Naiset parempia kuljettajia, muttei aina

Tilastot ovat muistaakseni osoittaneet, että naiset ovat turvallisempia kuljettajia kuin miehet. Mutta kuitenkin nyt on naiskuljettajien syytä vaihtaa talvirenkaat kulkineisiinsa, sillä vuodesta toiseen saa lukea siitä kuinka nainen menetti autonsa hallinnan liukkaassa kelissä tuhoisin seurauksin. Kyllähän niin käy miehillekin, mutta jostain syystä useammin naisille.

6

318

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pörrääjä

      Ilmankos oon jo pari kesää ajellut kitkoilla ;)

      Hullunkurista on myös kun aamuruuhkassa sisääntuloteillä kehän ulkopuolella kolaroidaan, niin uutisoidaan ettei pääkaupunkilaiset osaa varautua talven tuloon :O

    • Ainakin naiset ovat varovaisempia kuskeja kuin miehet, naiset ahrvemmin ottavat turhia ohitusriskejä, on hyvin harvinaista että naiskuljettaja pyrkii ohitse jos ajetaan nopeusrajoitusten mukaan. Miehet sensijaan pyrkivät ohitse aina kun näkevät naisen ratissa, nopeudesta viis :)

      Onko sulla jotain tilastofaktaa väitteellesi (viimeisessä lauseessasi) vai mutu-tuntumallako mennään :) En nimittäin usko väittämääsi ihan ensikuulemalta. Hati oon valmis myöntämään väärässäoloni, kun joku lyö faktaa eetteriin...

    • Mututuntumalla heitin, mutta näyttipä tuolle faktaakin löytyvän ku aloin kaivaa.

      "Ajoneuvon hallinnan menetys on lähes joka toisen henkilö- ja pakettiauton kuolemaan johtaneen liikenneonnettomuuden taustalla. Niitä tapahtuu suhteellisesti yhtä paljon miehille ja naisille. Naisten hallinnanmenetysonnettomuudet johtavat yleensä yhteentörmäykseen toisen ajoneuvon kanssa, miesten useimmiten yksittäisonnettomuuteen. "

      "Liukkaus oli tutkijalautakuntien arvioiden mukaan keskeinen riskitekijä 67 prosentissa naisten hallinnanmenetysonnettomuuksista. Keski-ikäisten miesten onnettomuuksissa liukkaudella oli vaikutusta joka toisessa onnettomuudessa ja alle 30-vuotiailla miehillä joka kolmannessa. "

      Ehkä tossa ekassa lainauksessa ollut selittää että naiset on yliedustettuna talvikelien kolariuutisissa, sillä he törmäävät useammin vastaantulevan kanssa ja niissä mälleissä jälki on usein niin pahaa että ylittää uutiskynnyksen.

      http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/ajoneuvon-hallinnan-menetys-tappaa

      • Okei, naiset siis hallinnanmenetystilanteessa yrittävät pysyä tiellä jopa kohtalokkain seurauksin jos sattuu olemaan vastaantulijoita, mutta miehet hurauttavat ylinopeutta tieltä ulos. Kiitti kun hait faktaa kehiin :)


      • TaikisN kirjoitti:

        Okei, naiset siis hallinnanmenetystilanteessa yrittävät pysyä tiellä jopa kohtalokkain seurauksin jos sattuu olemaan vastaantulijoita, mutta miehet hurauttavat ylinopeutta tieltä ulos. Kiitti kun hait faktaa kehiin :)

        Tulisiko tästä johtaa, että naisten tulisi alkaa ajamaan enemmän ylinopeutta liukkailla keleillä? ;)


      • Kossunen kirjoitti:

        Tulisiko tästä johtaa, että naisten tulisi alkaa ajamaan enemmän ylinopeutta liukkailla keleillä? ;)

        :)) Tuohan voisi tietenkin olla yksi päätelmä tuosta tutkimuksesta. Tutkimuksistahan tehdään mitä kummallisimpia päätelmiä, riippuen intresseistä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe