No niin dieselin ylivertaisuus on historiaa kun 2012 VW esittelee Jetta bensahybridin ja 2013 esitellään Golf ynnä Passa hybridit.
VW kääntää kelkkansa
Hyrbiidi
5253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Toyota esitteli hybridin 15 vuotta sitten.
Koska Toyotalla pääsee pidemmälle akun voimin kun 20 km ajonopeudesta riippumatta ?
Suomessa olevat etäisyydet huomioiden kun päästään 150 km:ään akkujen voimin ja latausaikaan 0,5-1h niin sitten on eri juttu.
Sitä odotellessa...?
150km ajon lataus puoleen tuntiin tarkoittaa noin yli 30A latausvirtaa kolmivaiheisesta 400 voltin verkosta. Ei järjesty edes perusomakotitalossa, saati sitten kerrostalon parkkikentällä. Tästä syystä sähköautot eivät tule yleistymään.
ei kannata odotella niinkään kauan, menee vaan kauppaan ja ostaa hybridi Auriksen mikäli etsii sen kokoluokan autoa, vie polttoainetta vain n. 5 l/100km ja lämpenee talvellakin huiman nopeasti pakokaasujen lämmittäessä moottorin jäähdytysnesteen, ei tarvita mitään lisälämmittimiä ja jokainen tietää tämän jos on lukenut TM:n talvitestin, ei ole volkkarin tapainen jääkaappi.
Ja tätä jankkaat joka keskustelussa vaikka käyttökokemukset kertovat että vw on talvellakin lämmin. Tosin et autoista tajua mitään muuta kuin sen mitä TM sinulle kertoo. Ja 5l/100km kulutukseen päästään helposti vaikka golf 1.2 tsi:llä. Ja golf on vähintään yhtä mukava kuin prius, vaikka jaksatkin selittää jokaisessa keskustelussa että prius on premiumluxus