HUOLENPITOSOPIMUS ja sen noudattaminen

Vehoon tympääntynyt

Vaikutti hienolta ja huolettomalta, kun tein jokunen vuosi sitten uuteen autooni ns huolenpitosopimuksen. Se kun kattoi 'kaikkien' auton kuluvien osien vaihdot ja huollot sopimuskauden ajan, jopa tuulilasinpyyhkijöiden uusimiset tarvittaessa. Hinta riippui tietty ajettavista kilometreistä. Ja määrää pystyi matkan varrella sovittamaan/vaihtamaan varsin joustavasti ainakin ylöspäin.
Autooni lisättiin öljyäkin joskus huoltojen välissä.

Mutta, mutta. Kun koitti aika, jolloin oli aavistettavissa, että lopetan tuon sopimuksen - mun tapauksessani 110 000 km kohdalla - niin tekivät kyllä mukisematta 100000 km huollon, jonka sopimusmaksut toki kattoivat, mutt tuon 100 000 km jälkeen alkoikin nihkeys Vehon merkkihuollossa näkyä.

Xenonvaloni olivat, toinen jo vallan keltainen ja toinen vilkkui häiritsevästi - ei siis värissyt, vaan oikein vilkkui, niin piti oikein ääntä korottaa ja maahantuojalle (Autobon) 'rähistä' ennenkuin Raision Veho suostui polttimoita vaihtamaan.

Samoin etpään pyöränripustuksesta tai ohjaussysteemistä kuulunutta kolinaa ei työn vastaanottaja halunnut millään kuulla ja yritti varmistaa asiaa vielä jonkun juuri valmistuneen asentajapojan 'tarkastuksella'. Hänkään ei kuullut eikä tuntenut mitään väljyyttä. Mutt onneks vieressä seurasi tilannetta vanhempi asentaja, jota pyysin apuun, niin hän vaan totesi, ett toi oikeanpuoleinen kiinnitys on kulahtanut. Jonka seurauksena se kyllä sitt vaihdettiin. Siis suht kovan väännön jälkeen vasta.

Pyysin myös tarkistamaan jarrut (palat ja levyt), jotka kuulemma olivat ihan hyvät. ...No katsastusmies, kaksi kk myöhemmin, oli toista mieltä niiden hyvyydestä, kun sanoi levyjen edessä olevan laittomiksi kuluneet, 1,7 mm.

Valitettavasti tuossa välissä oli autoni huolenpitosopimus mennyt umpeen ja jouduin siis itse erikseen vaihdon maksamaan.

Mutt tuskin ne levyt oli sen kahden kk aikana laittomiksi kuluneet jostain hyvästä paksuudesta. Eiköhän ne olleet jo silloin ainakin liki laittoman ohuet ja ne olis pitänyt vaihtaa huolenpitosopimuksemme mukaisesti.

Eli maksaa pitää sopimuksen mukaan, mutt Vehon merkkihuollon ei tarvitsekaan toimia saman sopimuksen edellyttämällä tavalla, ainakaan RaisiossaKO?

Suivaantuneena se levyjen ja palojen vaihto tehtiin sitt toisessa Citikan merkkihuollossa ...Raisiossa sekin ellei oo justa Turun puolella rajaa...
Heidän oli helppo olla kanssani yhtä mieltä Vehon venkoilusta.

Veho ei siis halunnut tai halua ilmeisesti tyytyväisiä asiakkaita, vaan mieluummin karkoittaa ne kilpailijalleen...

Onneks huoltopisteiden etäisyys ei oo kuin pari km.

Näkemiin kuurot Vehon huoltosopimuksia noudattamattomat työnjohtajat/vastaanottajat.

8

1224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma vika

      olisit vaan jatkanut sitä sopparia ja kaikki olisi korjattu ihan varmasti.
      Mistähän ne arvelivat sinun lopettevat sopimuksen, vihjailitko siihen malliin, en minäkään teki mitään ylimääräistä tai rajatapausta jos sopimus loppusi siihen.

      • waler

        Olisit vaan jättänyt sopparin tekemättä.Tämmöiset touhut ovat pelkästään
        nykyaikana ihmisten"pissittämistä"


    • 34v/toyota,bmw,mb,vw

      Todellakaan kaikkien pidä ottaa huolenpitokusetusta, kädettömät maksaa lamppujen, renkaiden, ym. vaihdosta.
      Autojen yleisin vika löytyy nimittäin ratin penkin välistä, miten sillä ajellaan.
      Itselleni tarjottiin VW 15.000km/v sopimusta 44e/kk 528e/v
      max. 200.000t/km tai 5v eli ei mitään järkeä maksaa, sopimusta tarvitaan todellisuudessa vasta sen 5v jälkeen. (ennalta arvaamattomat viat)
      Ja ihan jokainen merkkihuolto noudattaa sitä kallista osien vaihtoa, korjaamisesta ei ole hajuakaan varsinkaan nuorilla ammattikoulun asentajilla. Tietokonetta kyllä osataan näpytellä, mutta peukalo jäänyt on niin keskellä kämmentä.


      Yleisesti kaikille... miten arvoit itsesi sopimuksen tarpeellisuudesta: näiden pohjalta kannaattaa todella harkita sopimusta ja vaihtaa autoa riittävän usein!

      -jos kädettömänä/laiskana vaihdatat aina renkaat liikkeessä
      -autosi on vain paikasta a paikkaa b kulkuneuvo
      -et tiedä mikä tärkein asia moottorinlämmityksellä on talvella
      -tiedätkö miksi ei pidä koskaan mennä pesemään moottoria
      -olet joskus tankannu väärää polttoainetta
      -et tiedä miksi kovilla pakkasilla pitää välttää turhaa virran kulutusta ja siten et myöskään tiedä, miksi akku ei lataannu samoin kuin kesällä
      -et välitä jos ohjaus puoltaa ajaessa/jarruttaessa, tai jokin alkaa tärisyttämään
      -ajat talvella aina kun mahdollista autosi marketin parkihalliin sulamaan ja heti taas ulos jäätymään, miksi näin ei pidä toimia

    • Huolla itse niin saat haluamasi tuloksen eikä tarvitse itkeä. Niin minäkin teen ja tyytyväinen olen tulokseen. Tosin siinä kädet likaantuu ja usein vaatteetkin, mutta minä osaan myös pestä ne. Molemmat mainituista!

      • merikapteeni

        Asun Helsingissä Vaasankadulla. Ainoa työkalu minulla on kynsiviila. Mitenkähän mahtaa onnistua jarrulevyjen vaihto siinä kurvin kulmilla?


    • Dives

      Huolenpitosopimuksen on merkkikorjaamoiden yritys pitää asiakkaat itsellään.

      Right To Repair tuhos merkkikorjaamoiden monopolit.

    • Hälytykset

      Syyskuussa 2015 ostin uuden auton ja tein huolenpito sopimuksen Vehon kanssa.
      Naapuritalon remontissa on henkilönostin , jonka kompressori täristää maata. Autoni hälytykset tulivat päälle useita kertoja päivässä. Muut autot eivät hälyttäneet täristyksestä. Pitäjänmäen Vehon mukaan hälytyksen herkkyyden pienentäminen ei kuulu huoltosopimuksen piriin, koska autossa ei ole vikaa!
      Harkitkaa todella kun mietitte huolenpitosopimusta Vehon kanssa!

    • lsjfkdljfkljsdk

      Suolenpitosopimus, niinkauan kun suolet pysyvät kroppasi sisäpuolella, niinkauan asiat ovat ok eikä mitään tarvitse korjata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      101
      1001
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      918
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      820
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      142
      751
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      685
    6. 78
      541
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      88
      519
    8. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      508
    9. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      506
    10. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      100
      504
    Aihe