Tiesittekö, kaikki suomenkieliset viralliset asiakirjat käännetään ruotsiksi ja jos joku asia valmistellaan ruotsiksi, niin se käännetään suomeksi.
Kaikki asiakirjat käännetään
16
118
Vastaukset
- wirkamies
Ei pidä paikkaansa.
- 33
Kyllä pitää, sen on muun muassa Heikki Tala todennut.
- Tjänsteman
Ei todellakaan. Kaksikielisissä kunnissa käännetään varsinaiset päätösasiakirjat, ja asiat käsitellään periaatteessa ensin asiakkaan kielellä, jolloin toinen kieli on aina käännös, riippumatta kunnan enemmistökielestä.
Asioiden valmistelussa saatavat lausunnot yms. ovat asiakirjoissa mukna kääntämättä, tarvittaessa niiden sisältö voidaan esittää tiivistetysti toisella kielellä.
Asiakkaiden kanssa käytävää kirjeenvaihtoa yms. ei käännetä käytännöllisesti katsoen koskaan.
Yksikielisissä kunnissa ei tietenkään käännetä koskaan mitään, ellei siihen ole jotakin aivan erityistä syytä.
- fghdfghdfg
Kyllä pitää, sen on muun muassa Heikki Tala todennut. LOL
- kakskielinen
Niinpä niin, eipähän ole ainut asia jonka Tala on todennut, ja onhan messiaan sana otettava todesta.
Jos tuo pitäisi paikkaansa, meillä Ahvenanmaalla ei olisi mitään valittamista. Mutta kun ei pidä.
- 33
No Heikki varmaan täydentää kommentilla asiaa.
- ssdqwqwedewd
Tuskinpa kommentoi. Sen verran hävettää Heikkiäkin.
- dfgdfgdf1
ei8 riittänyt kanttia vastata
- hkilolo
dfgdfgdf1 kirjoitti:
ei8 riittänyt kanttia vastata
Ymmärrettävää.
- freudenthal=rasisti
Saamelaisetkin osaavat pääkieltä. Paljon sivistyneempiä eikä niitä olla jatkuvasti palkitsemassa jollain vähemmistö palkinnolla tai freudenthal-mitaleilla.
- pidro
Tietenkin koska Suomi on menetellyt ihan samalla valittavalla tavalla kuten Ruotsi Tornionlaaksossa eli kieltänyt oikeudet ominkielisiin kouluihin.
- resume writing
Tärkein lainkohta on jäänyt huomiotta ja senvuoksi hyvin monet toivovat ettei tuo
muutos tulisi voimaan resume writing - sASD
Tä, siis miikä lainkohta ja mikä muutos.
- <zx<zazs
Miksi tähän ei puututa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381309
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38849Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad29597- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26548Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24521
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17483Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482