ATM:lle

kysymys.

Minkälaiset leegot löytyy suusta? Onko keltaruskeat, pienet ja harvakseen paikalla?

Normaalit ihmiset saa myös vastata.

10

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hampaani ovat erinomaisessa kunnossa, ja kaikki ovat jäljellä, mukaanlukien kaikki viisaudenhampaat. Ei ole hammaskiveä sun muuta. Eivät ole keltaruskeat.

    • ATMaster

      Hyvässä kunnossahan nämä ovat. Kaikki löytyvät viisaudenhampaita myöten, sopivan kokoiset ja suht koht valkoisetkin vieläpä

    • Eiikinäatm

      Muilla ATM:llä ei ole siis hampaita. Uppappaa uppappaa

      • Kukapa nyt mainostaisi huonoja hampaitaan?


    • Mulla ollut vähän ongelmia, kun astmalääkkeet ja virvoitusjuomat ovat syöneet kiilteen etuhampaista, jonka seurauksena hammasluu on kait pehmentynyt.

      Nyt ne on ulkonäöllisesti kunnossa, mutta kaikki näkyvät pinnat (etuhampaissa) taitaa olla pelkkää muovia.
      Mitään kovin kovaa en viitsi syödä, kun saa varoa hampaiden lohkeamista ja paikkojen irtoamista.
      Hammaslääkärissä käyn vuosittain.

    • alyn_haamu

      Kellertävät, reikiä täynnä olevat hampaat löytyy.

    • Ihan surkeat hampaat löytyy oikeastaan, ei taida olla sellaista hammasta jota ei olisi paikattu... Mut kaikki on tallella.

      Reikiä niitä tulee aina, sille ei voi mitään.

    • eräs mies

      Valkoiset ja ihan hyvässä kunnossa kai, vähän on hammaskiveä kyllä. Olen ollut ihan just menossa hammaslääkäriin viimeiset 15 vuotta...

    • Molemmat vanhempani ovat sattumoisin hammaslääkäreitä, joten... ööö... ei mitään. Häpeän hampaitani, enkä esittele niitä missään. Edes netissä.

      Ei yhtään reikiä kylläkään.

    • Mies1985

      Pahimpina dataus-aikoinakin en pessyt hampaita jopa kuukausiin, ja sitten joskus kun tuli mieleen pestä esim.jonkun sosiaalisen tapahtuman takia niin ikenet vuotivat roimasti verta.

      Sain erittäin hyvät geenit joten hammashuollon täydellinen laiminlyönti useiden vuosien aikana sekä viime vuosina lähes jokapäiväinen makean syönti ja mehujen ja virvoitusjuomien janojuomana käyttäminen ei ole täysin tuhonnut hampaitani. En vieläkään aina jaksa pestä hampaita hirveän usein ja pesen enintään kerran päivässä. Nykyään käytän myös suuvettä ja hammaslankaa melko usein.

      Esteettisesti ajatellen hampaani ovat kai keskitasoa, ellei sitten hammaslääkäri- tai hygienikko kurkkaa sisään ja rupea etsimään vikoja jolloin tietysti paljastuu jotain elintavoistani ja varsinaisesta kunnosta. Purentavika tuli korjattua lapsena eikä tärkeitä hampaita puutu. Torahampaita ei ole.


      Sain ajan hammashygienikolle teininä mutta en mennyt joten hammaskiveä poistettiin ensimmäisen kerran vasta 26-vuotiaana yksityisellä ja sen jälkeen julkisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      172
      22237
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      73
      9440
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      28
      7421
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      323
      6619
    5. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      79
      6291
    6. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      180
      5904
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      33
      4920
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      94
      4565
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      97
      4319
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3770
    Aihe