Paljonko xc90 kuluttaa satasella? Etenkin kiinnostaa 4.4v8, T6, 2.5T bensamoottorien kulutus.
Kiitos.
Volvo xc90 kulutus!
17
15328
Vastaukset
- kaiken vie
paljon ja vähän päälle.
- Volvogogo
Nätistikin ajamalla tietokone laskee 8,2l sadalla. Vähän ruuhkaa ja tökkimistä nii kymppi kurkkii.
- 4wdhi
Unohdit mainita moottorin. Eikös aloittajalla ollut tarjolla kolme eri versiota. Sinänsä epäilen ilmoittamaasi lukemaa vahvasti, oli kyseessä moottori mikä hyvänsä. Kyllä sen täytyy enemmän viedä. Ehkä ajotietokone kaunistelee.
- kaikki menee
JOS KULUTUKSESTA TARVITSEE KIINNOSTUA NIIN SE ON LIIKAA SUN TULOILLESI.
- t6seppo
Itellä t6. Helposti saa 15-20l/100km meneen kaupungissa
- t6 2004
t6 mitattu 11.5l 100km, josta 250km maantie, ruuhka-ajoa, loput kaupunkiajoa
- Kiixi
Mulla oli XC90 3.2 bensa v 2007 (ostin auton uutena), ja se kulutti keskimäärin 14,4 litraa sadalla. Ajosta oli ehkä 3/4 kaupunkiajoa ja 1/4 maantieajoa.
Myin auton pois 9 kuukauden jälkeen älyttömän kulutuksen vuoksi.- mistä näitä riittää?
Vai yllätti ison painavan nelivedon kulutus isolla bensakoneella? Ei sitten tullut epäiltyä yhtään ennen hankintaa?
Taitaa mennä aikaa kun säästät yhtä paljon kun tuossa kaupassa hävisit.
- XC90 ´04
Meikäläisen 2.5T vie kaupungissa 14-17L. Maantiellä noin 11. Mutta eiköhän se niin mene, että isot maasturit (varsinkin bensamaasturit) vie enemmän kuin pienet autot. Mukavuudesta täytyy maksaa...
- 942013
V8 koneella, maantiellä n. 10l sadalle, veneen vedossa meni maantiellä 16l sadalle.
- executive1
Vuosimallin 2007 D5 kuluttaa yllättävän vähän, vaikka kyseessä 7-paikkainen iso tila-auto / maasturi. Selvästi alle 10 litraa vie satasella seka-ajossa ja maantiellä päässyt reilun 6 kulutukseen.
- Ossin pussi
Höpö, höpö. D5:lla ei mitenkään pääse nuihin kulutuksiin. Kahdesta D5:sta kokemusta ja kulutukset oli maantiellä 8-10 ja sekalaisessa 12-15 litraa. Painava auto isolla tuuli vastuksella pitää huolen siitä, että löpöä menee väkisinkin. Matka ajossa nopeuden puodottaminen 100:sta 80 kymppiin vaikuttaa radikaalisti kulutukseen.
- Volvoja
Mulla xc90 2,5T bensa vie matkasssa noin 10litr./100km. kaupunki pyörityksessä 13-18/100km. Diesel on mietinnässä jos vaihtaisi
- VolvoXC90V8
4.4 litranen V8 ei syö maantiellä auton kokoon nähden mitenkään vallattomasti, jos tasaisesti ajaa pääsee sinne 9.1 L/100KM. Jos alkaa polkemaan kunnolla itellä on mennyt se 15L/100KM helposti. Kaupungissa sen 18-20l/100km. Iso auto paljon bensaa.
- VolvoXC90V8
Siis 10.1/100KM jos ajaa tasaisesti.
- TomppaKruisailija
T8 6,3 L/100km viimeisen 10000 km matkalla
- Anonyymi
XC90 D5 aut -05 ajotietokoneen mukaan 80km/h matka-ajossa menee sievästi ajaen 5,7-5,9 l/100km nastarenkailla ja suksiboksin kanssa. Mittarivirhe alle 1%. Nopeuden kasvaessa ilmanvastus nostaa suuresti kulutusta 6,5-7,0/ 100km. Kaupunkiajossa menee yli 10l/100km, kun kiihdyttelee rivakammin. Hitaassa lipuvassa ajossa kaupungissa näyttää keskikulutus jäävän reilusti alle kuuden litran. Kylmänä liikkeelle lähtiessä kiihdytettäessä hetkellinen kulutus on yli 40l/100km, mutta niin lienee monissa autoissa. X1R öljyn lisäaineet laskevat mielestäni hieman kulutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654190
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463969Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363482Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162893Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342719En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102134IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121216Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006