Naiset parempia kuljettajia, muttei aina

Tilastot ovat muistaakseni osoittaneet, että naiset ovat turvallisempia kuljettajia kuin miehet. Mutta kuitenkin nyt on naiskuljettajien syytä vaihtaa talvirenkaat kulkineisiinsa, sillä vuodesta toiseen saa lukea siitä kuinka nainen menetti autonsa hallinnan liukkaassa kelissä tuhoisin seurauksin. Kyllähän niin käy miehillekin, mutta jostain syystä useammin naisille.

6

330

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pörrääjä

      Ilmankos oon jo pari kesää ajellut kitkoilla ;)

      Hullunkurista on myös kun aamuruuhkassa sisääntuloteillä kehän ulkopuolella kolaroidaan, niin uutisoidaan ettei pääkaupunkilaiset osaa varautua talven tuloon :O

    • Ainakin naiset ovat varovaisempia kuskeja kuin miehet, naiset ahrvemmin ottavat turhia ohitusriskejä, on hyvin harvinaista että naiskuljettaja pyrkii ohitse jos ajetaan nopeusrajoitusten mukaan. Miehet sensijaan pyrkivät ohitse aina kun näkevät naisen ratissa, nopeudesta viis :)

      Onko sulla jotain tilastofaktaa väitteellesi (viimeisessä lauseessasi) vai mutu-tuntumallako mennään :) En nimittäin usko väittämääsi ihan ensikuulemalta. Hati oon valmis myöntämään väärässäoloni, kun joku lyö faktaa eetteriin...

    • Mututuntumalla heitin, mutta näyttipä tuolle faktaakin löytyvän ku aloin kaivaa.

      "Ajoneuvon hallinnan menetys on lähes joka toisen henkilö- ja pakettiauton kuolemaan johtaneen liikenneonnettomuuden taustalla. Niitä tapahtuu suhteellisesti yhtä paljon miehille ja naisille. Naisten hallinnanmenetysonnettomuudet johtavat yleensä yhteentörmäykseen toisen ajoneuvon kanssa, miesten useimmiten yksittäisonnettomuuteen. "

      "Liukkaus oli tutkijalautakuntien arvioiden mukaan keskeinen riskitekijä 67 prosentissa naisten hallinnanmenetysonnettomuuksista. Keski-ikäisten miesten onnettomuuksissa liukkaudella oli vaikutusta joka toisessa onnettomuudessa ja alle 30-vuotiailla miehillä joka kolmannessa. "

      Ehkä tossa ekassa lainauksessa ollut selittää että naiset on yliedustettuna talvikelien kolariuutisissa, sillä he törmäävät useammin vastaantulevan kanssa ja niissä mälleissä jälki on usein niin pahaa että ylittää uutiskynnyksen.

      http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/ajoneuvon-hallinnan-menetys-tappaa

      • Okei, naiset siis hallinnanmenetystilanteessa yrittävät pysyä tiellä jopa kohtalokkain seurauksin jos sattuu olemaan vastaantulijoita, mutta miehet hurauttavat ylinopeutta tieltä ulos. Kiitti kun hait faktaa kehiin :)


      • TaikisN kirjoitti:

        Okei, naiset siis hallinnanmenetystilanteessa yrittävät pysyä tiellä jopa kohtalokkain seurauksin jos sattuu olemaan vastaantulijoita, mutta miehet hurauttavat ylinopeutta tieltä ulos. Kiitti kun hait faktaa kehiin :)

        Tulisiko tästä johtaa, että naisten tulisi alkaa ajamaan enemmän ylinopeutta liukkailla keleillä? ;)


      • Kossunen kirjoitti:

        Tulisiko tästä johtaa, että naisten tulisi alkaa ajamaan enemmän ylinopeutta liukkailla keleillä? ;)

        :)) Tuohan voisi tietenkin olla yksi päätelmä tuosta tutkimuksesta. Tutkimuksistahan tehdään mitä kummallisimpia päätelmiä, riippuen intresseistä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      172
      10432
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2843
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2578
    4. 86
      2412
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      148
      2129
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1988
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1421
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1225
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      883
    Aihe