Doxal 50mg ja nesteen kertyminen?

Olen kärsinyt eron jälkeen ahdistuksesta, tuon takia minun uniongelmani ovat lisääntyneet. Olen niistä kärsinyt muutenkin vuosia minulla on todettu aikuis-iällä ADHD-diagnoosi ja mahdollisesti persoonallisuushäiriö on. Söin Tenox-nimistä lääkettä n. 4kk 20mgx3/vrk annoksella.

Nyt kun en enään kuulut neuropsykiatrisen hoitopiiriin (siirrettiin TK:hon) en saa tenoxia, vaan minua pompotetaan lääkäriltä lääkärille "arvioidaan" tarvetta en saanko sitä. Päätin etten lähde tuohon pelleilyyn niin, sain ystävältäni Doxalia olen heittänyt 4x50mg/ilta naamariin kuukauden ajan. Kasvoni ovat ihan pöhöttyneet, kokoajan jano ja sekavia ajatuksia tulee. Nyt en syö sitä, kärsin vaikka unettomuudesta mutta, nyt riittää.

Haluaisinko tietää että menevätkö nämä "oireet" ohi kun lopetan niiden syömisen?
1448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

vastataa nyt puol vuotta myöhässä. Kyllä noita bentsoja saa aika helposti, varsinkin jos on aikasemmin ollu resepti ja vähän järkee päässä mitä lääkärille sanoo/kusettaa.

Doxalia oot käyttäny ihan väärin, onneks et ton enempää oo niit vedelly, yliannostus tulee tosi helposti ja voi johtaa kuolemaan. 200mg/päivä voi olla joillekkin liikaa. Niinkun oot jo varmaan huomannu et ne menee ohi. Sun olis pitäny tiputtaa lääkettä pikkuhiljaa nii oireet lievenee. Doxal on sellainen lääke että se ei todellakaan sovi kaikille, oot varmaan yksi niistä tai ei sitä tiedä että olisko se toiminu oikein aloitettuna ja pienemmällä annoksella.

Kertokaa joku miks ihmeessä kirjottelen vastausta, sellaiseen viestiin mitä kukaan ei lue enää, eikä ketään kiinnosta. Kello on jo yli 8 aamulla, pitäsköhän mennä nukkuu? nyt puhun jo itekseni. Alkaa pelottaa, pakko mennä nukkuu öitä. En edes muista mihin vastasin, jostai lääkkeestä varmaa oli kyse. heippa. perkele lopetin jo ja nyt pitäs laskee lasku. kertokaa paljon on 15 19? hmm mun pitää varmaa laskee toi ennenku voitte vastata, mut miten voitte kertoo tuloksen jos joudun laskee sen ennen teitä? en enää ymmärrä mitää. hmm 20 ja 5 9 on 14 eli 34? no se meni oikein jos näätte tän. en kyl tiiä ketkä "te" ja miks kirjotan vieläki. päiviä tai öitä moro. Uskokaa tai älkää en ole humalassa. niijoo öitä. ja nyt en muista enää sitä tulosta... aa tos 34

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ApuaKaipaavaM kirjoitti:

Olen kärsinyt eron jälkeen ahdistuksesta, tuon takia minun uniongelmani ovat lisääntyneet. Olen niistä kärsinyt muutenkin vuosia minulla on todettu aikuis-iällä ADHD-diagnoosi ja mahdollisesti persoonallisuushäiriö on. Söin Tenox-nimistä lääkettä n. 4kk 20mgx3/vrk annoksella.

Nyt kun en enään kuulut neuropsykiatrisen hoitopiiriin (siirrettiin TK:hon) en saa tenoxia, vaan minua pompotetaan lääkäriltä lääkärille "arvioidaan" tarvetta en saanko sitä. Päätin etten lähde tuohon pelleilyyn niin, sain ystävältäni Doxalia olen heittänyt 4x50mg/ilta naamariin kuukauden ajan. Kasvoni ovat ihan pöhöttyneet, kokoajan jano ja sekavia ajatuksia tulee. Nyt en syö sitä, kärsin vaikka unettomuudesta mutta, nyt riittää.

Haluaisinko tietää että menevätkö nämä "oireet" ohi kun lopetan niiden syömisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu