Rantarock VAASA ´95-´01

RantaRock96

Kertokaas hyvät ihmiset muistoja em. tapahtumasta nimen omaan vaasasta! Miksi ajat muuttuu, miksi ei enää järjestetä sellaisia tapahtumia, tai miksi ei edes tehdä sellaista musiikkia mitä siellä oli? Kenties jollaki netissä kuvia tapahtumasta, leirintäalueelta tai jostain?

2

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanha topikki mutta pakko vastata. Oli kyllä hienot bileet niinä vuosina kun kävin. Leirintä alue oli siistein paikka, mutta mitä lähemmäksi meni aluetta ja se leirialue tivolin vieressä oli sotkunen sen kuivan sorapihan vuoksi.

      Kaikkia vuosia en muista mitä kävin mutta ainakin 1997-1998, ehkä 2000 tai 2001? Liput oli kalliita, mutta juhannuksen jälkeen oli aina fiilis että kesä oli ohi. Yhtään tappelua en koskaan nähnyt tai sellaiseen joutunut ja yhden punatukkaisen kanssa sain vahingossa sadetakin alla rannassa. :). Voi niitä muistoja! Tyttökin katosi ajan kuluessa kokonaan....

    • Anonyymi

      Minulla on huonoja kokemuksia rantarockista. Olen poika/mies. Olen ollut siellä kerran vaasassa, se on ollut joskus 90-luvun lopussa ja 2000-luvun alussa. Olen ollut noin 16-vuotias silloin. Menin muutaman toisen kanssa. Oli virhe olla niin humalassa siellä vaikka en paljon edes juonut.

      Muistan kun "kwan" esiintyi, tämän esityksen aikana olen kyynärpäällä töninyt muita, ehkä olin saanut vaikutteita metalli yhtyeiden mosh pit käyttäytymisestä missä muodostetaan rinki ja tönitään ihmisiä, vaikka tämä "kwan" ei ole metallimusiikkia. Tästä jotkut suuttuivat ja minut nostettiin ylös selälleni ilmaan, samalla kun olin ilmassa, joku kouri minun vyötäröä ja sitten minut tiputettiin alas tylysti maahan. Tätä ennen minua taidettiin lyödä kyynärpäällä takaisin, tai nyrkillä vartaloon. Ehkä siihen taisi vaikuttaa se että tämä naisesiintyjä rohkaisi yleisöä olemaan "hyvä" yleisö koska sitä kuvattiin mtv:lle. Kai halusin jotenkin näkyä tässä ohjelmassa niin pompin ja huusin. Huonoon arvostelukykyyn on myös vaikuttanut varmasti humalatilani.

      Jonkinlainlaista homokammoa koin tässä festivaalissa vaikka en ole homo, jotkut piti minua homona. Eräs ehkä sinne tanssimaan pyydetty/palkattu nuori tyttö/nainen sanoi hinttariksi joka kerta kun katsoin häntä. Jostakin syystä kun istuin nurmikolla tai maassa erään tutun kanssa joka on ollut tyttö, suunnilleen samanikäinen, vuotta vanhempi, eräs mies tuli potkimaan polvella päähän. Olen ollut humalassa ja havahtunut siihen että joku potkii polvella päähän. Muistan katsoneeni taaksepäin ja nähneeni tällä potkijalla vaaleat farkut. Hän taisi sanoa hinttariksi. Joku tuntematon nuori/mies taisi mennä väliin ja sanoi "ei se ole homo, joku muija istuu sen vieressä" ja he taisivat painia. Tämä sama taisi hyökätä toisen kerran, järjestyksenvalvoja meni väliin ja sanoi "miksi sä aiheutat kaikki tappelut täällä". Siis minä pelkällä läsnäololla, istuessa nurmikolla aiheutin tappeluja siellä? En usko niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2310
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1972
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1491
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1162
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      107
      1059
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1022
    Aihe