Epäonnistumisen varmuus

melkoinen-ko?

Miksi miehet eivät tee aloitteita ujoille naisille?

9

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+10

      Ujot ihmiset ovat hankalia, koska niistä ei ota selvää. Kysymyksiin vastataan lyhyesti ja omia kysymyksiä / puheenaiheita ei esitetä. Mielenkiinto on näennäisesti seinissä, muissa ihmisissä, kännykässä, missä hyvänsä mutta ei aloitteen tekijässä.

      Jos kohteen tunnistaa ujoksi voi tuota tasapainottaa yritteliäisyydellä, mutta se vaatii mieheltäkin hieman pokeria että jaksaa vaivata toista joka ei ilmeisesti ole seurasta kiinnostunut.

      • ------

        That's true. Puheliaiden kanssa vain saa juttua paremmin aikaiseksi ja heiltä saattaa saada vastakaikuakin.


    • qwedsa

      Ja vielä se kun ujolle tekee aloitteen niin se ujon antama signaali onko esim. halaus nyt hyvä vai huono idea on niin heikko että siitä ei tahdo ottaa selvää.

    • Ei vain jaksa

      Komppaan näitä edellisiä vastauksia.
      Olen mies joka oli nimenomaan kiinnostunut ujommista naisista aiemmin, enpä ole enää.

      Heistä ei ota selvää ennen tai jälkeen aloitetta sekä ujoilla naisilla on aivan yhtä kovat odotukset miehille kuin puheliaimmilla joten miksi tyytyä ujoon naiseen?

      Itseäni rasittaa myös yleisestikin naisten passiivisuus kaikissa suhteisiin liittyvissä asioissa joten sehän on varma että ujon naisen kanssa tuo passiiviisuus on potenssiin sata.

      Eräs ujo nainen kaiketi olisi ollut kiinnostunut enemmänkin kun häntä treffasin, mutta yksinkertaisesti tästä tuuliviiristä ei ottanut mitään selvää.

      Ujon naisen kanssa se on vähän kuin työnjohtaja kattelisi vierestä työmiestä ja sanoisi: "tee sinä työt niin minä ehkä sanon milloin riittää".

      Olen sitä mieltä nykyään ettei ujosta naisesta olisi kanssani suhteeseen. Tarvitaan aktiivisuutta ja mitään perässävedettävää ja suostuteltavaa pelkuria en vain jaksa.

      Siis tosiaan pidin joskus ujoutta todella hienona aitona ominaisuutena ja ihailin tuollaisia naisia. En enää. Mielestäni se on heikkoutta jossa kaikki laitetaan miehen harteille ja miehen odotetaan olevan niin komea, itsevarma ja aktiivinen kun nainen saa olla mitäänsanomaton, epävarma ja passiivinen.

      • .......

        "Heistä ei ota selvää ennen tai jälkeen aloitetta sekä ujoilla naisilla on aivan yhtä kovat odotukset miehille kuin puheliaimmilla joten miksi tyytyä ujoon naiseen?"

        Ei ole mitään syytä tyytyä ujoon naiseen, kun parempaakin on tarjolla. Mittaan treffeillä yleensä sekuntikellon kanssa: jos ei suu aukea vähintään kahden ja puolen minuutin välein, ei toisista treffeistä minun kanssa kannata edes haaveilla. Kaksi ja puoli minuuttiakin on kyllä usein liian pitkä aika olla hiljaa.

        Desibelimittari on myös toisinaan messissä, mitään epävarmaa piipittäjää en halua, vaan äänen pitää olla kuuluva. Näillä ollaan menty ja nyt seurustelen mukavan, puheliaan ja vilkkaan naisen kanssa, joka kyllä sanoo mitä mieleen juolahtaa ja vielä niin kuuluvasti, että varmasti se yläkerran mummokin kuulee.


      • aloittaja.........

        "Olen sitä mieltä nykyään ettei ujosta naisesta olisi kanssani suhteeseen. Tarvitaan aktiivisuutta ja mitään perässävedettävää ja suostuteltavaa pelkuria en vain jaksa."

        Tuossa on sulla väärä oletus, kun luulet että ujo olisi suhteessakin ujo ja käyttäytyis oudosti ja epäkiinnostuneelta. Eihän ujo tuttua ihmistä ujostele, eikä ujous tarkoita, että ihminen olisi perässävedettävä


      • Mies.
        aloittaja......... kirjoitti:

        "Olen sitä mieltä nykyään ettei ujosta naisesta olisi kanssani suhteeseen. Tarvitaan aktiivisuutta ja mitään perässävedettävää ja suostuteltavaa pelkuria en vain jaksa."

        Tuossa on sulla väärä oletus, kun luulet että ujo olisi suhteessakin ujo ja käyttäytyis oudosti ja epäkiinnostuneelta. Eihän ujo tuttua ihmistä ujostele, eikä ujous tarkoita, että ihminen olisi perässävedettävä

        No mut sehän kun menee niin, että se ajatus muotoutuu niiden hetkien perusteella, mitkä tavataan. Mistä helvetistä sitä voi kenestäkään tietää, minkälainen hän suhteessa on, jos sinne asti ei edes päästä.

        Ujous on ihan ok, mutta liiallinen ujous on naiselle rasite(niin kuin miehellekin).

        Oletus tai ei, väliäkö sillä, jos toinen on niin ujo, että pitää vain olettaa. Sitten eletään oletusten varassa ja tehdään ratkaisut oletuksiin perustuen.


      • ------
        Mies. kirjoitti:

        No mut sehän kun menee niin, että se ajatus muotoutuu niiden hetkien perusteella, mitkä tavataan. Mistä helvetistä sitä voi kenestäkään tietää, minkälainen hän suhteessa on, jos sinne asti ei edes päästä.

        Ujous on ihan ok, mutta liiallinen ujous on naiselle rasite(niin kuin miehellekin).

        Oletus tai ei, väliäkö sillä, jos toinen on niin ujo, että pitää vain olettaa. Sitten eletään oletusten varassa ja tehdään ratkaisut oletuksiin perustuen.

        "Mistä helvetistä sitä voi kenestäkään tietää, minkälainen hän suhteessa on, jos sinne asti ei edes päästä."

        Niinpä, mistä sitä voi tietää. Haluaisinkin huomauttaa, että takuulla niiden ulospäinsuuntautuneidenkin kanssa tulee yllätyksiä vastaan eikä niistäkään voi muutaman tapaamiskerran jälkeen tietää, millaisia ovat parisuhteessa.


    • 34645747

      Koska on vaikea tietää esimerkiksi kadulla, onko nainen ujo vai ei. Valitsisin ainakin mielummin ujon naisen, jos olisi kaksi täysin samanlaista hypoteettista naista, mutta toinen olisi ujo ja toinen todella ulospäinsuuntautunut.

      Harmi, kun ujoja ei tosiaan tunnista mistään. En ole itse vielä niin itsevarma, että voisin mennä juttelemaan ihan kenelle tahansa spontaanisti. Ujoille naisille olisi mennä helpompi juttelmaan, koska tuntisi itsensä ehkä vähän itsevarmemmaksi toisen ujouden takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1083
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      521
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe