Liisarini vaihtuu helmikuussa ja verotusarvo määräytyy käyttöönottokuukauden, ei tilaiskuukauden mukaan. Käytännössä jos siis nyt tilaan uuden liisarin, saattaa verotusarvo ollakin jopa 10% kovempi kuin nykytieto.
Mutta asiaan. Onko kellään kokemusta auton palauttamisesta etuajassa eli että vaihto oli tämän vuoden puolella? Leasing-yhtiö on laskuttamassa 3kk maksuja vaikka palauttaisin vain 2kk etuajassa auton. Auton myyneen liikkeen kanssa pystynen neuvottelemaan palautuksen, mutta sitten joudun ottaan uuden auton myös sieltä. Onko mitään muuta vaihtoehtoa? Voiko joku muu kuin nykyisen auton myynyt liike ottaa sen takaisin?
Helvetin autovero
Seppo_**
2
192
Vastaukset
- .Topias
Tietääkseni uusi autovero astuu voimaan vasta 1.4.2012 jos kaavailtu uudistus hyväksytään.
- yhtiöjuristi
Tuo on kahden yrityksen välinen sopimus. Suyomessa on sopimusvapaus että kaikki on mahdollista. Yritysten välistä sopimista ei edes kuluttajasuojalaki rajoita.
Kannattaa kaivaa se liisarisopimus esiin. Eiköhän siinä kerrota miten sitä voi muuttaa ja millä hinnalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2822574Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001379- 1081251
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831241Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi971188Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581185- 441042
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi71946Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22890- 33797