Aika moni tuttavani on todella laihtunut karppaamalla.
Epäilen että leivän jättäminen pois on siihen suurin syy.
Itse en ole aikoihin syönyt viljatuotteita, vatsa ei kestä. Perunaa syön taas nykyisin melko paljon.
En laihtunut karppaamalla vaikka noudatin sitä orjallisesti, en syönyt perunaakaan.
Katselin juuresten hiilihyrdaattipioisuuksia finellistä, Perunassa on kuorineen keitettynä 13,1g hiilih, 100g kuorittuna keitetyissä 15,4g 100g.
Katselin punajuurta, juures josta todella pidän siinä on keitettynä hiilih. 7g>100g.
Aika paljon hiilih. siinäkin, toki vähemmän kuin perunassa.
Epäilen että leivän jättäminen pois on siihen suurin syy.
Itse en ole aikoihin syönyt viljatuotteita, vatsa ei kestä. Perunaa syön taas nykyisin melko paljon.
En laihtunut karppaamalla vaikka noudatin sitä orjallisesti, en syönyt perunaakaan.
Katselin juuresten hiilihyrdaattipioisuuksia finellistä, Perunassa on kuorineen keitettynä 13,1g hiilih, 100g kuorittuna keitetyissä 15,4g 100g.
Katselin punajuurta, juures josta todella pidän siinä on keitettynä hiilih. 7g>100g.
Aika paljon hiilih. siinäkin, toki vähemmän kuin perunassa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Toisaalta kuka syö jatkuvasti paljon punajuurta? Ei kukaan.
Jokainen energiaprosentti pois THL:n mielettömästä suosituksesta antaa terveysetuja. Reilu vähennys antaa useita terveysetuja.
Pyydän aloittajalta anteeksi että en oikein vakavissani usko siihen väitteeseen orjallisesta noudattamisesta. Mitä se oli??.
Olen liian usein törmännyt tapauksiin joissa on oltu orjallisia ja sitten tarkemmin katsottuna ei oltukaan. Sinänsä ei mikään yllätys ottaen huomioon sivulla hilluvien räkänokkien asioiden sotkemisen.
On totta että VHH on hyvinkin orjallinen dieetti ja se näkyy jo siinäkin että leijonanosa kasviksista on karsittu pois "hyväksyttävien" listalta sekä kaikki hedelmät. Seurauksena on sitten se vitamiinilisien rouskuttelu jota Antti Heikkiläkin suosittelee.
Palstallahan on suuresti ihmetelty sitä että VHH:laiset tarvitsevat "tuntikausien liikuntaa päivittäin" jos haluavat laihtua liikunnan avulla. Mielestäni se jo kertoo siitä että VHH.lla on mopo karannut käsistä jos moisia kalorimääriä pitää syödä, toisin kuin virallisissa suosituksissa on melkoisen tarkaan jaoteltu tarvittava kalorimäärä ihmisen iän, sukupuolen, liikunta-aktiivisuuden ja muiden ominaisuuksien perusteella, jopa raskaana oleville naisille on oma suosituksensa. Ne kuvaavatkin hyvin todellisen elämän kirjoa.
Leivän mukana tulee paljon rasvaa ja sen energiatiheys on suuri. Itse lasken leivälle 100 kcal eli jos päivässä vähenee vaikkapa 2 leipäviipaletta niin kaloreike jää pois 200 kcal. Ihan merkittävää.
Ei millään dieetillä laihdu jos energiamäärä ei laske. 2000 kcal on rasvana vain 220 g ja jos tuon ottaa liian rasvaisina tuotteina niin ruokaa on liian vähän ja jää nälkä.
Perunaa saa syödä 200 kcal määrään 3.6 kg, punajuuria, 5.1 kg, lenkkimakkaraa 0.9 kg ja rasvaista sianlihaa 0.6 kg.
Kun aterialle lasketaan pääruokaa 150 g, kasviksia 300 g ja hiilihydraattilisukkeelle 150 g niin on helppo laskea mistä ne aterian kalorit tulevat. Jos peruna korvautuu rasvaisella sianlihalla niin ei ainakaan laihdu mutta jos peruna korvautuu kasviksilla niin niin voi käydä.
Perunaa ei koskaan korvata rasvalla vaan muilla vähähiilihydraattisilla kasviksilla kuten kaalilla, kesäkurpitsalla tai munakoisolla. Itse tein tänään kukkakaalimuusia.
Nimenomaan rasvallahan se peruna korvataan. Jos 60% hiilariosuus vähennetään alle 10%:n ja samalla rasvan osuus kasvaa vaikkapa 30%:sta yli 70%:n niin kyllä nimenomaan rasvalla korvataan suurin osa tuotteista.Ja kun vielä tiedetään että kasviksistakin pitää karsia ainakin 90% lajikkeista niin ei ihme että pitää syödä vitamiinilisäkapseleita. Niitähän Antti Heikkiläkin syö ja joka karppipalstalla käy ilmi sama asia: vitamiinilisät kuuluvat karppaamiseen.
Mutta kyllähän riutumista voi sanoa laihduttamiseksi jos kuihtuminen sellaiseksi lasketaan.
Vain Pellinki-dieetillä suurin osa kasviksistakin on kielletty. Itsellä vain perunaa rajoitetaan. Toisaalta enhän minä edes ole VHH:lla Mattilan sääntöjen mukaan.
Itselläni oli leivän pois jättämisellä ihan hurja vaikutus...kysehän ei tietenkään ollut pelkästä leivästä, vaan siitä, mitä sen päällä tuli syötyä!