Eikö pätkätyöläinen saa koskaan palkkatukipaikkaa?

Omaan hyvän koulutuksen ja kaupungissani on useita oman alan yrittäjiä. Ikää vaan on tuo maagiset 50 , eli turha toive saada vakipaikkaa, tai kesälomasijaisuutta.
Teen vuokrafirmojen listoilla satunnaisia keikkoja, parempi se sentään tyhjää ja olen pysynyt ansiosidonnaisella, vaikkakin ainaista rahapulaa.

Nyt vaan kysyn viisaammilta, eikö sitä palkkatukiseteliä - jolla voisin saada edes välillä pysyvän, oman alan työpaikan, voi saada, kun ei ole YHTENÄISTÄ, yli 6kk työttömyyttä?
Tuntuu todella typerältä, että pitäisi kieltäytyä keikkatöistä, jotta voisi edes hakea tukipaikkaa.
2186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tem ministeriö on käytännössä katsonut niin, että yli 50v on hautaan valmis jo.
Yli 50v ei saa kuin karensseja.
Ei tukea, ei työtä ei koulutusta.

Näin onse käytäntö.
Mutta juhlapuheet on tietysti hienompia - pajon hienompia.

Äänestä

Työkkärin toimet on etupäässä suunnattu työmarkkinatuella ja kelan rahoilla oleville. Muille ei juuri heru mitään.
Jos täytät KAIKKI alla olevat kohdat, sen saat. Mutta jos teet nyt osapäivätyötä, et saa sitä. Eli ei toivoakaan.




------------------------------------------------------------

Palkkatuki

Työ- ja elinkeinotoimisto voi myöntää työnantajalle palkkatukea työttömän henkilön palkkauskustannuksiin, jos työnhakija ei työllisty avoimille työmarkkinoille tai jos hän ei sijoitu koulutukseen.

Työ- ja elinkeinotoimisto harkitsee tapauskohtaisesti, milloin työnhakijan sijoittumista työhön voidaan edistää myöntämällä palkkatukea. Palkkatuetun työn tulee parantaa työttömän työnhakijan ammattitaitoa ja työmarkkina-asemaa sekä edistää pitkään työttömänä olleen pääsemistä avoimille työmarkkinoille.

Palkkatukea voidaan myöntää työsopimussuhteessa tehtävään työhön tai oppisopimuskoulutukseen. Sitä voivat saada kunnat, yritykset ja muut yksityisen sektorin työnantajat, mm. yhdistykset, säätiöt ja kotitaloudet sekä sosiaaliset yritykset. Valtion virastolle ja laitokselle voidaan osoittaa määrärahoja työttömän työnhakijan palkkaamisesta aiheutuviin palkkauskustannuksiin noudattaen pääsääntöisesti, mitä palkkatuesta on säädetty.

Palkkatuki muodostuu kahdesta osasta, perustuesta ja lisäosasta. Vuonna 2011 perustuen suuruus on 25,74 euroa/päivä. Lisäosan suuruus vaihtelee tapauksittain työ- ja elinkeinotoimiston harkinnan mukaan. Lisäosan suuruus on enintään 60 % perustuen määrästä, joissakin tapauksissa enintään 90 % perustuen määrästä. Tuen määrään vaikuttavat työnhakijaan ja työnantajaan liittyvät seikat.

Sosiaalisille yrityksille voidaan myöntää palkkatukea muista yrityksistä poikkeavin ehdoin. Sosiaaliselle yritykselle vaikeasti työllistyvän työllistämiseksi voidaan myöntää perustuki korotettuna enintään 90 prosentin lisäosalla kahdeksi vuodeksi. Vajaakuntoisen tai pitkäaikaistyöttömän työllistämiseksi voidaan myöntää palkkatuki korotettuna lisäosalla niin, että perustuen ja lisäosan yhteenlaskettu määrä on 50 prosenttia palkkauskustannuksista, kuitenkin enintään 1 300 euroa kuukaudessa.

Vajaakuntoisen palkkaamiseksi myönnettävä palkkatuki voi olla enintään 75 prosenttia palkkakustannuksista.

Palkkatuki voi olla enintään 50 prosenttia palkkauskustannuksista, jos tuella palkattava on

1) pitkäaikaistyötön
2) vaikeasti työllistyvä
3) ollut yhdenjaksoisesti työttömänä vähintään kuusi kuukautta ennen palkkatuen myöntämistä
4) vailla ammatillista koulutusta
5) yli 50-vuotias
6) oikeutettu kotoutumissuunnitelmaan maahanmuuttajien kotouttamisesta ja turvapaikanhakijoiden vastaanotosta annetun lain 11 §: nojalla.
Mainitut enimmäisrajat koskevat kaikkia elinkeinotoiminnan harjoittajina pidettäviä työnantajia.

Työnantaja hakee palkkatukea Hakemus palkkatuesta -lomakkeella siltä työ- ja elinkeinotoimistolta, jonka toimialueella työpaikka sijaitsee tai jonka työnhakijoita tuella on tarkoitus palkata. Yrityksille on oma hakemuslomake Yrityksen ja sosiaalisen yrityksen hakemus palkkatuesta.

Palkkatukiseteli
Työnhakija voi käyttää omatoimisen työnhaun tukena palkkatukiseteliä, jonka työ- ja elinkeinotoimisto hänelle antaa. Palkkatukiseteli osoittaa, että työnantajalle voidaan myöntää palkkatukea setelin haltijan palkkauskustannuksiin. Työnantajaan liittyvät tuen myöntämisen edellytykset tutkitaan erikseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jäykkä byrokratia kirjoitti:

Omaan hyvän koulutuksen ja kaupungissani on useita oman alan yrittäjiä. Ikää vaan on tuo maagiset 50 , eli turha toive saada vakipaikkaa, tai kesälomasijaisuutta.
Teen vuokrafirmojen listoilla satunnaisia keikkoja, parempi se sentään tyhjää ja olen pysynyt ansiosidonnaisella, vaikkakin ainaista rahapulaa.

Nyt vaan kysyn viisaammilta, eikö sitä palkkatukiseteliä - jolla voisin saada edes välillä pysyvän, oman alan työpaikan, voi saada, kun ei ole YHTENÄISTÄ, yli 6kk työttömyyttä?
Tuntuu todella typerältä, että pitäisi kieltäytyä keikkatöistä, jotta voisi edes hakea tukipaikkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu