XZ-shampoot, kokemuksia?

Oon aika pitkään yrittänyt löytää "sen oikean" shampoon. Selattua nettiä ja lukuisia keskustelupalstoja huomasin yllätyksekseni, että hirveän moni on ollut tyytyväinen XZ-shampoisiin. Ite en oo koskaan käyttänyt, saati sitten kiinnittänyt huomiota koko kyseiseen merkkiin. Haluisin kuulla mielipiteitä, et mitä pidätte kyseisestä merkistä? :)
1525768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Olen käyttänyt mm. suklaavanilja- ja nyt vanillacafe-shampoota ja hoitoainetta sekä original- ja tyrniöljyhoitoa. On toiminut oikein hyvin. Kärsin jossain vaiheessa runsaasta hiustenlähdöstä, mikä johtui ilmeisesti silikoniallergiasta, mutta xz-sarjan aineilla sain päänahan nopeasti kuntoon ja hiustenlähdön lakkaamaan. Öljyhoito on ollut myös todella hyvä päänahalle ja olen saanut sillä kiiltoa värjäämättömiin hiuksiini.

Äänestä

varmaan sopii just jolleki silikoniallergiselle, mun hiukset ei tykänny, menetti kiillon just ton silikonin puuttumisen takia, oli sellaset karheen tuntuset ja meni takkuun eikä asettunu mitenkään pän, eli ainaki jos sun tukkaa on mitenkään käsitelty, värjätty, föönailet paljon ja jne. niin EN SUOSITTELE

Äänestä

Karpalo-kinuski shampoo on perusshampoona, mutta välillä käytän silikonipitoisia. XZ tuotteet on kyllä tosi hyviä ja edullisia. Muotoilu/kampausneste on ihan huippu, hiuslakka myös ok. Öljyhoitoja suosittelen kans kaikille kuivahiuksisille.

Äänestä

Sarja on aika suosittu ihan sen takia, että se taitaa olla aikalailla paras sarja näistä markettituotteista (jos nyt hiustuotteita jotenkin ylipäätänsä tuntee). Sarjan kosteuttavia xylitol tuotteita näkee kehuttavan aika paljon ja ainakin Xz xylitol tehohoito on oma kestosuosikki.

Äänestä

Minä rupesin kokeilemaan noita tuotteita pari-kolme vuotta sitten. Olin todella epäileväinen kun tuo merkki kuulosti korviini jotenkin halvalta ja mummomaiselta. Mutta kuinkas kävikään; paitsi minä niin myös murkkuikäiset lapset ovat siirtyneet XZ shamppoihin.

Nämä ovat edullisia ja taitavatpa olla vielä suomalaisiakin!

Noilla on lisäksi ihanan kätevänkokoisia muotovaahtoja ja hiuskiinteitä. Suosittelen!

Äänestä

Ite minäkin käytin joskus noita XR shapooita ja kakaratki käyttelee :) kanttii oikesti osttaa!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Päätin sitten kokeilla tota XZ-shampoota, ihan vain uteliaisuuden vuoksi

Yhdyn PIPPISKAISEEN - Aloitin käyttämään shampoota pari viikkoa sitten, tulos -> kuivat, takkuuntuvat, päästä irtoavat hiukset, huonokuntoiset hamppuuntuneet latvat.. Kyllä varmaan joillekin sopivat kyseiset shampoot, vaan ei mulle. Kuitenkin värjäilen hiuksiani ja föönäilen aika paljon (melkein joka päivä..) täytynee palata vanhaan silikoonipitoiseen shampooseen :P

Äänestä

Xz-shampoot ja hoitoaineet hyviä.Hinta-laatusuhde kohillaan.Itse käytän Karpalo&Kinuski shampoota välillä Suklaa&Vanilja shampoota.Toki käytän myös hoitoaineita,mutta mulla on liukas tukka joten shampoolla pesu riittää.Olen myös pessyt pelkällä hoitoaineella hiukset.Tuli ihan mukavan tuntuiset,ei aina tarvitse pestä shampoolla jos ei ole tarvetta.Suosittelen XZ-tuotteita!!

Äänestä

Aika vanha ketju jo tämä mutta.. kirjoitetaan nyt silti tänne :-)
Itse oon ollut tosi tyytyväinen XZ-tuotteisiin! (huomioikaa että tuotteet eivät sisällä silikonia!) Tällä hetkellä shampoona ja hoitoaineena toimii suklaavanilja. Tuoksu on aivan häkellyttävän hyvä!
Mulla on laineikkaat, ilmavat/pörröiset hiukset ja pidän tuotteissa varsinkin siitä että ne hillitsevät jonkin verran pörröisyyttä kuitenkaan latistamatta hiuksia. Pesun jälkeen hiuksista tulee ihanan sileät ja pehmoset!.
Suosittelen myös lämpimästi kokeilemaann tyrniöljyhoitoa värjätyille hiuksille. Tuote toimii minulla ihan älyttömän hyvin! Hiuksista tuli heti ensimmäisen käyttökerran jälkeen tosi terveen näköiset ja myös tuntuivat siltä!

Äänestä
  • Ihania tuotteita,erityisesti omenashampoo ja hoitoaine.Tekee hiuksista sileät,ilmavat
    ja pehmeät.Lisää kiharaisuutta,tosin mulla on hieman luonnonkiharaa ja muut
    tuotteet,jotenkin latistaa ja tekee takkuja,liekö johtuu liiasta silikonista.

    Äänestä

Tykkään myös ja olen käyttänyt monia sarjan shampoita ja hoitoaineita.

Nyt mielenkiinnolla ostin uuden mustaherukka shampoon. Mutta sen haju on aivan hirveä, en koskaan ole törmännyt noin pahanhajuiseen shampooseen. Sitä käyttäessä meinaa tulla yrjö. Muutaman kerran käytin ja sitten heitin roskikseen.

Äänestä

Moi! xz-shampoot ovat hyviä ja vaikka siliconia eivät sisälläkkään saan vaalennetun tukan selväksi kosteuttava hoitoaine on aivan ihana ja suklaa&vanilja hoito.

Äänestä

Mun tukasta tulee hirveen karhea ja tukkaa lähtee enkä tiiä miksi?

Äänestä
  • Testasin XZ Muumi shampoota, jonka pitäisi olla mieto lastenshampoo jossa on hoitoaine mukana. Sekin teki hiuksista todella kuivat ja olkiset. Sama kuin käyttäisi suihkusaippuaa hiustenpesuun.

    Äänestä

Kyllä niillä pesee mutta parempiakin shampoota löytyy🤔

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lipsicious kirjoitti:

Oon aika pitkään yrittänyt löytää "sen oikean" shampoon. Selattua nettiä ja lukuisia keskustelupalstoja huomasin yllätyksekseni, että hirveän moni on ollut tyytyväinen XZ-shampoisiin. Ite en oo koskaan käyttänyt, saati sitten kiinnittänyt huomiota koko kyseiseen merkkiin. Haluisin kuulla mielipiteitä, et mitä pidätte kyseisestä merkistä? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu