Kumpi on ensisijainen oikeus : vuorotteluvapaakorvaus vai sairauspäiväraha? Jos vuorotteluvapaalla sairastuu niin lykkääntyykö vuorotteluvapaa sairausloman verran vai kuinka?
Olen jäämässä vuorotteluvapaalle 6 kk joulukuussa ja kuulin juuri, että polvileikkaus olisi ehkä mahdollinen juuri vuorotteluvapaani aikana. Miten menetellä?
Vuorotteluvapaalla sairastuminen
7
4234
Vastaukset 7
- Laki luke.
"Vuorotteluvapaa ei pääty lain nojalla silloin, kun vuorottelija saa sairautensa perusteella sairauspäivärahaa. Tällöin vuorottelukorvaus evätään, mutta vuorotteluvapaa jatkuu alkuperäisen sopimuksen mukaisesti. Mikäli vuorotteluvapaata halutaan tällaisessa tilanteessa pidentää, työntekijän ja työnantajan on sovittava asiasta viimeistään kaksi kuukautta ennen sovitun vuorotteluvapaan päättymistä."
Siinä faktaa suoraan laista. - vuorovapaalla oleva
Työtön ollessa sairas ei saa työttömyyskorvausta!
Kun vuorotteluvapaalla sairastuu niin se on sitä vapaata siinä missä muutenkin olisi työsuhteessa ollen eli korvaus ei keskeydy, mutta ei tietenkään siirry koska kyse määräaikaisesta sopimuksesta! - Nimi muuttuu..
"korvaus ei keskeydy"
Sikäli keskeytyy, että vuorottelukorvaus muuttuu sairauspäivärahaksi. Itse vuorotteluvapaa ei keskeydy.- lomautus on parasta
Ei muutu miksikään vaan nuha lähtee niistämällä ja yskä yskimällä kuten ennenkin awot. Älkää sotkeko muutoinkin vaikeaa aluetta turhilla keksityillä päätelmillä! Ajatelkaa jo aivoillanne!
- 4 KK VAPAATA PITÄMÄT
MIKÄ ON VUOROTTELUVAAPAA KORVAUKSEN JA SAIRAUSPAIVÄRAHAN ERO EUROISSA.SAAN VUOROTTELUKORVAUSTA 1400E KUUKAUDESSA.
- lomautettu3
Miten asia liittyy vuorotteluvapaaseen?
Kun olet ripulissa niin ei se vuorotteluvapaa paranna tai heikennä sopimuksen aikaista tuloa, koska et ole työnhakijana, mutta et ole myöskään työssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411907Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7111312- 1011067
- 102918
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88914- 66761
- 33662
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.69532Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13528- 78511