mikä patti voi olla?

Mulla on nätisti sanoen 2-3 cm peräaukosta pikkusormenpään kokoinen patti, joka ei ole oikeastaan kipeä.Painettaessa se tuntuu sisäiseltä ja iholla patti on harmahtava/ sinertävä pieni alue.Mikä voisi olla kyseessä, joku laskimotukkeuma ehkä? Ollut jo useita viikkoja. Neuvoja?
1628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ks. vastaus alempaan kysymykseen.

Jos pattisi sijaitsee häntäluun suunnalla, kyseessä voi olla sinus pilonidalis. Se kehittyy isoksi ja kivuliaaksi, kirurgisesti avattavaksi paiseeksi, jonka seurauksena ihoon jää fisteli.

Jatkohoidosta ja leikkauksista ks. linkki jonka laitoin juuri allaolevaan kysymykseen vastaukseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmeissään kirjoitti:

Mulla on nätisti sanoen 2-3 cm peräaukosta pikkusormenpään kokoinen patti, joka ei ole oikeastaan kipeä.Painettaessa se tuntuu sisäiseltä ja iholla patti on harmahtava/ sinertävä pieni alue.Mikä voisi olla kyseessä, joku laskimotukkeuma ehkä? Ollut jo useita viikkoja. Neuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu