kysymys ketipinorista

Hei!
Eli aikaisemmin jo kirjoittelin,kuinka kurjat vieroitusoireet sain triptylistä..No kurjuutta on vain jatkunut, ehkä hieman lievempänä..Aluksi söin vain pientä määrää opamoxia, mutta yöllä teho ei riittänyt koko yöksi, vaan näin kamalia painajaisia :( ja eivät ne päivätkään hyviä olleet.

Lääkäri(psykiatri) sitten pientä määrää ketipinoria kirjoitti yötä rauhoittamaan ja kenties päivääkin tasaamaan..ehdotti 25mg, mutta minä lääkepelkoisena senkin puolitin, eli syön yöksi 12,5mg ketipinoria. Ja jopa tuo määrä minulla lääkeherkällä toimii, eli yöt nukun suht hyvin, päivät sitten hiukka vaihtelevat.

Mutta voih,nyt kun on ketipinorista lukenut, niin kammokuvia mieleen nousee ja pelottaa ja ahdistaa tuo lääke!
Olen sitä puolikasta nut kohta 2kk syönyt ja jo nyt ahdistaa,että olenko jo tuhonnut aivoni lopullisesti tällä?

Kun niin surettaa, kun migreeniin määrätty triptyl ja sen lopetus veivät minut hermoraunioksi ja yöunet(aikaisemmin olin siis hyvä nukkuja) niin nyt lääke,joka kahden psykiatrin mukaan on tällä annoksella todella pieni ja turvallinen määrä, pelottaa ja aiheuttaa taas ahdistusta :(

Haluaisin toki olla vapaa lääkkeistä, mutta tällä kunnolla se ei vielä onnistu..Minulla on siis nyt diagnosoitu maarittelemätön ahdistusoireyhtymä, joka vaikeasta triptylin lopetuksesta laukesi..mene ja tiedä sitten. Psyykksinä oireina ovat nuo ahdistus ja unettomuus, ja fyysisiä löytyy kaikenmaailman elohiiret, sydämentykytykset, mahan sekavuus, hikoilu, välillä voimattomuus.

Ja vielä kun nyt pelottaa, että jos nämä oireet osittain aiheutuvatkin ketipinorista? Pelottaa niin peevelisti, kun on herkillä muutenkin eikä mitään lääkettä uskaltaisi syödä, mutta pakko on. Toinen vaihtoehto olisi aloittaa mielialalääkitys,esim sertalin tai cipralex, ja sen kautta yrittää saada apua. Keskustelemassa käyn myös viikoittain, mutta tuntuu, että päässä vallitsee jokin kemiallinen epätasapaino.. Auttakaahan jos voitte, kiitos!
2131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ota selvää tosta Ketipinorista, ja koita ajatella realistisesti asiaa.

Ja voit puhua myös lääkärin/psykologin tai jonkun näistä asioista tietävän kanssa. Ja voit myös esittää omat tietosi.

Äänestä

Onko ketipinorissa amphetaamiini suolia.
Ketiapiinin lisäksi esim. katiinia.
Koska se on aiheuttanut minulle hallusinoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


surku2 kirjoitti:

Hei!
Eli aikaisemmin jo kirjoittelin,kuinka kurjat vieroitusoireet sain triptylistä..No kurjuutta on vain jatkunut, ehkä hieman lievempänä..Aluksi söin vain pientä määrää opamoxia, mutta yöllä teho ei riittänyt koko yöksi, vaan näin kamalia painajaisia :( ja eivät ne päivätkään hyviä olleet.

Lääkäri(psykiatri) sitten pientä määrää ketipinoria kirjoitti yötä rauhoittamaan ja kenties päivääkin tasaamaan..ehdotti 25mg, mutta minä lääkepelkoisena senkin puolitin, eli syön yöksi 12,5mg ketipinoria. Ja jopa tuo määrä minulla lääkeherkällä toimii, eli yöt nukun suht hyvin, päivät sitten hiukka vaihtelevat.

Mutta voih,nyt kun on ketipinorista lukenut, niin kammokuvia mieleen nousee ja pelottaa ja ahdistaa tuo lääke!
Olen sitä puolikasta nut kohta 2kk syönyt ja jo nyt ahdistaa,että olenko jo tuhonnut aivoni lopullisesti tällä?

Kun niin surettaa, kun migreeniin määrätty triptyl ja sen lopetus veivät minut hermoraunioksi ja yöunet(aikaisemmin olin siis hyvä nukkuja) niin nyt lääke,joka kahden psykiatrin mukaan on tällä annoksella todella pieni ja turvallinen määrä, pelottaa ja aiheuttaa taas ahdistusta :(

Haluaisin toki olla vapaa lääkkeistä, mutta tällä kunnolla se ei vielä onnistu..Minulla on siis nyt diagnosoitu maarittelemätön ahdistusoireyhtymä, joka vaikeasta triptylin lopetuksesta laukesi..mene ja tiedä sitten. Psyykksinä oireina ovat nuo ahdistus ja unettomuus, ja fyysisiä löytyy kaikenmaailman elohiiret, sydämentykytykset, mahan sekavuus, hikoilu, välillä voimattomuus.

Ja vielä kun nyt pelottaa, että jos nämä oireet osittain aiheutuvatkin ketipinorista? Pelottaa niin peevelisti, kun on herkillä muutenkin eikä mitään lääkettä uskaltaisi syödä, mutta pakko on. Toinen vaihtoehto olisi aloittaa mielialalääkitys,esim sertalin tai cipralex, ja sen kautta yrittää saada apua. Keskustelemassa käyn myös viikoittain, mutta tuntuu, että päässä vallitsee jokin kemiallinen epätasapaino.. Auttakaahan jos voitte, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu