Laittoiko Kefexin mulla mahan sekaisin ?

Hei!

Olen tässä kesän aikana havahtunut siihen, että ulosteeni on jatkuvasti kellertävää, sellaista "ilmavaa", öljyistä - lisäksi on oireina ilmavaivoja, runsasta röyhtäilyä ja turpoamista.

Lisäksi usein uloste näyttää siltä että ruoka ei sulaisi kunnolla.

Söin siis kesäkuussa 2011 kahden viikon kuurin Kefexin antibioottia (2 x 750mg per vuorokausi). Ja nyt heinäkuussa huomasin nämä vatsaoireet.

Luin että antibiootit voivat aihettaa vääränlaisen bakteerikannan vatsaan, voisiko tapauksessani olla kyse tästä ? lääkärille olen kyllä menossa mutta siihen on vielä aikaa..
5461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eipä taida johtua antibiootista, tuo väri ja ilmavan, öljyisen tuntuinen uloste voi viitata esim. maksan sairauksiin.

Milloin sinulla on se läääkäriaika?

Äänestä

Huomenna on aika.. nyt mennään siis jo lokakuun puoltaväliä ja mulla se antibioottikuuri loppu jo ennen kesäkuun loppua... en siis syönyt mitään maitohappobakteereja sen kuurin aikana - lääkäri ei minulle sellaisesta sanonut mitään, kuten en myöskään lääkeselosteessa huomannut mitään sellaista.

Kannattaisiko mun kuitenkin nyt varuiksi huomenna ostaa jotain maitohappobakteereja ja alkaa niitä syömään ?

Siis huomenna on aika ihan vaan terveyskeskuslääkärille, joten hän ei varmaan osaa mitään kommentoida mutta jos saisin ajan sitten johonkin osaavalle ihmiselle.. en sitten tiedä kauan siihen menee :(

alan olla huolissaan tästä jutusta tosissaan

Äänestä

Älä nyt aloita mitään maitohappobakteerien tms. ottoa ennen kuin asiat on tutkittu,

Äänestä

Nyt on käyty lääkärissä, tunnusteli maksaa ja sanoi että ei vaikuta suurentuneelta.. labra varattu, katsotaan keliakia ja laktoosi-intoleranssia yms..

ylävatsan ultraääni aika varattu myös... josko tulisi jotain selvyyttä tähän :(

Äänestä

Kefexin voi kyllä sekoittaa koko kropan pitkäksi aikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


auttakeee kirjoitti:

Hei!

Olen tässä kesän aikana havahtunut siihen, että ulosteeni on jatkuvasti kellertävää, sellaista "ilmavaa", öljyistä - lisäksi on oireina ilmavaivoja, runsasta röyhtäilyä ja turpoamista.

Lisäksi usein uloste näyttää siltä että ruoka ei sulaisi kunnolla.

Söin siis kesäkuussa 2011 kahden viikon kuurin Kefexin antibioottia (2 x 750mg per vuorokausi). Ja nyt heinäkuussa huomasin nämä vatsaoireet.

Luin että antibiootit voivat aihettaa vääränlaisen bakteerikannan vatsaan, voisiko tapauksessani olla kyse tästä ? lääkärille olen kyllä menossa mutta siihen on vielä aikaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu