Mikä punapäissä viehättää? siis te jotka heistä pidätte.
Pitääkö punapään olla aito ja punapää sieltäkin? entä pisamat jne. Tykkäätekö enemmän vaaleista ja oranssin sävyisitä vai tummemman punaisista punapäistä vai käykö kaikki ? Mikä on se juttu?
En tiedä kuvittelenko vain, mutta usein punaiseksi hiuksiaan värjäävät naiset/tytöt eivät ole kasvoiltaan kummoisen näköisiä mutta punainen väri tukassa jotenkin huijaa katsojaa uskomaan, että tavallisen näköinen tyttö on kauniimpi, kuin onkaan.
Ajatellaanpa vaikka joitakin julkisuuden punapäitä...jos heillä olisikin tavallisen tumma tukka, niin olisiko monikaan heistä enää yhtä upea? Kari Byron, Maria Cross, Rakel Liekki, Nicole Kidman, Christina Hendricks, Julia Roberts jne...
Pitääkö punapään olla aito ja punapää sieltäkin? entä pisamat jne. Tykkäätekö enemmän vaaleista ja oranssin sävyisitä vai tummemman punaisista punapäistä vai käykö kaikki ? Mikä on se juttu?
En tiedä kuvittelenko vain, mutta usein punaiseksi hiuksiaan värjäävät naiset/tytöt eivät ole kasvoiltaan kummoisen näköisiä mutta punainen väri tukassa jotenkin huijaa katsojaa uskomaan, että tavallisen näköinen tyttö on kauniimpi, kuin onkaan.
Ajatellaanpa vaikka joitakin julkisuuden punapäitä...jos heillä olisikin tavallisen tumma tukka, niin olisiko monikaan heistä enää yhtä upea? Kari Byron, Maria Cross, Rakel Liekki, Nicole Kidman, Christina Hendricks, Julia Roberts jne...
Vastaukset 56
Vanhimmat
punainen tukkka on jännittävä ja kiehtoo koska se on harvinainen. Siihen vielä vihreät silmät ja nätti hymy niin yleensä oon myyty.
Jaa kyllä se kauneus on ennenkaikkea kasvoista kiinni. Kauniille ihmiselle sopii mitkä hiukset vaan :)
Jospa ihmiset tajuaisivat tämän joskus.
öö ei sovi. jos on tosi vaaleat piirteet väitätkö, että musta tukka sopii loistavasti?
tietyt sävyt korostavat kauneutta ja saavat ihon näyttämään terveämmältä, toiset sävyt taas rumentavat.
myös monet blondit näyttäisivät maantienvärisissä hiuksissa vähemmän kauniilta.
Puhut asiaa. Minusta kyllä esim. Nicole Kidman ja Julia Roberts ovat todella kauniita joka tapauksessa. Mutta tietysti heille sopii punainen, hiuksissa lienee luonnostaan punapigmenttiä molemmilla. Tuskin kummankaan ihoon sopisi joku goottimusta =D yhtä hyvin kuin lämpimämmät sävyt
niin mut jos on vaikka identtiset kolmoset joista yks brunette, toinen blondi ja kolmas punapää, nii ketä lähtisit pelkän ulkonäön perusteella metsästään jos kaikki yhtä mukavii :D
Itse en missään tapauksesta ottaisi punapäätä! Mielestäni 9:ssä tapauksessa 10:stä punainen tukka on ruma eikä sovi kantajan kasvoihin. Joten tässä tapauksessa tekisin valinnan blondin ja bruneten väliltä.
Tällöin voisin heittää noppaa siitä, ketä lähtisin metsästämään. Vaikka eihän tuo ole mitenkään mahdollista edes että identtisille kolmosille sopis kaikki nuo värit. Jos ne on vaaleita, niille sopii blondi, jos punapäitä, punainen tukka sopii jne.
riippuu naisten kasvoista. jos olisi esim. lähi-idän tummat piirteet ja toiset olisivat värjänneet blondiksi/punaiseksi, todennäköisesti brunetet hiukset sopisivat parhaiten. tai jos olisi kliseinen skandinaavinen blondi tummemmat hiukset saattaisivat näyttää tönköiltä.
No voi kuule, sitä "metsästäisin" joka olisi mulle sopivin luonteensa puolesta. Hiustenväri on mulle jotain niin yhdentekevää, oikeasti ei sillä ole mitään väliä jos pään sisällä on jotain toimintaa eikä tuuli vain puhalla korvista läpi.
huoh, ymmärsit varmaan kysymyksen pointin. Musta on tyhmää väittää ettei ulkonäkö merkkaisi yhtään. Ei varmaan kukaan järkevä pelkän ulkonäön perusteella kumppaniaan ole valinnut, mutta tietyt mieltymykset ulkonäön suhteen nyt vaan pakostikin vaikuttaa aluksi. Ei se niin pinnallista ole, se kun on osa ihmisen luontoa.
Mylene Farmer on tulikuuma:
http://www.youtube.com/watch?v=UUf2Gh1_6Hw&feature=related
Punainen tukka on kiva jos se on luonnostaan. Värjättynä sopii aika harvalle. Ja puhun nimenomaan luonnollisen punaisesta. Nämä luonnottoman punaiset värit ovat kamalia.
Mistä lähtien Julia Roberts on ollut punapää? siitä lähtien, kun ehkä kerran (tai kaksi) värjäsi hiuksensa punaiseksi? Roberts näyttää mun mielestä aina samalta,oli sillä blondit, punaiset tai ruskeat hiukset.
Christina Hendricks on niitä harvoja ei-aitoja punapäitä, jolle tosiaan sopii tuo punaiseksi värjätty tukka. En tiedä, miltä näyttäisi omalla hiusvärillään (ei mitään hajua, mikä se oikea väri edes olisi). Valjulta? Ehkä. Toisaalta uskon christinan olevan kaunis minkä värisillä hiuksilla tahansa.
Nicole Kidman ei ole koskaan ollut mieleeni, hän ainakin näyttää yhtä tylsältä blondeilla tai punaisilla hiuksilla.
Marcia Cross taas näyttää aidolta punapäältä, ihan hyvännäköinen.
Tyhmää ajatella, että pelkkä hiusväri jotenkin "huijaisi" katsojaa luulemaan tavallisen näköistä kauniiksi. Kyllähän saman vaikutuksen tekee vaikka ripsari ja muu ehostus. kaunis nainen on kaunis vaikka sinisillä hiuksilla. Toisaalta se hyvin valittu väri ja kampaus ehkä korostavat sitä kauneutta, mutta ei sillä huijata ketään luulemaan kauniiksi. Mikset kysy samaa blondeista?
Siis tarkoitin että punainen väri hiuksissa on ainut, jolla voi jotenkin ovelasti saada kantajansa näyttämään oudosti viehättävämmältä, vaikkei muutoinn kummoinen näöltään olisikaan Esim Jonsu ja Rakel Liekki tumma tai vaalea tukkaisena on aika mitäänsanomattoman näköinen.
Ja osa noista antamistani esimerkeistä siis mielestäni ovat olleet huipulla nimenomaan punatukkaisina. Samoin vaikkapa Paramoren Hayley, Shirley Manson, Geri Halliwell jne.
ai jaa, mun mielestä se rakel on yhtä mitäänsanomattoman näköinen niillä punaisillakin hiuksilla. pornomman näköinen ehkä, mutta kasvot ovat yhtä rumat kuin yleensäkin
toi nyt on vaan sattumaa, että jotkut tähdet ovat olleet huipulla nimenomaan punatukkaisina
tietysti joillekin sopii joku tietty hiusväri paremmin kuin toinen. se voi olla punainen, blondi tai brunette,eli tuo ilmiö ei liity mitenkään erityisesti punaisiin hiuksiin. kuinka moni "huipulla" oleva blondi on alunperin tummahiuksinen?
Ehkä heille sopii punainen paremmin kuin muut värisävyt? Ehkä heidän luonnollinen hiusvärinsä ei ole kummastakaan ääripäästä (aivan tumma tai vaalea) ja toisaalta ihoon sopii lämpimän kupariset sävyt. Mikseivät he eivät saisi korostaa värejään värjäyksin, kun blondaajat ja brunettaavatkin saavat? ;-)
Enpä tiedä luonnolisista punapäistä, mutta itseäni viehättää ainakin värjätyt kirkkaan/tumman punaiset hiukset. Jos nainen värjää punaisella hiukset niin tulee heti mielikuva, että nainen uskaltaa poiketa massasta. Lisäksi punainen on kaunis väri, joka tuo varsinkin talviseen harmaaseen suomeen jotain väriäkin.
Kelatkaapa: Aira Samulin ilman punaista tukkaa!
Punapäät nyt vaan ovat niin kuumia! Punainen väri luonnossa viestittää vaaraa mutta se myös kiehtoo... Punainen väri ei myöskään ole arkipäiväinen vaan kiinnittää heti huomion. Punainen on intohimon väri! Ja niin sensuelli...
Esim.Britney Spears kirkkaanpunaisessa tukassaan=äärettömän seksikäs!
http://www.redseduce.com/wp-content/uploads/2009/09/fake-but-sexy-red-hair-colur-of-Britney-Spears.jpg
Punainen viestittää todellakin vaaraa. Se kiehtoo miehiä suunnattomasti. Itänaapurin maksullisilla naisilla on punaiset hiukset. Miehet tietävät tautien vaarat, mutta ovat kuitenkin kiinnostuneita. Vaaran viehätys on osa seksuaalista viehätystä.
En voisi kuvitella itseeni mikiskään muuksi kun punatukkaiseksi, väri on geeneissä ja pikkusen syvennetty kuparilla. Ei siis mikään venäjän lipun väri. Lapluihin asti pituutta ja suora.
Tämä "täsmässävy" on sottailtu kampaajani kanssa yhdessä niin että se ei riitele ihon-silmienvärin kanssa. Suomalainen iho kun oin kuitenkin aika kalvakas. Silmät mulla on jonkun perintötekijän ansiosta semmoiset ukkospilven siniset. Kuulostaa varmaan addams familyltä mutta minkäs perintöteiköillesi teet.
Miehien mielipiteitä: entiselle miesystävälleni kerran vitsailin että värjäiskö blondiksi-- tulioksena kauhun älähdys että älä nyt hyvä ihminen. Toinen taas halusi välttämättä istua saunassa ylemmällä lauteella ja hiplata mun lettiä.
Mut esmes Espanjassa tätä pidetään jonain noitavärinä, hyvä ettei valkosipuleilla heitellä perään. Turkissa joku koko ajan roikkuu kiinni saadakseen "peruukin" irti.
Mutta oon viihtynyt värissä , se on pääasia.
Minun mielestä pahoja on yloblondit tai korpinmustat hiukset; ne ei oikein natsaa meidän pohjoismaalaisten päähän.
punapäissä viehättää miehiä enimmäkseen se, että heilläkin on pillu. Hiusten punaiseksi värjääminen on epätoivoinen keino hakea huomiota miehiltä. Ollaan muka sitten muita "halutumpi" ja "seksikkäämpi", kun on punainen tukka. Kyllä ne miehet lähtee sieltä baarista mukaan, jos on lähteäkseen ilman punaista tukkaakin. Tuo hiusten punaiseksi värjääminen on naisten konhotusta ja keskinäistä kilpailua olemattomasta paremmuudesta. Ei se punainen tukka lähiöläskiä miksikään seksin ylijumalattareksi muuta.
Ohhoh, miksi olet niin katkera? Veikö punahiuksinen nainen miehesi?
Luonnon punasävyt viehättävät. Pidän pisamia useimmiten kauniina ja tykkään siitä, että punapäillä on vaalea iho, josta mm. punastuminen näkyy hyvin. Se luo tietynlaista söpöyttä. Luonnonsävyissä ei oikeastaan ole sellaista, jota pitäisin rumana ja jopa se kaikkein porkkanaisin on kiva väri. Sen sijaan näitä tummia feikkisävyjä en kestä.
Naiset, pitäkää hiuksenne sen värisenä mitä ne ovat synnynnäisesti. Värityksenne on kauneinta luonnollisimmillaan. Aito punapää pisamilla ja vaalealla iholla on erittäin viehättävä. Värjätyt hiukset eivät usein soinnu ihon pigmenttiin.
Punaset hiukset ei ole niitä luonnollisimpia värejä joten blondien ja tummien ohella punapää erottuu vielä aivan erilailla.
-punapäät siis huomataan
Punapäisyys on myös rohkeutta, jos värjää hiuksensa punaiseksi ja kuten totesin että he huomataan, ni punapää myöntää olemuksellaan ja hiusvärillään että hänet saa huomata
-punapää ei pelkää katseita eikä ole niin ujo
mulla punapäistä ekana tulee mieleen Raakel Liekki ja hän ilman punasia hiuksia olisi ollut paljon "kesympi"
punapäisyydessä on jotakin räiskyvää
Koska suomalaisessa perinteisessä geenipohjassa ei ole punapäisten ja pisamaposkisten ihmisten perintötekijöitä juuri ollenkaan.
Mitä kaukaisempaa sukua / erilaisempi geenistö vastakkaisen sukupuolen edustajalla on, sitä viehättävämpi hän on parittelukumppanina. Tämä on biologisella tasolla mielekästä, koska kahden mahdollisimman perimältään erilaisen yksilön jälkeläinen omaa vanhemmiltaan parhaiten hyvän immuunijärjestelmän, joka lisää jälkeläisen selviytymismahdollisuuksia huikeasti.
Se mikä saa Suomen vaaleiden neitien kääntämään päänsä tummia ja tulisia miehiä kohti vaaleahiuksisten - ja hipiäisten miesten joukossa saa myös miehet bongaamaan naisista punapäiset neidot kuin yökkönen valolähteitä...
Suomalaisten geenipohjassa todellakin on punapigmenttiä aika tavalla. Muutenkin ajatuksesi ovat hiukan pielessä. Asia sinänsä on kohdallaan, mutta liioiteltu.
joo, nyt kaikki naimaan apinaa, niin lapsi saa hyvän immuunijärjestelmän ja huikeat selviytymismahdollisuudet.
Mielestäni esim. Kate Winslet oli paaaljon kauniimpi ja kuumempi punapäänä, kuin blondina.
Punapää Kate:
http://images2.fanpop.com/images/photos/4700000/Kate-Winslet-kate-winslet-4732326-1024-768.jpg
http://www.whitegadget.com/attachments/pc-wallpapers/69902d1314002476-kate-winslet-kate-winslet-picture.jpg
http://www.dailygloss.com/wp-content/uploads/2011/08/The-best-top-hd-desktop-kate-winslet-wallpaper-kate-winslet-wallpapers-titanic-wallpaper-23.jpg
Blondi Kate:
http://racheldaninja.files.wordpress.com/2011/12/kate_winslet.jpg
http://images2.fanpop.com/images/photos/3200000/Kate-Winslet-at-Revolutioanary-Road-Premiere-12-15-2008-kate-winslet-3205803-1500-1903.jpg
http://www.blogcdn.com/www.stylelist.com/media/2009/02/kate-winslet-beauty-762.jpg
Jotenkin paljon haljumpi ja valjumpi vaaleana, vaikka siltikin hyvin kaunis. Mutta tavallisempi, hukkuu massaan. Nuo punaiset hiukset taaseen oikein huutavat luokseen, pyytävät kietomaan sormet kiehkuroiden ympärille...
Geri Halliwellkin oli sähäkämpi punapäänä:
http://img002.lazygirls.info/people/geri_halliwell/geri_halliwell_say_youll_be_there_nxLBilC.sized.jpg
http://images.fanpop.com/images/image_uploads/Ginger-Spice-spice-girls-50165_340_425.jpg
http://www.virginmedia.com/images/brit-geri-300.jpg
http://img002.lazygirls.info/people/geri_halliwell/geri_halliwell_say_youll_be_there_sW74OnA.sized.jpg
Kuin blondina:
http://topnews.in/files/Geri_Halliwell_0.jpg
http://www.celebszz.com/27301-2/geri-halliwell-05.jpg
http://www.musicrooms.net/files/artists/Geri_Halliwell_Profile_441909764.jpg
Ja tässä viel vertailun vuoksi ennen ja nyt-kuvat vierekkäin:
http://img.thesun.co.uk/multimedia/archive/00988/SNN1707SG3-682_988417a.jpg
Itse tosiaan ottaisin mieluummin tuo muodokkaan punapäisen Gerin kuin laihemman blondiversion...
ja sama juttu kari byronin kanssa...tosin musta se ei ole muutenkaan kummonen, mutta olenkin nainen =P.
Punapäänä:
http://www.listal.com/viewimage/1437422h
http://images.werdyo.com/2010/07/23/byron/kari_byron_comic_con-7.jpg
http://www.exposay.com/celebrity-photos/kari-byron-61st-primetime-creative-arts-emmy-JsNKG5.jpg
Blondina:
http://beautifulgirlspictures.net/index.php/kari-byron-pics/kari-byron-33
http://images.zap2it.com/images/celeb-583209/kari-byron.jpg
http://images5.fanpop.com/image/photos/25700000/Kari-Byron-kari-byron-25787565-683-1024.jpg
Minusta Kate Winsletille sopii vaaleakin. Mutta näiden kuvien perusteella paremmin lämpimät, kultaan vivahtavat sävyt kuin tuollainen kylmempi vaalea, millainen hänellä on keskimmäisessä kuvassa. Muutenkin tuollainen kylmä kokovaalea alkaa olla jo liian värjätyn näköinen juuri hänelle.
Nicole Kidman on mielestäni parhaimmillaan punatukkaisena, muttei niin kovana tummanpunaisena kuin vaikka Moulin Rougessa, vaan sellaisena herkänvaaleana 'strawberry blondina', mikä lieneekin lähellä hänen ominaisvärejään. Sellaisissa väreissä hän näyttää kaikkein luonnollisimmalta, vaikkei aivan luonnollinen olisikaan ;-)
Sivuan tätä jaloa aihetta heittämällä uuden näkökulman saliin.
Kuvitelkaa tumma nainen ja syvänpunainen nainen pukeutuneena mustiin. Yössä on juhlat. Kaikkialla sipistään.
Siis siistii.
http://www.youtube.com/watch?v=S2nG4S7VkVM&feature=related
Tulipunainen tukka ei kiinnosta, mutta luonnollisen näköinen punainen on ihan ok. Pisamat ovat söpöjä jos ne eivät koko naamaa täytä.
Synnyin punapäänä. Olin melekonen ruuti-tapaus koko elämäni. Nykyään keski-ikäisenä nautin siitä että pää pysyy punaisena eikä harmaita näy. Mun luonne on suoraan verrannollinen mun tukan väriin joten don't fuck with me. IHANAA OLLA PUNAPÄÄ, PORKKANA. Eipä kukaan enää kiusaa.
Ne on seksittäitä ja tulisia naisia. Moraaliltaan löysempiä! Nam.
Ei sitä pysty selittämään. Niissä vain on SITÄ JOTAIN!
http://www.huffingtonpost.com/2013/06/19/under-the-dome-rachelle-lefevre_n_3463805.html
https://www.picsofcelebrities.com/celebrity/julianne-moore/pictures/large/best-pictures-of-julianne-moore.jpg
Söpöjä, ittellä menee jalat aina veteliksi kun aito punapää on maisemissa.
Punapää viehättää vain jos on aidosti punakarvainen, pisamainen ja vihreäsilmäinen sekä sinut värinsä kanssa. Eniten taitaa viehättää värin harvinaisuus luomuna. Minussa se herättää myös ”omistushalua”.
Feikit (värjätyt) punapäät kierrän kaukaa, mieluummin blondi jos ei voi olla luomu.
Punapääfanien taivas:
http://perfectredheads.tumblr.com/archive
Mjaa
Ai paljon tuota reittä levällään. Joku jossain mainitsi punapäiden "löyhästä moraalista" sävyyn, jolla voisi siirtää vuoria pois paikoiltaan.
Oli siellä jollain paita päällä. Ylläri-pylläri.
( Reps )
http://perfectredheads.tumblr.com/post/144285655106/redhead-girls-red-hair
Minusta katsoen hyvin vaalea iho yhdessä tämän lähes käsittämättömän ja hankalasti luonnehdittavan hiustenvärin kanssa on muutaman muun soikiollisuuden ja vaatimattomuuden kanssa aika.... kuvauksellinen, koska lopputulos on niin outo tai epäinhimillinen.
Ehkä punapäät joutuivat ammoin roviolla tämän vuoksi. Tai ehkä he yhä ovat siellä.
(Reps )
Suurin ongelma näillä "kalpakoilla" on kuitenkin tuo iho, joka ei (tuntemissani tapauksissa) kestä aurinkoa.
Tämä rajaa näiden raukkojen elämää varsin mittavalla tavalla. Se jopa erottaa heitä lisää kuhisevista massoista ja päiväeläjistä. Eristää heitä ja erottelee kuin jänkhällä poroja.
Kun muut ovat aurinkotuoleilla, "kalvava" piilottaa nukkeraajansa varjoihin.
Surullista
(Surullista naurua)
Oman kokemukseni mukaan näitä inhimillisiä tragedioita löytää hotellin baarista tähän aikaan päivästä.
( Reps )
Hotellibaarit päivällä ovat valoisia ja kiireettömiä luolia. Viileitä. Luolasta näkee vaivatta kaikkiin ilmansuuntiin. Ohitse kulkee perheitä kumipatjoineen ja vesisotasopineen. Naiset ovat naisia ja miehet miehiä. Baarimikko katselee televisiosta jalkapalloa.
Perin yksinkertaista.
(Hirn)
Onko yksinäistä?
(REPS)
Mjaa
Toistaiseksi se oli fiktiivistä.
( Reps )
Maailman kaunien nainen.
https://3.bp.blogspot.com/-4VM3_f1zPik/V4qJNd8V3EI/AAAAAAAAH4k/Lp-ytfAdBXIU83rhYHe2AfGRoYoCa5fJgCLcB/s1600/FZNCltm.jpg
Kelpaisi minulle.
Jestas mikä namu, onkohan aito punapää?
Ei tuo mimmi ole aito punapää muuten muodot todella hyvät, ihon väri aidolla on vaalea lähes maidonvalkoinen, ja ne punaiset pimpinkarvat oijoi.
Aidot punapäät on parhautta mitä maan pinnalla liikkuu.
Oi, aito porkkanatukka ja pisamat, upea yhdistelmä jos sattuu tykkäämään
Punainen on hyvin harvinainen hiusväri, enkä osaa kuvitella itseäni brunetessa tai blondissa, jotka ovat mielestäni liiankin yliarvostettuja värejä. Blondista mulle tulee aina mieleen pornotähti, kun taas brunetesta... noh, se on vaan tylsä väri mulle.
Punainen väri on sopinut paremmin mun persoonalliseen tyyliin ollessani nuorempi. Värjään päätäni nykyään henna-nimisellä kasvilla, joten värini näyttää kauniimmalta jopa haalistuneenakin. Sanottaisiinko, että samanväriset kuin laulaja Johanna Kurkelalla.
Mikä punapäissä viehättää?
°°° vaikea saalis, hallitseminen vaatii tosimiestä, mutta on palkitsevaa
Pitääkö punapään olla aito ja punapää sieltäkin?
°° vain aito kiinnostaa. On oltava myös punainen ”sieltä”, pisamat, vihreät silmät. Feikit punapäät on vain säälittäviä ja tyhmiä.
Tykkäätekö enemmän vaaleista ja oranssin sävyisitä vai tummemman punaisista punapäistä vai käykö kaikki?
° kaikki käy, mutta hieman oranssia on mieluisin
Mikä on se juttu?
••• tulta ja tappuraa sängyssä kun mies osaa valmistella ja sopivasti alistaa, Punapää ei näytä sitä, mutta haluaa, että mies ”ottaa” vaikka väkisin.
ps.
Mun punapäälle sovintoseksi on ”vapaaehtoinen pakko” anteeksipyyntönä.