Naisen tunteellisuus

Kasperi84

Uusi "tyttöystäväni", ikää 26v paljastuikin tällaiseksi tunteettomaksi, tai vähemmän tunteelliseksi yksilöksi. Toiset naiset itkevät, suuttuvat ja ovat melkein jatkuvasti tunnekuohun vallassa, aivan niinkuin jotkut hirmumyrskyt ja koskaan ei tiedä että mikä on hätänä. Hän taas on juuri päinvastainen, ei mitään kuohuoa koskaan.
Nyt vähän on sellainen ???? tunne että olenko nyt saanut lottovoiton vai en sittenkään?

Mitäs sanoo kokeneemmat miehet, pysyykö suhde ehjänä ja rehellisenä jos tunteista ei puhuta ? Latistuuko tuollaisessa suhteessa myös seksielämä väistämättä olemattomaksi ?

5

530

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Presley Depp

      Kokemattomampanakin sivusta tuollaisia tunnekuohuiluja toisten suhteissa seuranneena (ja omissa naiskavereissa) uskaltaisin väittää että olehan onnellinen, itselläni lähtisi järki alta aikayksikön kun muija pimahtelee milloin mistäkin järjettömästä asiasta, nytkin kaveri itsemurhan partaalla vähän väliä kun muija paksuna ja entistäkin pahempi sekoilija/vittuilija/möykkääjä.

    • Brad Pittin haukkari

      Sellainen lievätunteinen nainen on paras. Reagoi naisellisesti, mutta pysyy jossain rajoissa.

    • ...............

      Kuinka uusi? Harva suhteen alkumetreillä näitä suuria tunnekuohuja toiselle näyttää. Kyllähän sellainen vaatii jo pidemmän tuntemisen.

    • +098bnn kgugiuugi

      Siis se jatkuva tunnekuohuilu ei kyllä ole mitään normaalia käytöstä. Ihan oikeesti, kyllä jokainen normaali aikuinen tajuaa pms-oireisiinsakin lääkkeet hakea, jos ne on ihan karmeat.
      Se jatkuva tunteellisuus on huomion hakemista ja sitä, kun jotenkin kautta maailman sivun hysteerisyyttä on pidetty naisellisena ominaisuutena. Sitten jotkut haluavat olla näitä naisellisia prinsessoja. Teininä tunteet heittelevät laidasta laitaan ja on hirmumyrskyjä, mutta kun aletaan puhua 20-25-vuotiaista aikuisista naisista, alkaa noitten vuosien aikana ne pyörremyrskyleikit rauhoittua.

      Se on ihan hirveää suhteelle ja kaikille, jos toinen osapuoli on kuin arvaamaton skitso, eikä niillä kaikilla mitään masennusta ja muuta ole. Se on ihan huomion hakua siitäkin osa. Joillain on etenkin nykyään semmoinen rooli, kun ei vissiin muuten olla riittävän erikoisia. Joillain jopa narsismia, että sillä oikuttelulla hallitaan, kun toinen pysyy varpaillaan koko ajan. Tottakai tunteet jonkun verran elää, joillain hieman enemmän kuin toisilla, mutta ei kuvailemasi ole normaalia ("Toiset naiset itkevät, suuttuvat ja ovat melkein jatkuvasti tunnekuohun vallassa, aivan niinkuin jotkut hirmumyrskyt ja koskaan ei tiedä että mikä on hätänä").

      Tunteista keskustelu on eri asia samoin seksin intohimo. Seksielämä arkistuu väistämättä ja jos luulet, että epävakaan kanssa seksi on edes hyvää välttämättä pidempään, niin harvoin. Ei sekopäät ole edes kaikki intohimoisia, vaan sekopäitä. Pornotähdistäkään kaikki eivät ole intohimoisia, vaan pystyvät työhön, missä harrastetaan seksiä työnä. Ainakin ylitunteilu asettaa myös jatkuvia vaateita hoivata tunteita, jauhaa niistä, jatkuvan vaaran milloin mistäkin loukkaantumiseen ja seksikin saattaa latistua ihan vaan siksi, ettei se pysty jatkuvasti, aina ja 100%sti olemaan romantiikan nälän täyttymys ja yhtä tunnetta.

      Tunteista voi keskustella, jos on tarvetta, mutta miksi niistä pitää jauhaa, jos ei ole. Suhde pysyy ehjänä ja rehellisenä kun molemmat ovat sitä. Myös teoillaan ja nimenomaan enemmän teoillaan, kun jauhamisella. Lisäksi ihminen voi tuntea syvästikin vaikkei aina reagoisi siihen. Eihän sitä voikaan. Voi olla että tunteista huolimatta työt täytyy hoitaa tai johonkin keskittyä, voi olla että pidemmällä tähtäimellä siinä hetkessä on vaan oltava tunteilematta tai muuten. Voi olla ettei kaikkiin tunteisiin kannata niin reagoidakaan, voi tajuta mistä ne johtuu. Eikä tunteiden määrää nää ulospäin.

      Lottovoitosta sen sijaan ei voi sanoa mitään kun ei tunne sitä naista eikä sinua. Eikä tämän perusteella voi sanoa kuin yleisesti.
      Sen voi sanoa, että kaikki muuttuu arjeksi väistämättä ja jos ei itse löydä onnellisuutta muusta kun suurista tunteista ja haaveilusta, eikä että löytäisi pienistä asioista suuria tunteita ja haaveita, tulee elämä olemaan pitkä pettymys.

    • tunteiden tarkoitus

      Biologisesti ottaen naisen tunteellisuudella ja herkistymisellä on aivan loogiset tarkoitusperät. Fertiili-ikäisen naisen tunteellisuuden perusta on siinä, että saadessaan mahdollisen lapsen naisen on opittava tunnistamaan lapsen hienovaraiset viestit herkästi, sekä pystyttävä suojelemaan lasta uhkia vastaan noin pääpiirteissään. Tietyt hormonit tarkoituksella lisäävät vielä herkkyyttä tunteille, jos on raskaana tai imettää. Siksipä miehet eivät koskaan välttämättä koe aivan samalla tavalla tunteita. Jos normaaleita tunnereaktioita tai herkistymistä ei tule, joudutaan varhaista vuorovaikutusta opettamaan, mikä on haastavaa.

      Tosin kukaan ei voi sanoa, mitä joku voi sisimmässään tuntea. Ja jos ei ole nähnyt toisen kaikkia tunnereaktioita tai sitä, mikä niitä aiheuttaa ei varmaan tunne ihmistä, koska jokaisella ihmisellä silti on potentiaalia tunteisiin, jos nyt ei ole aivan tunneköyhä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      193
      8696
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4858
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4308
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3867
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3246
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      3060
    7. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      54
      2790
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2716
    9. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2511
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      42
      2415
    Aihe