Vedosta asiaa...

HeikkoMies_

Syökö maastavedossa negatiivinen osuus liikaa tehoja tai vaikuttaako voimien kehitykseen negatiivisesti jos laskee tangon painoineen hitaasti alas. Yleensä voiman ostajat tiputtaa tangon maahan nopiaan ja hapet sisään ja vetooo. Mää bodailen, mutta vetoa tekisin mielelläni pelkkänä voimaliikkeenä ja haluaisin siinä päästä joskus lähelle kahta markkaa. Nyt saan 150kilolla joitakin toistoja. Paketti ei vaan pysy kasassa ja alaselkä tulee hemmetin kipeäksi jos tekee loppuun asti tai epäonnistuu nostossa. Alaselkä ei kuitenkaan pyöristy. Olen yli 100kilonen kaveri, mun pitäisi vetäistä helposti kaksi markkaa mutta heikko olen. Voima ei tartu ei sitten millään. Mikä avuksi? Pitäisikö alaselkää vahvistaa erikseen selänojennuksilla lisäpainojen kera treenin lopussa vaiko mitä? Hyvää huomenta liike on myrkkyä, jo 40kg tuntuu kauhialta 10toiston sarjoilla.

-Heikko mies-

4

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      Kaikille ei vaan tietyt liikkeet sovi tai sitten tekniikka on persiistä.
      Sen vuoksi en itsekkään tee esim penkkiä koska olkapää ei kestä, johtuu tosin osittain siitäkin että tekniikka on persiistä. =)
      Mutta vaikka mave onkin mahti liike, mutta jos tuntuu siltä että ei kulje niin jotain muuta tilalle.

    • Mies1985

      T-Nationissa oli vasta artikkeli joka väitti että mavessa kannattaa laskea tanko melko nopeasti koska keinotekoinen hidastelu lisää vamman riskiä roimasti.

    • Pikku-A

      Eniten vammoja tapahtuu silloin, kun tankoa nostetaan "pomputtamalla"...toisin sanoen, tanko ei pysähdy kunnolla maahanlaskussa, vaan uusi veto lähtee pompusta...elikkäs noston helpottaminen tekee hallaa kropalle...sinänsä turhan hidas negatiivinen vaihe lisännee(en oo varma) vammariskiä.

      Sun pitäs ensin ottaa pohjalle kunnon pohjakuntokausi, jolloin hiot tekniikan paremmaksi. Eli kevyttä rautaa, kovat toistomäärät hyvällä tekniilla, ei siis pomppuja. Siihen yhdistät kovan vatsalihastreenin, ja mielellään esim.etu-tai boxkyykyn apuharjoitteina.

      Ja alaselkähän tulee kipeäksi siitä, että sulla nousee persus ensin, ja sitten vasta selkä suoristuu, kun veto pitäs lähteä siten, että polkaset jalat läpi lattiasta, ja selkä pysyisi suht suorana...eli jaloilla "kinnaamalla"...lisää voimaa siis jalkoihin, ja torsoon-ja UNOHDAT nyt kovat malmit vedosta-pienillä raudoilla pitkähköä, terävää sarjaa(8-10 toistoa riittää) vedossa. Ja kova rääkki reiskoille ja vatsalle.

    • palloa pesään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      70
      2447
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1425
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1283
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      722
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe