Kyllä meitä karppaajia hemmotellaan taas on tullut uutuus sämpylät entisten Karpinen paahtiksen ja sämpylöiden lisäksi. Uusi tulokas on lisäaineeton Minihiilari nimeltään. Varmaan on kohta leipähyllystä puolet karpaajille tarkoitettuja leipiä ja hyvä niin.
Uutuus leipä
Karppaajille..
13358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ostin tänään Minihiilaria ja söinkin puolikkaan. On se ihan syötävää. Tästälähin syön sitä kahvin kera.
Jos se näyttää leivältä ja maistuu leivältä niin se on leipää.Ruis juhoja , vehnäjaihoja ja kasvisrasvoja. Ei näytä hyvätä.
mihinkä se ny lesettä tarvii neinaan se ihiminen? häätyis olla nelijä kertaa pitempi suolisto, että se sulais.
mitä enempi nää proffat pötyä keksii sen komiammasti ne valheet kaatuu.
kyllä ihmisiä rahastetaan jos ne hölmöjä ovat. katso karppituotteiden hintoja, vähintään kaksinkertaisia normi tuotteisiin verraten.
tosin saan vielä enemmin säästöä ruokalaskuuni kun jätän kaikenlaiset leivät hyllyyn.
kuulema kuidut saa kuudesta porkkanasta päivässä. mutta kun syö monipuolisia vihanneksia 500-1000gr eiköhän sieltäkin kuituja löydy.
kumpa joku laskisi mitä jää pois kun peruna, pasta, leipä ym hiilihydraatti/kuitu/mikrolähteet jätetään pois.
millä vihanneksilla poisjäävät kuidut/mikrot olisi korvattava että terveellisyys säilyisi tai peräti lisääntyisi.
Ei viljaa tarvita vitamiinien tai kuitujen takia. 100 g ruisleipää on 11 g kuitua, 850 g valkokaalia 18 g ja energiaa on molemmissa yhtä paljon. Vitamiinien suhteen valkokaali pesee leivän mennen tullen kaikissa suhteissa paitsi E-vitamiinissa ja molemmissa on sitä vähän. Kivennäistenkin suhteen kasvikset ovat ihan ok.
Perunassa on paljon ainoastaan kaliumia, pastassa jonkin verran B-vitamiineja eli ei noitakaan tarvitse tuossa mielessä. Ei rasvassakaan ole paljoa vitamiineja. Voissa on A-vitamiinia, laardissa ei mitään ja kasviöljyissä E-vitamiinia.
Käytännössä rasva, leipä ja hiilihydraattilisukkeet ovat vain energiaa jos syö kasviksia monipuolisesti. Jos ei syö kasviksia monipuolisesti niin sitten vilja ja peruna ovat sitten vitamiinien ja kivennäisten kannalta parempi vaihtoehto kuin rasva.
Suomessa leipä on kallista ja laadultaan huonoa. Edustaa lisäksi tyypillistä napostelukulttuuria.
Tätä myyttiä näkee enää lähinnä iltapäivälehtien tasoisissa julkaisuissa. Välillä se liitetään nimenomaan viljakuituun ja välillä kuituun yleensäkin. Myytti perustuu vuosikymmeniä vanhaan teoriaan, joka on peräisin eri kansojen kuidun saantia ja suolistosyöpien yleisyyttä vertailevista tilastoista. Nykyaikaiset ja paremman todistusarvon tutkimukset ovat kumonneet tämän myytin.
Harvardin yliopistolla seurattiin noin 15 vuoden ajan noin 77 000 naisen ja 47 000 miehen ruokavaliota ja paksusuolen syöpää. Tutkimuksessa havaittiin useita syöpään vaikuttavia tekijöitä ruokavaliosta ja elämäntavoista, mutta kuidun saannilla ei ollut merkitystä. Tutkijat kertovat myös, ettei muissakaan vastaavissa tutkimuksissa kuidulla ole johdonmukaisesti ollut yhteyttä suolistosyöpiin.
http://ravitsemusjaterveys.wordpress.com/
Viljasta/leseistä saatava kuitu on parempaa kuin pelkkä kasviskuitu koska sulamattomana kuitu ei lihota, mutta antaa kylläisyyden tunnetta ja poistaa huonoa kolesteroloa ja kuonaa. Monella karppaajalla ei vatsa toimi hyvin, mutta sulamattomilla kuidulla asia korjaantuu. Kannattaa kokeilla..
Minihiilarissa on niin vähän hiilihydraatteja että ne poistuvat kehosta kertapierasulla. Söin tänään 50 gr ja siinä oli 6gr hh. Omenassa, jonka juuri söin, on enemmän.
Viljan kuidut estävät ravinteiden imeytymistä ja altistavat keripukille sekä osteoporoosille. Kannattaa välttää.
On se hyvä vaihtoehto kun aiemmin ei leipää voinut syödä juuri lainkaan jos halus hiilarit pitää minimissä... Aiemmin ei ollut kahvin kanssa mitään , mutta nyt minihiilaria tai karppista ja lisää on varmaan tulossa...
Ostin paketin hyvää on nam:D
Hyvältä Minihiilari maistui. Energiastakin on sopivan vähän hiilareista. Paha asia on kova kilohinta. On yli 9 euroa kilolta Prismassakin, joka on todennäköisesti edullisimpia paikkoja. Toisaalta raaka-aineissa on vähän kalliimpia aineksia kuin tavallisessa leipämössössä. Silti katteet ovat varmasti todella kovat.
Tänään söin koko sämpylän ja laitoin sentin voita päälle... nam... Tää on Balleriinan uus herkku NaM!!!