Minkä takia osalle nuorista (25-30 v.) miehistä tuntuu olevan hirveän tärkeää korostaa hyviä tulojaan (jos sellaiset sattuu oleen), kun vastaa deitti-ilmoitukseen? Ajatteleeko miehet, että heidän on kyettävä elättämään perhe tulevaisuudessa? Vai ajatteleeko mies, että rahalla tehdään vaikutus naisiin?
Itse en ole rahan perässä, vaan minua kiinnostaa millainen mies on. Haluan löytää "sen oikean", jolloin luonne ja kemioiden kohtaaminen on paksua tilipussia tärkeämpiä. Ei mua tietenkään haittaa miehen hyvät tulot (paitsi jos tilanne menee siihen, että tuntuu kuin eläisin miehen rahoilla. Sitä kun en halua tehdä).
Itse en ole rahan perässä, vaan minua kiinnostaa millainen mies on. Haluan löytää "sen oikean", jolloin luonne ja kemioiden kohtaaminen on paksua tilipussia tärkeämpiä. Ei mua tietenkään haittaa miehen hyvät tulot (paitsi jos tilanne menee siihen, että tuntuu kuin eläisin miehen rahoilla. Sitä kun en halua tehdä).
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos mainitsee tuloistaan niin mistähän ihmeestä sinä päättelet että se on HIRVEÄN TÄRKEÄÄ kaiken muun maininnan joukosta?
Jotku ihmiset kokee että itsestä kerrottaessa kuuluu kertoa myöskin tulot.
Se ettet juuri sinä ole niistä kiinnostunut ei juurikaan vaikuta mihinkään.
En ole varma mitä "korostamisella" tässä tarkoitetaan, mutta pelkkää tulojen mainitsemista tietokentässä en pitäisi vielä kovin huolestuttavana. Luulisimpa vielä, että on huomattavasti todennäköisempää löytää täyspäinen kumppani niiden joukosta jotka mainitsevat hyvät tulonsa, kuin niistä jotka korostavat omia henkisiä kykyjään. Vähemmän kokenut nettideittailija saattaa mainita tulonsa ihan vain siksi, että kaavakkeessa on tuloille paikka.
Itse kuulun opiskelijana tuloluokkaan alle 10k€.
Mies on vastannut ilmoitukseeni sellaisella palstalla, jossa hänellä ei edes tarvitse olla profiilia. Eli kyseessä ei ole tulojen mainitseminen profiilin kohdassa, missä niitä kysytään. Vaan mies on itsestään kirjoittaessaan nostanut tulonsa esille.
Kaipa samasta syystä miksi naiset korostavat ulkonäköään meikkaamalla ja hankkimalla hienoja vaatteita.
Jokainen voi tuoda esille parhaat puolensa tai paremminkin ne jotka erottavat laumasta.
Sinänsä tulojen korostaminen on lievästi hölmöä koska tässä yhteiskunnassa jopa perheasunnon ostaminen isoillakin tuloilla on tosi vaikeaa.
Vapaasti voi laskea itse, jos perheasunto hesasta maksaa 600.000 ja tienaa 5.000 kuussa joista käteen jää 3.000 niin asunnon maksamiseen menee 200 kuukautta eli noin 17 vuotta mikäli sinä aikana ei syö tai käytä rahaa muuhun. Lainarahalla toki tulevat korot vielä tuon päälle.
Tietenkin tavallisen kansan asiat ovat vielä huonommin.
Tulee mieleen että jäppinen on esim. lyhyt, tai tukeva, tai jotenkin muuten ruman tai vastenmielisen oloinen ns. naisten makuun. Ei mikään meriitti mielestäni varakkuudella brassailu. Fiksuja rikkaitakin on, mutta nämä ovat hipihiljaa rikkaudestaan kunnes asia jotenkin välillisesti paljastuu seurustelukumppanille.
Täsmälleen. Paitsi että ihmiset nyt useimmiten ovat aivan keskimääräisen näköisiä, kauniita on vähän mutta niin on rumiakin. Pätee niin miehiin kuin naisiinkin.
Minulle kävi juuri noin, nainen teki vauhdittoman korkeushypyn suomenennätyksen kun hoksasi asiaintilan ja aika pian pisti välit poikki. Ulkonäöstäni ei siis voinut päätellä, käytän USA:n työmatkoilla wal-martista ostettuja vaatteita koska ovat parempia kuin mitä täältä saa.
Ilmeisesti jotenkin pilaannuin ihmisenä kun en elänytkään kädestä suuhun. Itselleni ei siis ole mitään merkitystä naisen rahoilla tai tuloilla, kunhan on reipas ja ahkera. Jotain sohvalla makaavaa perijätärtä ei viitsisi kauan katsella, mutta sivusta seuranneena näyttävät näiden rikkaiden sukujenkin lapset varsin ahkerilta ja fiksuilta. Tietenkin poikkeuksia on, vaikka stubbelo joka on ahkera mutta tyhmä.
Ainakaan kuvien perusteella kyseessä ei ole ruma mies. Se on ihan hyvännäköinen ja kroppakin on sopivasti lihaksikas.
Minkä takia osalle nuorista (25-30 v.) miehistä tuntuu olevan hirveän tärkeää korostaa hyviä tulojaan (jos sellaiset sattuu oleen), kun vastaa deitti-ilmoitukseen? Ajatteleeko miehet, että heidän on kyettävä elättämään perhe tulevaisuudessa?
Ei ajattele, vaan jotkut naiset ajattelevat että mies on se joka elättää perheen..
Sori tämä ei kuulu asiaan, mutta ekatrefeillä mies kysyi, ei mun vaan isäni
tuloista, vaikka missään vaiheessa ei edes minun tuloista, tai menoista ollut
mainintaa...hohhoijaa sanon.