Kuulin tänään radiosta että Ruotsissa on perustettu yhdistys epäoikeudenmukaisuuksia vastaan, esim. vallan väärinkäytöksiä tms. vastaan joihin on hankala "alamaisen" saada muuten korjausta.
Mielestäni suomeenkin tarvittaisiin tällainen, täälläkin tapahtuu vallanpitäjien väärinkäytöksiä, ahneus menee moraalin ja etiikan edelle, valta nousee päähän jne.
Liian kauan on vallanpitäjien, virkamiesten ja rahamahtien ahneus, röyhkeys sekä mielivalta saanut mellastaa ilman mitään suitsia, oikeudenmukaisuus on kadonnut, rehellistä ihmistä pidetään tyhmänä koska ei käyttänyt tilaisuutta itsekkäästi hyväkseen mutta kuitenkin alkaa hirveä tekopyhä hurskastelu kun joku jää kiinni vääryyksistä! Ihan sairasta että vääryyksiä muka saa tehdä kunhan ei jää kiinni! Tätä se mätä markkinatalous teetättää, tämä järjestelmä ruokkii vain ihmisen alhaisimpia vaistoja, ahneutta, itsekkyyttä, opportunismia keinolla millä hyvänsä, moraalin rappiota, epäoikeudenmukaisuutta, oikean ja väärän tajun hämärtymistä, sivistyksen rappiota, jne. joten väitän että markkinatalouden tie on tuhon tie!
Mielestäni suomeenkin tarvittaisiin tällainen, täälläkin tapahtuu vallanpitäjien väärinkäytöksiä, ahneus menee moraalin ja etiikan edelle, valta nousee päähän jne.
Liian kauan on vallanpitäjien, virkamiesten ja rahamahtien ahneus, röyhkeys sekä mielivalta saanut mellastaa ilman mitään suitsia, oikeudenmukaisuus on kadonnut, rehellistä ihmistä pidetään tyhmänä koska ei käyttänyt tilaisuutta itsekkäästi hyväkseen mutta kuitenkin alkaa hirveä tekopyhä hurskastelu kun joku jää kiinni vääryyksistä! Ihan sairasta että vääryyksiä muka saa tehdä kunhan ei jää kiinni! Tätä se mätä markkinatalous teetättää, tämä järjestelmä ruokkii vain ihmisen alhaisimpia vaistoja, ahneutta, itsekkyyttä, opportunismia keinolla millä hyvänsä, moraalin rappiota, epäoikeudenmukaisuutta, oikean ja väärän tajun hämärtymistä, sivistyksen rappiota, jne. joten väitän että markkinatalouden tie on tuhon tie!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onneksi yritysjohtajina toimii sentään täysijärkisiä ihmisiä, jotka eivät kouluttamattomien massojen molotukselle korvaansa kallista. Jos kateellinen kansa olisi saanut asioista päättää, nokia olisi myyty aikaa sitten ja ostettu rahoilla viinaa kansalle.
Ihmeellistä on tällainen urputus, kun ilman suuryrityksiä meillä ei olisi televisioita, sähköä, leipää, lehmiä tai nokian hienoja värinäytöllisiä kännyköitä. Olen vahvasti sitä mieltä, että mitä suurempi yritys, sen moraalisemmat, älykkäämmät ja yleensäkin paremmat ihmiset ovat sitä johtamassa.
On kuitenkin hyvä, että tällaisien vääryyksiäkokekeidenkin sallitaan omat mielipiteensä ilmaista. Onhan niille parempi nauraa avoimesti, kuin antaa niiden hautua viinakauppojen takakujilla, jossa humaltuneet työläiset voisivat niitä kuunnella kuin jotain järjellistäkin puhetta!
ps. Montako internet-liittymää tai avointa foorumia oli Neuvostoliitossa?
Jenkit sen on jo vuosia omistaneet.
No Siitoin Pekkahan se sieltä.Olikin rauhallista...Lähdenkin tästä...Auf wieder schen...tai jotain sinnepäin,en viitsi tarkistaa
Siitoimella ja minulla on pari seikkaa, jotka erottavat meidät toisistamme. Yksi niistä on kuolema. Siitoin kuoli, muistaakseni viime vuonna. Joten jos sinulla ei ole mitään muuta argumentintynkää, kuin minun väittämiseni kuolleeksi natsipelleksi, suosittelen rajoittamaan väittelyihin osallistumista. Ihan vain ystävällismielisen ja positiivisen keskusteluilmapiirin aikaansaamiseksi.
Jos ei vääryydet muuten lopu niin sitten se lopetetaan väkivallalla. Näyttää jo nyt hyvin pitkälti siltä että ns. sivistyneet keinot eivät tehoa mielivallan ja vääryyksien torjumiseen, väkivalta se on ennenkin tepsinyt...
Erehdyit pahasti jo vihjaillessasi että olisin jokin viinakauppojen takakujien mies, en käytä tosiasiassa alkoholia ollenkaan ja kannatan viina- sekä tupakkaverojen korotusta mutta mitäs tämä valtio viimeksi tekikään koskien alkoholiverotusta... typeryyttä!
Kun neuvostoliitto oli vielä olemassa, ei internetiä vielä edes ollut nykyisessä muodossaan (www) joten kysymyksesi on turha. Sitäpaitsi, neuvostoliittohan romahti olipa siellä avoimia foorumeita tai ei. Siinä oiva esimerkki muuten miten mädän johdon pilaama yhteiskunta saadaan terveemmälle raiteelle, entinen systeemi paskaksi vaan.
Sama pitäisi tehdä markkinataloudelle ja aloittaa uusi, oikeudenmukaisempi ja sivistyneempi yhteiskuntamalli!
Erehdyt muuten tuon internetin kanssa. Www otettiin käyttöön jo 1989
http://en.wikipedia.org/wiki/World_Wide_Web
Mutta ei siitä sen enempää. Siirtynemme muihin virheisiin. Yksi näistä on halusi pitää alkoholivero korkeana. Iso virhe. On toki aivan oikein ja kohtuullista arvostella nykyisen hallituksen alkoholipolitiikkaa, mutta viinarallin kiihtyminen on täysi tosiasia, jos yksiselitteisesti nostetaan alkoholin hintoja.
Oma ratkaisuni olisi kotimaassa valmistettujen alkoholituotteiden veroprosentin laskeminen, sillä onhan täysin järjetöntä kansantalouden ja -terveyden kannalta laskea esimerkiksi konjakin hintaa. Sitähän ei Suomessa valmisteta, eikä konjakin suurkuluttajilla liene vaikeuksia ostaa ainettaan entisilläkään hinnoilla. Ennen kaikkea on muistettava, että alkoholi ja tupakka ovat ihmisen omia syntejä, joista valtio voi vain toivoa omaa osaansa.
Markkinatalous on, tässä sivistyneessä, pohjoismaisessa muodossaan, osoittanut mielestäni elinkelpoisuutensa talousjärjestelmänä. Tietysti hiomisen varaa on, mutta kaikenkaikkiaan demokraattinen parlamentarismi takaa sen, että kaikista päätöksistä voi valittaa.
>> mutta kaikenkaikkiaan demokraattinen parlamentarismi takaa sen, että kaikista päätöksistä voi valittaa.>>
...firmojen ja työpaikkojen siirtymiselle Aasiaan? No voi tietysti valittaa, mutta en käsitä mitä hyötyä siitä olisi;)Oikeassa demokratiassa tälläiset tietysti päätettäisiin kansallisesti. Suomessa valittiin aikanaan tie jossa tuettiin isoja yrityksiä ja pienemmistä ei niin ollut väliä, nyt firmat menevät pois maasta, mitä tekee demokraattinen parlamentarismi? Levittelee hölmönä käsiään, käsittämättä mitä tuli tehtyä Holkerin "hallitun rakennemuutoksen" aikaan, mikä tietysti liittyi tiukasti EU harmonisointiin, mistä huomio jo aiemmin,
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=20500000000403219
Sellainen pykälä jos saatais koskemaan,myös yritysten johtoa.Ehkä moraalia ruvetaan arvostamaan,näin vapaiden hullutteluvuosien jälkeen...
ei sitä kaikkea jouda lukemaan.Olemme varmaan kyllästyneitä riitelyyn,ainakin minä.Meillä on myös samoja(sanoisko ihanteita,sen olen huomannut)mutta eräs asia josta varmasti olemme eri mieltä on poliittinen väittely.Mieluummin heitän vaikka paskaa politikkojen päälle,noin vert.kuvallisesti.Meidän Suomalaisten ei kannata lähteä vetämään rajaa oikeisto-vasemmisto.Ammattipolitikoille se kai sopii paremmin.Minut heitettäis ulos vasemmalta,keskeltä ja oikealta,jos politiikkaan yrittäisin.
suomessakin sellainen yhdistys, -Sama laki kaikille- tosin ei taida toimia oikein hyvin.