Työsuhdeauto?

*Niko*

Olen miettimässä työpaikan vaihtoa että saisi työsuhdeauton. Nykyisessä duunissa pomo antaa työsuhdeauton vaan asentajille ja myyntireiskoille jotka joutuu duunin puolesta ajamaan joka päivä. Mulla ei tule duuniajoja kun ehkä kerran viikossa ja ne olen tehny omalla autolla. Paljonko työsuhdeauto maksaa ja kannattaako se ottaa?

3

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieti sitä

      ei kannata jos etu sisältyy palkkaan...jos ei niin sitten kyllä. Ainoa huono homma että vaikka autoa vuosikausia niin sinulla ei ole koskaan omaa autoa. Ja jos tulee esim.potkut niin olet autoton.

    • ex-työsuhdeautoilija

      Riippuu siitä haluatko ajaa uudella autolla ja maksaa siitä 600-700 euroa kuukaudessa nettopalkastasi. Sen verran syö palkkaasi mikäli sisältyy palkkaan se auto. Auto etu palkan päälle parantaa hieman tilannetta mutta kallista mikäli et oikesti tarvitse uutta autoa omia ajoja varten..

    • ex Passat

      Mulla maksoi noin 740 euroa pienemmän palkan käteen joka kuukausi. Ei kannattanut ja luovuin siitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      165
      6222
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      93
      2796
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1781
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      39
      1487
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1015
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      928
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      913
    9. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    10. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      903
    Aihe