Syökö maastavedossa negatiivinen osuus liikaa tehoja tai vaikuttaako voimien kehitykseen negatiivisesti jos laskee tangon painoineen hitaasti alas. Yleensä voiman ostajat tiputtaa tangon maahan nopiaan ja hapet sisään ja vetooo. Mää bodailen, mutta vetoa tekisin mielelläni pelkkänä voimaliikkeenä ja haluaisin siinä päästä joskus lähelle kahta markkaa. Nyt saan 150kilolla joitakin toistoja. Paketti ei vaan pysy kasassa ja alaselkä tulee hemmetin kipeäksi jos tekee loppuun asti tai epäonnistuu nostossa. Alaselkä ei kuitenkaan pyöristy. Olen yli 100kilonen kaveri, mun pitäisi vetäistä helposti kaksi markkaa mutta heikko olen. Voima ei tartu ei sitten millään. Mikä avuksi? Pitäisikö alaselkää vahvistaa erikseen selänojennuksilla lisäpainojen kera treenin lopussa vaiko mitä? Hyvää huomenta liike on myrkkyä, jo 40kg tuntuu kauhialta 10toiston sarjoilla.
-Heikko mies-
Vedosta asiaa...
4
140
Vastaukset
- -
Kaikille ei vaan tietyt liikkeet sovi tai sitten tekniikka on persiistä.
Sen vuoksi en itsekkään tee esim penkkiä koska olkapää ei kestä, johtuu tosin osittain siitäkin että tekniikka on persiistä. =)
Mutta vaikka mave onkin mahti liike, mutta jos tuntuu siltä että ei kulje niin jotain muuta tilalle. - Mies1985
T-Nationissa oli vasta artikkeli joka väitti että mavessa kannattaa laskea tanko melko nopeasti koska keinotekoinen hidastelu lisää vamman riskiä roimasti.
- Pikku-A
Eniten vammoja tapahtuu silloin, kun tankoa nostetaan "pomputtamalla"...toisin sanoen, tanko ei pysähdy kunnolla maahanlaskussa, vaan uusi veto lähtee pompusta...elikkäs noston helpottaminen tekee hallaa kropalle...sinänsä turhan hidas negatiivinen vaihe lisännee(en oo varma) vammariskiä.
Sun pitäs ensin ottaa pohjalle kunnon pohjakuntokausi, jolloin hiot tekniikan paremmaksi. Eli kevyttä rautaa, kovat toistomäärät hyvällä tekniilla, ei siis pomppuja. Siihen yhdistät kovan vatsalihastreenin, ja mielellään esim.etu-tai boxkyykyn apuharjoitteina.
Ja alaselkähän tulee kipeäksi siitä, että sulla nousee persus ensin, ja sitten vasta selkä suoristuu, kun veto pitäs lähteä siten, että polkaset jalat läpi lattiasta, ja selkä pysyisi suht suorana...eli jaloilla "kinnaamalla"...lisää voimaa siis jalkoihin, ja torsoon-ja UNOHDAT nyt kovat malmit vedosta-pienillä raudoilla pitkähköä, terävää sarjaa(8-10 toistoa riittää) vedossa. Ja kova rääkki reiskoille ja vatsalle. - palloa pesään
Pesäpallomailallakin voi vetää.
http://www.youtube.com/watch?v=t_qDN2ItpXI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t947593- 374027
- 473576
- 2422983
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402702- 452542
Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212474- 1322471
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292409Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as252215