Olenko ainoa jota harmittaa tää juttu? Naisilla on yleensä syystä tai toisesta vinot jalat. Eikä se ole kovin kaunista. Joillakin se on jopa aika pahan näköistä.
No onneksi on niitäkin joilla on jalat ihan suorassa
No onneksi on niitäkin joilla on jalat ihan suorassa
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mimmoiset on vinot jalat..? :o
Mitähän tällä nyt meinaat? Tarkoitatko ns. pihtipolvia tai länkisääriä, jolloin sääret eivät ole suorat vaan "mutkalla" joko sisään- tai ulospäin? Tähän tapaan: http://zimmer.com.au/web/images/patient_education/Osteoarthritis2.jpg
Vai meinaatko sitten polven yliojentumista (ei niin yleinen vaiva kuin edelliset)? Silloin siis polvinivel taipuu liikaa taaksepäin ja jos nivelen päästää "lukkoon", näyttää jalka sivusta katsottuna ennemminkin C -kirjamelta kuin I -kirjaimelta?
En edes päässyt jalkaterän vinouteen asti, joten kerro nyt ihmeessä, mitkä ovat vinot jalat.
Tarkoitan sellaisia jotka on tossa kuvassa oikealla.
moi täällä eräs vinojalkanen kaunotar, kyl mussaki joku "vika" pitää olla! :)
Mutta mitä ihmettä? Esimerkiksi misseiltähän odotetaan nimenomaan tuota knock-knees, eli polvet pitää olla yhdessä. Se ei siis täysin normaalilla anatomialla onnistu, mutta tälläinen on yksi pääsykriteeri..
Näin älähtää tämä koira. Ei vaan, tavallinen suorapersjalkainen olen. Ja mieskin vielä.
Ei kai sentään pihtipolvia odoteta misseiltä? Minusta niillä on suorat jalat. Enpä kyllä ole perehtynyt asiaan sen kummemmin, joten voin olla väärässäkin.
En ole kyllä yhtään pihtipolvista missiä vielä tähän päivään mennessä nähnyt.
Itselläni on pihtipolvet, enkä tykkää yhtään jos minulle siitä huomautellaan kun itseänikin ärsyttää asia.