Kotikonstein kiharat

Minulla on suorat ja erittäin ohuet hiukset. Permanenttia en ole uskaltanut ottaa, sillä olen pelännyt hiuksieni kärsivän siitä liikaa.
Onko mitään kotikonsteja saada jonkunnäköisiä kiharoita aikaan ilman paplareita? esim. jotain shamppoota tai hoitoainetta.?
7462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

EI - paitsi kihartimella, mutta ei pelkällä sampoolla ja hoitsikalla.

Äänestä

En tiedä mitään shampoota tai muuta ainetta jolla kiharoita saisi aikaiseksi mutta laineraudalla saa todella kauniit kiharat, ja kestävät myös. Laita pesun jälkeen hiuksiisi jotakin suojaavaa hoitosuihketta ja kiharra laineraudalla pienin osin hiuksesi. Kun olet kihartanut kauttaaltaan hiuksesi, suihkuta hyvälaatuista lakkaa koko hiuksiin ja jätä lakka, älä siis harjaa sitä pois. Hyvälaatuista lakkaa voit lisäillä hiuksiisi tarvittaessa. Hiuksia ei kannata paljon harjailla vaan harvapiikkisellä kammalla hieman muotoilla. Tällä tavalla kiharat kestävät 2 - 3 päivää todella kauniina.

Äänestä

Kestävimmät kiharat saat hiuksiisi laittamalla yöksi patukat päähän,ei märkiin vaan lähes kuviin hiuksiin.

Äänestä

letitä märät hiukset usealle pikku letille ja oota että,hiukset kuivuu ja aukase letit

Äänestä

Kun olin pieni, niin mä tehin itelle päälaella letin yöksi joka ilta. Aamulla kun ne avasi niin hiukseni näyttivät ihan luonnollisilta, tätini ja ystäväni luulivat niitä luonnonkihariksi. Nykyäänki joskus tehen letin yöksi, koska omani ovat aika suorat.
Eli lähet letittämään otsan yläpuolelta aina välillä lisäämällä hiuksia kummaltakin päänpuoleta mukaan lettiin kunnes päädyt niskaan, ja jos hiukset ovat pitkät niin jatkat vain letittämistä. Se vaatii harjoittelua koska jos siitä tulee liian löysä, niin se ei pysy yön yli. Varmuuden vuoksi voi laittaa pinnejä letin eri kohtiin.
(Tämä ohje vain jos et tiennyt)
Netistähän saa sitten kuvia ja muita ohjeita :)

Äänestä

Joo, mäkin teen tosi usein että laitan melko kuiviin hiuksiin kaksi tiukkaa lettiä, nukun niiden kanssa yön yli ja aamulla avaan, niin on ihanat kiharat ! :)

Äänestä

Kreippaus;
Laitoin pari päivää sitten koko pään kreippauksen ja nyt on vieläkin päässä.
Tätä voi kokeilla jos tykkäää kiharista ja paksuista hiuksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suorat hiukset... kirjoitti:

Minulla on suorat ja erittäin ohuet hiukset. Permanenttia en ole uskaltanut ottaa, sillä olen pelännyt hiuksieni kärsivän siitä liikaa.
Onko mitään kotikonsteja saada jonkunnäköisiä kiharoita aikaan ilman paplareita? esim. jotain shamppoota tai hoitoainetta.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu