muutto & opiskelu englannissa ?

dream will come true

Unelmani on muutto ja opiskelu englannissa ja tiedän, että minulla sanotaan olevan suuret luulot englannista; ettei se todellakaan ole pelkkää elokuvien englanti, vaan esim. suuremissa kaupungeissa on väkivaltaa enemmän kuin täällä kotosuomessa sekä slummeja. Tietysti on, mutta se on paljon muutakin.

Olen lähdössä vaihtariksi englantiin juuri siksi, että voisin tutustua maahan omin silmin ja vuodesta saatava todistus auttaa minua opiskelupaikan etsimisessä. Itse uskon, että saisin paikan, jos kokemusta ja kielitaitoa löytyy ?

Eli onko siis ketään, joka osisi neuvoa ? (; thanks

9

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 003

      Neuvoa missa asiassa? Tottakai saat opiskelupaikan, jos kielitaito ja arvosanat riittavat. Kannattaa kuitenkin muistaa, etta lukuvuosimaksut taalla yliopistoissa ovat paikoin jopa £9000 puntaa vuodessa, eli halpaa lystia opiskelu ei ole.

    • dream will come true

      kiitos, pidän mielessä (:
      no neuvoja kaipaan nyt kaikessa tähän liittyvissä asioissa

    • 003

      Olisi helpompi auttaa, jos sulla ois esittaa tarkempia kysymyksia...

    • dream will come true

      Okay, no erityisesti oon miettiny asumisesta, että miten muutto onnistuisi, sattuisitko tietämään mitään hyvää muuttofirmaa& miten asunnon englannista saa oikeen vuokrattua? mahdollisesta opiskelupaikasta ei oo mitään tietoa vielä..

      and opiskelusta: miten paikkaa yliopistoon haetaan täältä suomesta ? ois tosi mageeta päästä opiskeleen lontooseen, oxfordiin tai cambridgeen (; mutta sinne on kaiketi paljon hakijoita.....

    • ---+++---

      Opiskelupaikan hakemisesta: Mene sinua kiinnostavan yliopiston (tai muun koulun) kotisivuille. Sieltä löytyy lähes poikkeuksetta hakuohjeet ja vaatimukset myös kansainvälisille opiskelijoille (tai vähintään tieto siitä, mistä ne hakuohjeet saa). Etenkin huippuyliopistoista kannattaa tosiaan muistaa se, että opiskelu ei ole ilmaista. Lukuvuosimaksut riippuvat paitsi yliopistosta, niin myös opiskeltavasta alasta.

      Yliopistoissa taidetaan usein asua kampuksella, jonkintyyppisessä asuntolassa (ainakin vaimon kohdalla näin, kun briteissä opiskeli). Muuten en osaa briteissä asumisesta sanoa, mutta jos on yhtään samanlainen meininki kuin Irlannissa siinä naapurissa, niin nuoret asuu usein kimppakämpissä, sillä harvalla on varaa yksiöön tai omaan kämppään.

      Asuntoja voi katsella netistä, esim:
      http://www.rightmove.co.uk/

    • dream will come true

      heey kiitti tosi paljon tuosta ! (--:

    • askel kerrallaan.

      Hei, Kannattaa harkita opiskelemista Skotlannissa, sillä lukukausimaksuja ei peritä euroopan unionin kansalaisilta. Haku tapahtuu Ucasin kautta samoin kuin myös englantiin ja vuosittainen hakuaika päättyy muistaakseni tammikuun puolivälissä joten ensi syksyksi opiskelupaikkaa ehtii vielä hakea. Suomesta saa myös opinto- ja asumistukea opintoihin. Times julkaisee higher education league tablesin josta voi tarkastella yliopiston tasoa, mutta yleisesti ottaen ns. vanhat yliopistot ovat parempi kuin uudet. Ensin opiskelupaikka kuntoon niin asunto kyllä varmasti löytyy :)

    • dream will come true

      thanks (:
      eli siis skotlannissa lukukausimaksuja ei peritä EU:n kansalaisilta o: tuota en tiennytkään

    • Vaihtari

      Itse olin vuoden vaihto-oppilaana Englannissa (Portsmouthissa). Vaihto-oppilailta ei peritä lukukausimaksuja. Asunnot olivat siellä joko yliopiston omistamia kerrostaloja, joissa todennäköisesti myös yksiöitäkin. Itse kuitenkin jouduin turvautumaan yksityisiin markkinoihin. Yleensä rivitalokämpän vuokraa n. 5 henkeä, jolloin kaikilla on oma huone. Itselläni oli vain yksi kämppäkaveri. Englantilaisittain asunnot ovat suhteellisen ahtaita, vanhoja ja vähän koleitakin. Lontoossa asuminen on muuten paljon kalliimpaa ja varsinkin halvoista asunnoista on pulaa. Yleensä jokin tietty porukka hakee uutta kämppistä entisen tilalle ja saattavat haastatella useampia, että löytävät samanhenkisen kämppiksen.

      Opiskeltava ala vaikuttaa myös itse opiskelupuoleen varsin paljon. Tutkinnon pituus on kuitenkin ainakin omalla alallani vuoden lyhempi (IT-ala). Opiskelupaikan saantiin en osaa muuta sanoa, kuin että täytyy olla erityisen hyvät paperit ja persoonallisuus huippuyliopistoihin, mutta on niihin ennenkin suomalaisia päässyt.

      Itse pidin kaikin puolin. Toki olin käynyt Englannissa aiemminkin ja se vain sopii minulle. En kuitenkaan väitä, että siellä olisi asiat jollakin tavalla paremmin kuin Suomessa. Se kuitenkin lienee selvää, että on helpompi saada sieltä töitä, jos tutkintokin on sieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7540
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2969
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1803
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      118
      1483
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe