Kannattaako kertoa että on vähän ujo? Siis jotkut sanoo että pitäisi profiilissa hienovaraisesti kehaista itseään ja jättää muut asiat pois.. esittää hyvää saalista. Jotkut taasen sanoo esim ujoudesta kertomisen olevan negatiivisia tunteita herättävää
kehuminen profiilissa
ashdfags
7233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos olet mies, niin ei kannata kertoa. Naisille se taas on aivan sama mitä profiiliinsa kirjoittaa.
"Naisille se taas on aivan sama mitä profiiliinsa kirjoittaa."
Hehheh... repesin. :-D
Ei välttämättä kannata kertoa, voihan sen ottaa esille, kun on jo hieman tutustunut. Hyvä profiili on kuin mainos, kannattaa keskittyä omiin hyviin puoliin, mutta rehellisellä tavalla ja liioittelematta.
Olen itse nainen ja ehdottomasti tykkään enemmän ujoista kuin suulaista miehistä. Ainakin seurustelussa.
Tämä on vain minun oma henkilökohtainen mielipide, josta ei pidä suulaiden miesten suuttua, mutta ujot miehet ovat oikeita tiikereitä sängyssäkin, kun vaan hiukan tutustutaan. Suulas ja huomionkipeä mies on melko usein pettymys sängyssä naiselle. Ainakin pidemmän päälle.
Toki oikein kamalan ujo voi olla sitten niin lukkiutunut, ettei kommunikoinnista ja seurustelusta tule yksinkertaisesti mitään. Puhunkin nyt sellaisesta "normaalista ujoudesta" uusien ihmisten ja tilanteiden kanssa.
Kai se on pääasia että on rehellinen. Vaikkapa jos on enemmän ujo kuin esiintyvä tai juo mielummin kossua kuin tuoremehua, niin pidemmän päälle rehellisyys kannattaa. Valheesta tai salailusta kun tuppaa yleensä ennemmin tai myöhemmin kärähtämään...
Minä kertoisin hyvät asiat neutraalisti, ei kehuskellen, ja sellaiset mahdollisesti huonommat asiat, jotka tulisivat joka tapauksessa ilmi ensitreffeillä niin ikään neutraalisti, ei surkutellen.
En ole ujo, mutta olen selvästi introvertti, ja mainitsen sen avoimesti. Samoin kertoisin olevani ujo jos olisin sellainen.
Näin toimimalla varmistan, että nainen tietää, mitä voi odottaa, ja vältyn itse jännittämiseltä, kun luonteeni ei tule yllätyksenä. Monet treffit olen käynyt, joten tuollainen yksittäinen asia ei varmasti ole este millekään.
Kyllä tuosta lievästä ujoudesta voi mainita miehenkin kohdalla.
Pahinta minulle sen sijaan on ainakin naisten harrastama oman ulkonäkönsä sanallinen kehuminen. "Olen kuuma pakkaus/kisu", "naamani EI OLE ainakaan mikään petolinnun *****" ym., enempää en edes jaksa muistella. Tuollaisen profiilista luettuaan ei oikein enää edes viitsi kirjoittaa mitään. Eikö tuo jokaisen ulkonäkö selviä siitä kuvasta. Pitääkö vielä erikseen mainita tuollaisia pinnallisuuksia? Antaa ihmisestä melko lattean kuvan.
Minulle tulee tuollaisesta aika hölmöstä itsensä kehumisesta heti mielikuva, että väheksyy jollain tapaa, ehkä tiedottomasti toisia, tai pitää nettideittailua jollain tapaa epätoivoisten markkinoina. Maailma on täynnä kauniita naisia, persoonallisia ja itselle sopivia on huomattavasti vähemmän.