Minua on jo pitkään askarruttanut että miksi reggae-musiikki/kulttuuri yhdistetään niin useasti yhdysvaltojen vastustamiseen? Täällä suomessakin Esim. katuja valtaavat, rastapäiset, likaset palestiinan lippuja heiluttavat, terroristejä tukevat tekopyhät peikon mulkut vastustavat kulutusyhteiskuntaa ja yhdysvaltoja etunenässä, mutta ostavat silti janon yllättäessä länsimaiset virvokkeensa mm. huoltoasemilta, jolloin ajattelemattaan tukevat autoilua.
Myöskin hampun polttaminen on olennainen osa tuota reggae-henkistä släkkeri elämäntapaa, kuitenkin nämä ihmiset väittävät olevansa luonnonsuojelijoita... mutta kuinka ollakkaan juuri ne hamppupellot kaatavat sademetsää altansa hehtaaritolkulla. Järki käteen vitun hampuusit!
Miksi?
6
655
Vastaukset
- Y.B
järki käteen, Lotjauuno (osuva nimimerkki). Mistä helvetistä luulet tietäväsi näiden "hampuusien" kulutustottumuksista yhtään mitään?
"mutta kuinka ollakkaan juuri ne hamppupellot kaatavat sademetsää altansa hehtaaritolkulla."
Täh? Taidat olla vähän pihalla? Sekoittanet tupakan viljelyyn? Ja miten kotona kasvatettu hamppu vaikuttaa sademetsiin mitenkään?
Tiesitkö, että hamppu olisi huomattavasti ekologisempi paperin tuottaja, nelinkertaisen määrän kun paperia tuottaa puihin verrattuna?
Ja mitä ihmettä vuodatuksellasi on tekemistä reggae-musiikin kanssa? Ei mitään, loppujen lopuksi.- hampuusi tai ei...mut silti...
Pistä levy soimaan ...Third World...Generation coming ja uppoa sanoihin Y.B....Siinä minun mielipiteeni
Kunnioitan osuvaa mielipidettäsi.
-sister
- Pirkka-Pekka Petelius
Mistä helvetistä revit synonyymin sanoille reggae ja luonnonsuojelu, uuno?
Onko sun mielestäs jotku Jamaicalaiset koviakin Greenpeace-miehiä? hahaha... :)
Siellä tuskin mitään pullojakaan kierrätetä ja päästöillä ei muutenkaan niin kauheeta väliä ole, uuno kultaseni! hehe...- muse
vitun pirkka-paska petelius,
"Onko sun mielestäs jotku Jamaicalaiset koviakin Greenpeace-miehiä? hahaha... :)
Siellä tuskin mitään pullojakaan kierrätetä ja päästöillä ei muutenkaan niin kauheeta väliä ole, uuno kultaseni! hehe..."
on jamaikalla muitakin ihmisiä kuin maria polttavia luontoa roskastavia tyyppejä.
kun kävelee täällä suomessaki ja näkee jotain pulsui mitkä paskaa kaduille ja vittu heittää kaikki vitun paskaset pullot pitkin vitun katuja, niin ei kaikki suomalaiset silti oo samanlaisia vitun kusipäitä. eli älä vitun runkku yleistä mitään kun et tunnu tietävän paskan vertaa jamaikasta tai mistään muustakaan. - rastafari
muse kirjoitti:
vitun pirkka-paska petelius,
"Onko sun mielestäs jotku Jamaicalaiset koviakin Greenpeace-miehiä? hahaha... :)
Siellä tuskin mitään pullojakaan kierrätetä ja päästöillä ei muutenkaan niin kauheeta väliä ole, uuno kultaseni! hehe..."
on jamaikalla muitakin ihmisiä kuin maria polttavia luontoa roskastavia tyyppejä.
kun kävelee täällä suomessaki ja näkee jotain pulsui mitkä paskaa kaduille ja vittu heittää kaikki vitun paskaset pullot pitkin vitun katuja, niin ei kaikki suomalaiset silti oo samanlaisia vitun kusipäitä. eli älä vitun runkku yleistä mitään kun et tunnu tietävän paskan vertaa jamaikasta tai mistään muustakaan.... ei siellä Jamaicalla oikeasti välitetä ympäristöstä kovinkaan paljoa. Ainakin tuon roskauksen osalta, varsinkin jos verrataan suomeen!!! Ja minä todella tiedän mistä puhun.
- zionlion
rastafari kirjoitti:
... ei siellä Jamaicalla oikeasti välitetä ympäristöstä kovinkaan paljoa. Ainakin tuon roskauksen osalta, varsinkin jos verrataan suomeen!!! Ja minä todella tiedän mistä puhun.
ootko paikan päällä käyny?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1151626
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988