Kysyisin tällä palstalla kirjoittelelvilta mitä tapahtuu kaikille niille maailman ihmisille, jotka eivät koskaan elämässään ehdi kuulla evankeliumin ilosanomaa? Joutuvatko he kadotukseen vai pelastuvatko? Suurin osa maailman ihmisistä kun ei kuulu kristillisen kirkon piiriin...
Kysymys lähetystyöstä.
huo-les-tu-nut
9181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
>>Kysyisin tällä palstalla kirjoittelelvilta mitä tapahtuu kaikille niille maailman ihmisille, jotka eivät koskaan elämässään ehdi kuulla evankeliumin ilosanomaa?
He elävät elämänsä tuntematte suurinta rakkautta joka olisi voinut pelastaa heidät ikuiselta kadotukselta.
Oooh, tämäpä jännnittävää! Miten satu sitten jatkui?
Tarkoitatko, että kaikki, jotka eivät ole kuulleet kristittyjen Jumalasta tai Jeesuksesta joutuvat automaattisesti kadotukseen? Ei kuulosta minusta kovin reilulta... Mitä olisit mieltä, jos olisit itse sattunut syntymään Tyynenmeren saarella etkä olisi elämäsi aikana ehtinyt saada edes mahdollisuutta..?
Kristinusko on häviämässä planeetalta. Osittain siksi että sen teologia sisältää valheita. Esimerkiksi reinkarnaatio hylätään mahdollisena, vaikka siitä on empiiristä todistusaineistoa, ja Raamattukin sanoo että mitä kylvää sitä niittää.
Esimerkiksi Dr. Ian Stevenson, arvovaltainen tiedemies, tutki tuhansia lapsia jotka väittivät muistavansa edellisen elämänsä.
Lapsilta löytyi mm. seuraavaa:
Jotkut heistä muistivat tarkalleen miten olivat kuolleet edellisessä elämässään, ja mm. syntymämerkit täsmäsivät ampumahaavoihin kuolemassaan.
Muistivat edellisen elämänsä läheiset, ja pystyivät tunnistamaan nämä kun mentiin edellisen elämän kylään tapaamaan näitä. Osasivat kertoa sukusalaisuuksia joita ei oltu kerrottu ulkopuolisille.
Alkoivat puhua tästä heti kun oppivat puhumaan.
Edellisen elämän kuolinsyytutkinnan raportit täsmäsivät lapsen kertomien asioiden kanssa
jne.
google search ian stevenson reincarnation research birth marks
illuminatus on Kansainvälisen Rahalahkon, Bilderbergereiden, eli Illumantin, edustaja. Sellaisena hänen mielipiteensä ovat tarkoituksenhakuista valehtelemista.
jokainen uskoo omalla tavallaan johonkin
Jumala on täydellisyys ja tuomitsee oikein! Itse uskon (ei lue raamatussa mut uskon silti) että Jumala tuomitsee ihmiset sen mukaan millainen mahdollisuus ihmisellä on ollut elämänsä aikana ottaa vastaan Hänet. Eli siis joka on kuullut evankeliumin mutta hyljännyt sen sen myös Jumala hylkää. Mutta joka ei ole kuullut koskaan ei ole voinut hyljätä Jumalaa ja näin ollen häntä ei hyljättäis. Mutta tämä vain yksi harkinta et voiskohan olla näin.
No sitten miljardit ihmiset voivat kirota helvetistä päin Jeesuksen ja Hänen saarnamiehet, että mitä tulivat kertomaan Jeesuksesta, tämä on AINOA syy miksi nämä miljoonat ovat helvetissä!
"Mutta joka ei ole kuullut koskaan ei ole voinut hyljätä Jumalaa ja näin ollen häntä ei hyljättäis."
--
Mielipiteesi on tyhjää spekulaatiota. Jälleensyntyminen on jo empiirinen tosiasia heiän kohdalla jotka eivät vielä ole valmiita vaihtamaan itsekkyyttä rakkauteen. Ikuinen helvetti on rahanahneiden ja äärimmäisen julmien inkvisaattoreiden satuja:
http://reluctant-messenger.com/reincarnation-proof.htm
"he instead chose to collect thousands of cases of children who spontaneously (without hypnosis) remember a past life. Dr. Ian Stevenson uses this approach because spontaneous past life memories in a child can be investigated using strict scientific protocols. Hypnosis, while useful in researching into past lives, is less reliable from a purely scientific perspective. In order to collect his data, Dr. Stevenson methodically documents the child's statements of a previous life. Then he identifies the deceased person the child remembers being, and verifies the facts of the deceased person's life that match the child's memory. He even matches birthmarks and birth defects to wounds and scars on the deceased, verified by medical records. His strict methods systematically rule out all possible "normal" explanations for the child’s memories.
Dr. Stevenson has devoted the last forty years to the scientific documentation of past life memories of children from all over the world. He has over 3000 cases in his files. Many people, including skeptics and scholars, agree that these cases offer the best evidence yet for reincarnation. "