huolellisuutta

rasvan suhteen! tyydyttynyt rasva edelleen on tappavan haitallista.
382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • Uusitupa tieteellisenä miehenä tietää mistä puhuu.

    Koskaan tähän päivään mennessä ei ole todistettu, että tyydyttyneestä rasvasta ei olisi haitta. Kyllä siitä on.

    Jätin voin ja kerman pois, sen näkee minun kolesterolista.

    Äänestä

  • rasvaista menoa kirjoitti:

    Uusitupa tieteellisenä miehenä tietää mistä puhuu.

    Koskaan tähän päivään mennessä ei ole todistettu, että tyydyttyneestä rasvasta ei olisi haitta. Kyllä siitä on.

    Jätin voin ja kerman pois, sen näkee minun kolesterolista.

    Tyydyttyneestä rasvasta ei ole haittaa, päinvastoin.

    Tuore japanilainen kattava tutkimus kertoo...:

    http://www.ajcn.org/content/early/2010/08/04/ajcn.2009.29146.abstract

    ...että nimenomaan kova rasva (voi + eläinrasvat jne...) vähentää SV-komplikaatioita.

    Kolesterolisi määrä ei terveyttäsi uhkaavaa, jos muistat pitää kasvisrasvojen kulutuksen mahdollisimman pienenä.

    Kasvisrasvoista kun tiedetään mm., että ne aiheuttavat ateroskleroosia hapettamalla LDL-partikkeleita:

    http://www.health-report.co.uk/saturated_fats_health_benefits.htm

    Ennen vuotta 1920 sepelvaltimotaudit olivat harvinaisia USA:ssa. Niin harvinaisia että kun nuori sisätautilääkäri Paul Dudley White esitteli saksalaisen EKG:n, hänen kollegansa Harvardin yliopistossa neuvoivat häntä keskittymään kannattavammalle lääketieteen saralle. Uusi kone paljasti valtimotukokset ja mahdollisti sepelvaltimotaudin varhaisen diagnoosin. Noinä päivinä tukkeutuneet valtimot olivat kuitenkin lääketieteellinen harvinaisuus ja Whiten piti etsiä potilaita, jotka voisivat hyötyä uudesta teknologiasta.

    Seuraavien 40 vuoden aikana sepelvaltimotaudin esiintyvyys nousi dramaattisesti niin, että 1950-luvun puoliväliin tultaessa sydäntauti oli amerikkalaisten johtava kuolinsyy. Tänään sydäntauti aiheuttaa ainakin 40% kaikista kuolemista Yhdysvalloissa. Jos, kuten väitetään, sydäntauti on seurausta tyydyttyneitten rasvojen kulutuksesta, voisi amerikkalaisten eläinrasvan kulutuksesta odottaa löytävänsä vastaavan kasvun. Mutta tilanne onkin päinvastainen:

    Vuosien 1910-1970 välillä perinteisen eläinrasvan osuus amerikkalaisten ruokavaliossa laski 83%:sta 62%:iin, ja voin kulutus romahti 18 paunasta vuodessa 4 paunaan (1 pauna = 454g) per vuosi per henkilö. Viimeisten kahdeksankymmenen vuoden aikana kolesterolin saanti on noussut vain 1%.

    Samaan aikaan kasviöljyjen prosentuaalinen osuus ravinnosta margariinin, leivontarasvan ja puhdistettujen öljyjen muodossa on kasvanut noin 400% ja sokerin ja jalostettuja elintarvikkeita kulutus on kasvanut noin 60%.

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19520854

    Novel eicosapentaenoic acid-derived F3-isoprostanes as biomarkers of lipid peroxidation.

    "Although the potential therapeutic benefits of EPA receive much attention, a shift toward a diet rich in omega-3 PUFAs may also predispose to enhanced lipid peroxidation".

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9930747

    F4-isoprostanes as specific marker of docosahexaenoic acid peroxidation in Alzheimer's disease.

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21126576

    Viime vuosina PUFAn hapettumisen plasman lipoproteiineissa on esitetty olevan tärkeä askel ateroskleroosin kehittymisessä...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Low-density_lipoprotein

    LDL hiukkaset ovat riskitekijä sydäntäudeissa kun ne valtaavat endoteelin ja hapettuvat, sillä proteoglykaanit pitävät sisällään hapettuneet muodot helpommin. Kompleksi biokemiallinen reaktioketju säätelee LDL partikkeleitten hapettumista, jota stimuloi pääasiassa nekroottiset solujätteet ja endoteelin vapaat radikaalit.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Atherosclerosis

    Atherosclerosis develops from low-density lipoprotein molecules (LDL) becoming oxidized (ldl-ox) by free radicals[citation needed], particularly reactive oxygen species (ROS). When oxidized LDL comes in contact with an artery wall, a series of reactions occur to repair the damage to the artery wall caused by oxidized LDL. The LDL molecule is globular shaped with a hollow core to carry cholesterol throughout the body. Cholesterol can move in the bloodstream only by being transported by lipoproteins.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rasvaista menoa kirjoitti:

rasvan suhteen! tyydyttynyt rasva edelleen on tappavan haitallista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu