokramökki jostain keskeltä ei mitään. Mä muistan monet kesät, kun vietettiin kesälomia tollaisissa olosuhteissa perheen kanssa. En mä muksuna osannut siitä nauttia silleen, kun nyt nauttisin. Vaikka oli se silloinkin vaihtelua kaupunki lähiölle. Järvi ja metsää ympärillä. Ei telkkaria pauhaamassa, eikä sähköjä tai vesivessaa.
Se oli oikeastaan tosi mukavaa. Pystyisin hyvin kans vaihtamaan siihen, jos ei tarttis toimeentulosta kantaa huolta. Pitää olla tavoitettavissa joko puhelimella tai sähköpostilla. Et ois varaa erakoitua, vaikka pysyvästi. Toki tollainen parin viikon irtaantuminen jo tekis varmasti hyvää.
Nyt kun tässä kotona on ehtinyt olemaan jo jokusen kuukauden ns. toimettomana, niin kaipais jo jotain muuta. Vaikka tollasen erakkoloman. :-)
En yhtään ihmettele miksi joillakin julkkiksilla on piilopirtti, keskellä ei mitään.
Edesmenneellä Topi Sorsakoskellakin oli sellainen ja niin monilla muillakin on.
Heillä on aikaa ja varaa siihen. Ihan tavalliselle ei ole aikaa, koska aika on rahaa.
Tuollainen tavallinen hirsimökki on aika kallis kuitenkin, ja mitä sillä tekee jos pääsee sinne vaan 2-3 kertaa vuodessa siivoamaan pölyt nurkista.
Ihmiset ei osaa enään mökeilläkään rentoutua, vaan niistä on tullut käyntipaikkoja.
Oot kyllä ihan oikeessa. Rahalla saa ja hevosella pääsee. Onhan se ja kesämökistä saa maksaa aika isoa kiinteistöveroa myöskin. Sitten tosiaan työssäkäyvän vapaat on lyhyitä pyrähdyksiä useinmiten. Ajat kauhean matkan kieli pitkällään ensin möksälle ja sitten muutama päivä siinä siivoillen ja huoltaen paikkoja, jotta paikka pysyy kunnossa. Sit eikun takas paahtaen koska velvollisuudet kutsuu taas.
Aika tylsää itseasiassa tää ihmisen elämä tai siis sen kaavamaisuus. Klonk klonk klonk meet kun joku saamarin ratas jossain häkkyrässä, kunnes kuukahdat rupuinen eläke kourassasi yksin johonkin palvelutaloon. :-( Tai sekin eläke on palvelutalon taskussa, ei sun. Määh...ei innostavaa.
Niin, että mikä estää?
Ei ole mökkiä ja vaikka olisikin minua estää nimenomaan eläminen.
Ei lapselle helposti anneta lomaa koulusta se jäisi jälkeen muista oppilaista, vaikka oppisikin tälläiselle reissulla sellaisia asioita, joita ei joka lapsi osaa suomessa.
Minä kun olin pikkutyttö ja tarvoimme isoäitini kanssa erämaassa, juomapullo oli tyhjä niin mummo opetti nuolee nestettä puunlehdistä.
Pajun kuoren pureskelu vastaa asperiinia.
Ajatuksen aihetta
http://www.youtube.com/watch?v=zDZFcDGpL4U
Jazulillla on pieni torppa Pönttövuoren takana -sinne ei kännyt kanna
mutta koira olisi tarpeen hätistelemään älveet mailta
Jospa wiiweri pääsisi kämppikseksi
http://www.youtube.com/watch?v=E2X63WCl1pw&feature=related
Voi kun oliskin piilopirtti. Mihin katala yhteiskunta ei yllä kynsineen. :-)
On sulla sellainen
Ai on vai missä? :-) Ees etelän lomalle ei päässyt ilman, että piti ilmoittaa lomapaikan osoite puhelinnumeroineen, jos vaikka löytyy sopiva duunipaikka sillä välin. Nojoo, ehkä en olis kesken loman tullut suomeen, vaikka olis löytynyt kultakaivos. Mihin se kynsi ei ylettyis siis?
Eli työttömällä ei ole oikeutta hetken aikaa pitää lomaa:( pitää lomallakin olla tavotettavissa.
Miten ennen 70-luvulla työttömät tavotettiin, kun ei ollut puhelimia? ja työttömyys oli suurta sillon.
Eikö etanaposti kelpaa enään?
Jeps. Ei ole muutenkaan lupaa lomailla viikkoa kauempaa per vuosi. Muuten menettää päivärahan tms. etuuden siltä ajalta. Kyllä se varmaan olis etanapostilla tieto työpaikasta laitettu, jos ei puhelimitse tavottais. Tietysti mä olisin ollut varmaan jo takas kotimaassa, ennen sen kirjeen tavoittamista. Mutta näin hölmöä se on. Et saa edes matkustaa, kun olet työtön sitä viikkoa enempää.
Eli kärsi kotonas ja älä vaan nauti elämästä ennen, kun olet ansainnut sen töitä tekemällä ja työllistymällä.
olisi ihan mukavaa itsekkin kadota hetkeksi 8)
tää tressin kierre on ärsyttävää kun ei ole täydellinen, niin sitä kuulee päivittäin..
kun unohtelee, myöhästelee, hukkaa tavaroita ja treessaa epämielyttävistä henkilöistä.
voisimpa olla täydellinen edes, kerran vuodessa.
Lapsetkin leikkii ainkin meillä aika paljon sitä xboxia ja tietokonepelejä väillä, lapset on unohtaneet pihaleikit. Ja kun mä tein kesällä vaatehenkaripyssyt ja ostin herneitä, naapuri tuli sanomaan stopit siihen heti. ( syy herneet ja pihlajat sotekvat kukkamaat)
Oli heillä hauskaa pari tuntia.
Ja kuinka moni mies voisi paremmin, kun saisi nikkaroida omalla pihalla ihan mitä vaan. Monia ongelmia ei olisi, jos ihmiset saisivat joskus vaan olla, ja tehdä jotakin luovaa.
http://www.youtube.com/watch?v=0N0-9VwSEjA&feature=related
Taas olen sun kanssa smaa mieltä. Enkä pelkästään miesten suhteen vaan ihan jokaisen ihmisen tulis saada joskus olla vaan. Ja tehdä juuri niitä asioita mitä haluaa tai olla tekemättä yhtään mitään.
Siihin tässä yhteiskunnassa ei vaan anneta koskaan mahdollisuutta, ellet ole sika varakas. Jolloin sulla on varaa haistattaa muiden kiireille pitkät. Ja irtaantua systeemeistä niin paljon, kun lompakossa varaa on.
Jokainen töitä tekevä on renki, eikä omillaan vaikka niin luulee. Mutta jokainen työtön on narri. Yhteiskunnan narri.
hmm..
ohan se varmaan ärsyttävää kukka puskasta kerätä kun rikkaruohotkin ärsyttää..
eikun pulloja pihalle mukaan ja ampumaan niitä, syrjäselle paikalle. 8)
käytiin tuossa n kk sitten patikoimassa ja grillattiin jossain ihan erikseen luvallisella leiriytymis paikalla.
sellaisella paikalla oisi noi leikit ollut nannaa..
en oisi lähtenyt jos oisin tiennyt että oli sitten julmetun pitkä matka patikoida rattaitten ja lapsia kantaen sylissä.. vaikka oli vain muutava kilometri.
siellä oli järvi, ja lapset oli innoikkaita käymään yrittään itseään kastella(kielloista huolimatta).
olihan se vaihtelua mutta totesin sitten kun pääsee omin jaloin, niin tullaan uudestaa ja sateenvarjo rattaat selkään.
olihan vanhimmainen siellä heti itseeän kastelemassa kun piti uhmata..
liukastu ja housut kastu, saappaat ja paidan helmat,
jouduttiin laittaan äidin tunika päälle laittaan.
Olen sitä mieltä nykyään, että jokainen huonolla palkalla työtä tekevä on orja, ei se raha riitä mihinkään. Elämä on kallista jos ei ole mahdollisuutta omavaraisuuteen millään osaalueella.
On kyllä. Ja ylipäänsä työtä tekevät on aina orjia jollekin ellei se työ ole sellaista minkä pystyy lopettamaan koska vaan, niin halutessaan ja silti pärjäilemään. Eli jos työ on lähinnä harrastus, silloin se menettelee.
Ja mutaleikit kuuluu lapsuuteen, minäkin lätäkössä istuin olihan se äidille helppoa kun asuimme ok-talossa.
Sotaleikkejä leikin niin että mustikoilla värjäsin naamani, ja siellä hippasteltiin metsässä. Espoo oli 70-luvulla maaseutua.
Mun sielu on 1700-luvulta, en sopeudu tähän systeemiin koskaan.
Mun sielu taitaa olla siellä, missä se saa mennä vapaasti tuulen mukana. Missä se lieneekään. :-) Mä huomaan kanssa aikamoisia sopeutumistuskia itsessäni moneenkin asiaan. Mitkä ennen oli helppo sulattaa, koska ei niistä ymmärtänyt mitään.
Tieto tosiaan lisää tuskaa. x)
mun naamani tuli vain värjättyä silloin kun keräsin muskoita, kipossa oli aina vain vähän jäljellä..
Olihan 70-luulla työvoimapulaakin -94 lamaan saakka, ilman kännykkää mutsi tiesi soitta viereisen kuppilaan. kun töihin pyydettiin.
Hyvä niksi...mutsi tiesi mitkä jobit otan vastaan ja mitkä en ja osasi sanoa, jos olen "tavoitettavissa";-)
Piti aina olla sytkeissit pakatuna ja Jazulit hyästeltynä.....
Nopein ajolähtö oli yx tunti lentokentälle ennen ilmaannousua.
Oli kova homma hyvästellä kaikko Jazulit joka yö:)
Ei ne suuret tulot vaan pienet menot.
Siinä totuus.
No sekin on toinen ääripää. Joko tai. Mulla on pienet menot ja silti ei ole vielä varaa heittäytyä yhteiskunnan rattaistosta pois. Heti kun on, sen takuulla teen. :-)
Pyörittäköön kuka on keksinytkin.
Niin, jos luopuis kännystä ja netistä. Mitähän sitten tulis velvoitteeksi, joku liiketunnistin nilkkaan? :-) Tosi vapaa maa...
taas erämaan mökkiin.. mikä erämaa se ois jos lähtee vaan yksinkertaisesti maalle.
Merisotakoulun opetuspaatiin miinalaiva Pohjommaan kannel me häät piretähän,siälä on pareremma t asseet ko puukko ja puntari.
Notta vainajia tuloo muustkin ko merirosmoist.
Kohan sen turkulaisen meriupseerin hurmaan--oonjo pieniin päin
valamiix,notta nairahan tai tapetahan sannommä
Jazulin tönö
Muk saranat on nahkaa ja akkunois ei lasia oo missään
ja päästää raesatteen sissään
eikä murkinat oo koskaan kuunnon mämmiä
Kuulen kuinka kojoottikin ulvoo ruohopilvessään.
Mutta torppani mä hoidan pikku ponussa
Renkipokiikin olis ihan jonossa,
mut onnllinen oisin vain vibran pattereista
Ja tyydyn kohtalooni , vaik ois kolleja riiul hönössä
Yksin pottumaasta safkat saan vierelt tönöstä.
Läppäri vain säästyis salamalta,
Elo sitten tuntuis kamalalta
http://www.youtube.com/watch?v=E2X63WCl1pw&feature=related
Eiii, kunnon askeetit ei ees seurustele, saatikka riiuuttele.
Mun sisko eleli pari kuukautta Afrikassa pienessä kylässä ja sanoi, että oli tosi rentouttavaa elää ilman kännykkää, kelloa ja peiliä.
Elämänrytmi oli ollut siellä ihan toisenlainen. Bussikin lähti matkaan vasta sitten kun tarpeeks ihmisiä oli ollut lähdössä kyytiin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6760761
Mä olen maailman kaupungistunein ihminen ja menen ihan paniikkiin jo pelkästä ulkovessassa käymisestä mutta siitä huolimatta, mulle on kans tullut tollasia hetkiä (ja tulee edelleen) että haluis lähteä keskelle umpimetsää jonnekkin hevon kuuseen. Olen kuvitellut istuvani mökinrähjäni pihassa kannon päällä haulikko kädessäni ja jos näen edes lokin lentävän siinä lähistöltä niin ammun sinne päin ja häädän senkin pyörimästä mun alueelta.
Mä en niinku vaan pelkää pimeyttä, enkä metsääkään.
Koira luo varmasti turvaa, me mennään usein ulos siinä 23.00 ja kesällä me käveltiin vallan öisin. Mennään pimeissä poluissa jotka ei ole edes valaistuja.
Mulle pimeys taas luo turvaa, eihän kukaan paha ihminen näe kun on pimeetä, mutta valosalla taas näkee.