Tietokannan suojaus

Suojauksesta

Miten suojataan palvelimella oleva tietokanta ja siellä olevat tiedot tehokkaasti. Palvelussa, jonka teen käytetään sisäänkirjautumista ja olen ajatellut salasanat suojata sertifikaatilla (https). Kannattaisiko kaikki sivuston liikenne suojata sertifikaatilla?

3

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei

      Ei

    • 16112011

      Joitakin perusasioita palvelintietokannoista ja niiden suojauksesta:

      1. Palvelimen käyttöjärjestelmä, webbipalvelinohjelmisto (esim Apache/PHP) ja tietokantapalvelinohjelmisto (esim mySQL) on ajan tasalla (päivitetty) ja oikein konfiguroitu (konfigurointitiedot ja tiedostot ei saa näkyä ulospäin), turhat palvelut pois käytöstä ja palomuuri käytössä (tietokanta-aksessi sallittu vain webbipalvelimen kautta)

      2. Hakemisto ja tiedosto-oikeudet on asetettu mahdollisimman turvallisiksi huomioiden webbi- ja tietokantapalvelimen ajo-oikeudet (käyttäjätunnukset)

      3. Tietokannan käyttäjät/oikeudet asetettu niin, että oikeudet tauluihin on rajattu , joka tapauksessa vain admin-käyttäjä täysillä oikeuksilla kantaan, kunnolliset tilit ja salasanat (käyttäjien salasanoja ei säilytetä selväkielisinä vaan hashattyinä ja mahdollisesti vielä suolattuina)

      4. Tietokannan SQL-lauseet on oikein suunniteltu: syöttötiedoille tarkistukset, mielellään prepared-statement tai stored-proseduurit käyttöön (=SQL-injektioiden esto, tähän on valmiita testitapauksia, millä tätä voi testata)

      5. SSL (https) suojaus sessioille (käyttäjätiedot kulkee salattuna)

      6. Palvelimen mirrorointi/duplikointi jos halutaan 100% käytettävyys

      7. Tietokannalle on backup-suunnitelma ja sitä noudatetaan

      8. Tarvittaessa logataan kantaan käyttäjien yhteydenotot ml. IP

    • Suojauksesta

      Kiitos vastauksista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      91
      7431
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      222
      7295
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      136
      5023
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      122
      4677
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4540
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      85
      4245
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      113
      4047
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      158
      1694
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1459
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      233
      1311
    Aihe