Kumpi on ensisijainen oikeus : vuorotteluvapaakorvaus vai sairauspäiväraha? Jos vuorotteluvapaalla sairastuu niin lykkääntyykö vuorotteluvapaa sairausloman verran vai kuinka?
Olen jäämässä vuorotteluvapaalle 6 kk joulukuussa ja kuulin juuri, että polvileikkaus olisi ehkä mahdollinen juuri vuorotteluvapaani aikana. Miten menetellä?
Vuorotteluvapaalla sairastuminen
7
4177
Vastaukset
- Laki luke.
"Vuorotteluvapaa ei pääty lain nojalla silloin, kun vuorottelija saa sairautensa perusteella sairauspäivärahaa. Tällöin vuorottelukorvaus evätään, mutta vuorotteluvapaa jatkuu alkuperäisen sopimuksen mukaisesti. Mikäli vuorotteluvapaata halutaan tällaisessa tilanteessa pidentää, työntekijän ja työnantajan on sovittava asiasta viimeistään kaksi kuukautta ennen sovitun vuorotteluvapaan päättymistä."
Siinä faktaa suoraan laista. - vuorovapaalla oleva
Työtön ollessa sairas ei saa työttömyyskorvausta!
Kun vuorotteluvapaalla sairastuu niin se on sitä vapaata siinä missä muutenkin olisi työsuhteessa ollen eli korvaus ei keskeydy, mutta ei tietenkään siirry koska kyse määräaikaisesta sopimuksesta! - Nimi muuttuu..
"korvaus ei keskeydy"
Sikäli keskeytyy, että vuorottelukorvaus muuttuu sairauspäivärahaksi. Itse vuorotteluvapaa ei keskeydy.- lomautus on parasta
Ei muutu miksikään vaan nuha lähtee niistämällä ja yskä yskimällä kuten ennenkin awot. Älkää sotkeko muutoinkin vaikeaa aluetta turhilla keksityillä päätelmillä! Ajatelkaa jo aivoillanne!
- 4 KK VAPAATA PITÄMÄT
MIKÄ ON VUOROTTELUVAAPAA KORVAUKSEN JA SAIRAUSPAIVÄRAHAN ERO EUROISSA.SAAN VUOROTTELUKORVAUSTA 1400E KUUKAUDESSA.
- lomautettu3
Miten asia liittyy vuorotteluvapaaseen?
Kun olet ripulissa niin ei se vuorotteluvapaa paranna tai heikennä sopimuksen aikaista tuloa, koska et ole työnhakijana, mutta et ole myöskään työssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site575913Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714785Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422099Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41459En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131239